פייסבוק
  • ידיעון
  • ידיעון
  • ידיעון
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות
ידיעון בית לחמי הגטאות - גיליון 2 - מרץ 2011

 

 

 
ויכוח ציבורי נוקב מתנהל היום בשאלה מי צריך לקחת אחריות על זיכרון השואה. האם המדינה או שכל גוף צריך לדאוג לעצמו? מצד אחד, במידה רבה של צדק, חלק גדול מאחריות זו מושם על כתפי מוסדות הנצחת השואה. היכולת להגביה עוף ולהרחיק ראות, היכולת לשרוד ולהישאר רלבנטיים לציבורים מגוונים בחברה הישראלית ובקהילה הכלל-עולמית, יהיו "הקלף המנצח" של מכוני השואה. מצד שני, זה תלוי גם בכם, הקוראים. היום לא מספיק רק להבין שזה חשוב. לא די בדקת דומייה שנתית. היום, 65 שנים אחרי אימי השואה, צריך לעשות משהו הרבה יותר אקטיבי.

לכתבה המלאה

 

 

"הכי קרוב לאמת" - תערוכת קריקטורות של האמן אריך ליכטבלאו-לסקלי

"לסקלי בחר להעביר את חוויות הגטו באמצעות קריקטורות ומכאן ייחודיות יצירותיו, המלמדות אותנו על כוחו של היחיד, שבמציאות הכאוטית מצא דרך לתת ביטוי לעצמו ודרור לרגשותיו. אם להשתמש במטבע לשון אותו טבעה מרים נוביץ' ז"ל, מייסדת אוסף האמנות של בית לוחמי הגטאות, הרי שאנו מדברים על 'מרי רוחני'".

אוולין אקרמן, מנהלת חטיבת המוזיאון.

לטור המלא

 

 

תוכנית חדשה לחיילי צה"ל: "אני אדם, אני יהודי, אני ישראלי"

בתוכנית, במסגרת שיתוף הפעולה ארוך השנים של בית לוחמי הגטאות עם צה"ל, אנו מבקשים לברר את מעגלי הזהות וההשתייכות של האדם: באיזה אופן החברה, התרבות והמדינה בהן הוא חי, מהוות השראה משמעותיים לחייו.

לכתבה המלאה

 

השתלמות: כוחו של היחיד בראי הקולנוע

בהשתלמות נבחנים דילמות אנושיות ואתגרים מוסריים שעמדו בפני אנשים - יהודים ולא יהודים, בתקופות שונות, ותחת משטרים שונים, וכוחו של היחיד להיאבק על שמירת זהותו וערכיו. ההשתלמות מיועדת לכל מי שמתעניין בנושא ומבוססת על סרטים, הרצאות ודיונים.

לכתבה המלאה

 

  

הצלחה לפיילוט של רשת החינוך התורני ביד לילד

תלמידות רשת "מעיין החינוך התורני" ממגדל העמק הגיעו למוזיאון ליום גדוש פעילות שהותאמה במיוחד עבורן. בין היתר, למדו על השואה דרך סיפוריהם של ילדים דתיים. בדברי הסיכום נכתב: "המקצועיות לצד הפתיחות של הצוות במקום, מאפשרות להביא לידי ביטוי את התכנים הערכיים בהתאמה מלאה לתלמיד".

לכתבה המלאה

 

 

 

חוויה אישית: אם ובת בסיור במוזיאון במסגרת 12 משימות בת המצווה

במסגרת 12 משימות בת המצווה שלה, הגיעה תום לב-רן עם אמה לסיור ביד לילד. בעקבות החווויה המשותפת ויוצאת הדופן, כתבו השתיים מכתבים שבהם הן מתארות את הסיור המשותף: "היתה לנו הזכות לעבור בשבילי המוזיאון רק שתינו, אמא ובת, דבר שהעצים את החוויה".

לכתבה המלאה

 

 

 

פרסים על עבודות מצטיינות

קרן המלגות לחקר השואה ולמורשת יהדות פולין וקרן המלגות של "קרן קיימת לישראל" מזמינות סטודנטים, תלמידים ובתי ספר להגיש עבודות ופרויקטים בנושא השואה, משמעויותיה והשלכותיה. ניתן להגיש עבודות עד 1 במאי 2011

לכתבה המלאה

  

 

 

 

מילים אחרונות

בין אוספי ארכיון בית לוחמי הגטאות שמור צרור מכתבים שנשלחו אל ליפא מרקוס מחיפה, בשנים 1941-1938. אחד המכתבים הוא מכתב אחרון שכתבה רחל, אחותו, ביידיש, ב-5 באוגוסט 1942, יומיים לפני שהוצאה להורג עם משפחתה.

לכתבה המלאה

 

סלוגן מבריק או חוסר רגישות מזעזע?

בדף הבית של בית לוחמי הגטאות בפייסבוק מתנהל דיון מעניין על מודעת עיתונות שעושה שימוש בסיסמה: "לא נשכח ולא נסלח". בואו להגיד מה אתם חושבים.

לעמוד בפייסבוק

 

חדש באתר: יומן מסע

באתר האינטרנט של בית לוחמי הגטאות עלו שני בלוגים חדשים של חברי הבית. האחד של בנימין אנוליק, ניצול שואה, ממייסדי קיבוץ לוחמי הגטאות והמוזיאון, והשני של אורן, צעיר לוקה אספרגר אוטיזם, שאומץ על ידי בית לוחמי הגטאות, מתנדב במוזיאון ולאחרונה שב ממסע לפולין. כותבים המעוניינים לפרסם רשימות דומות מוזמנים לפנות אלינו. 

לרשימות

 

ח"כ שלי יחימוביץ התארחה בבית לוחמי הגטאות

יחימוביץ היתה האורחת המרכזית במפגש "שישי נשי" באודיטוריום של בית לוחמי הגטאות, שהיה מלא מפה לפה. "אני נמצאת בבית הזה כבת לניצולי שואה. השואה ומסקנותיה יצרו חלק גדול מהוויה המוסרית שלי. שיח סביב שנאה ועוינות לא יוביל אותנו לשום מקום".

לכתבה המלאה

 

 © כל הזכויות שמורות לבית לוחמי הגטאות

בית לוחמי הגטאות  |  ד"נ גליל מערבי 25220  |  טלפון: 04-9958080  |  פקס: 04-9958062    

עוד על בית לוחמי הגטאות:


ידיעון זה נשלח מבית לוחמי הגטאות כשירות לציבור.
אם אינכם מעוניינים לקבלו בעתיד, אנא לחצו כאן:
הסרה מרשימת התפוצה