פייסבוק
  • ידיעון
  • ידיעון
  • ידיעון
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות
ידיעון בית לחמי הגטאות - גיליון 17 - מאי 2015

גיליון  מס' 17  |  מאי 2015  |  אייר תשע"ה

דברי אופיר פז-פינס, יו"ר הוועד המנהל, בעצרת תשע"ה

בעצרת הערב נפתח צוהר לעולמם של הניצולים ברגע השחרור, ונעקוב אחר התמודדותם המופלאה עם הקשיים הרבים במסעם חזרה אל החיים, מסע שהיה רצוף מכשולים, אכזבות ומאבק עיקש על הזכות לבנות חיים חדשים.

לנאום המלא

דברי המנכ"לית, ד"ר ענת ליבנה 

עם סיום האירועים לציון יום הזיכרון לשואה 2015 , להלן דבריה של ענת ליבנה על מגוון הפעילויות והעשייה האינטנסיבית והפורייה שהתקיימה בתקופה האחרונה. 

 לכתבה המלאה


עצרת הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ה:
שוב זורחת השמש

השנה צוינו בעצרת הזיכרון לשואה ולגבורה של בית לוחמי הגטאות,"שוב זורחת השמש", 70 שנה לסיום המלחמה. נושא העצרת היה השחרור והמסע חזרה אל החיים. בעצרת נשאו דברים יצחק הרצוג, יו"ר מפלגת העבודה, אופיר פז-פינס יו"ר הוועד המנהל של בית לוחמי הגטאות, יורם ישראלי, יו"ר המועצה האזורית "מטה אשר" וד"ר ענת ליבנה, מנכ"לית בית לוחמי הגטאות. 

לכתבה המלאה


כנס בין הצפירות: האמנם עוד יבואו ימים

יום העיון "בין הצפירות" 2015 עמד השנה - כמו העצרת השנתית - בסימן 70 שנה לשחרור ולניצחון, והתמקד במפגש של הניצולים ששוחררו זה עתה עם שליחי היישוב. יום העיון, שהשתתפו בו למעלה ממאתיים איש, נשא את כותרת שירהּ של לאה גולדברג "האמנם עוד יבואו ימים", והתקיימו בו הרצאות, מעגלי שיח ומופע משירי אלתרמן. 

לכתבה המלאה


אגודות הידידים של בית לוחמי הגטאות בארץ ובחו"ל: עדכון לשנת 2015

אגודת הידידים הישראלית ואגודות הידידים בחו"ל ממשיכות בפעילותן בארץ ובחו"ל למען בית לוחמי הגטאות. 

לכתבה המלאה


רפואה קטלנית – בריאת הגזע העליון:
אתגרים בהדרכה

"רפואה קטלנית" היא תערוכה מיוחדת במינה: אמנם היא ממוקדת בנושא הרפואה והרופאים בתקופה הנאצית, אך עם זאת היא מתפרשת על מרחב גדול של נושאים פילוסופיים-חברתיים ומעלה לדיון שאלות פילוסופיות וחברתיות. 

לכתבה המלאה


מה נעשה במרכז לחינוך הומניסטי

"מסביב יהום הסער", אך המרכז לחינוך הומניסטי ממשיך בנחישות בדרכו המיוחדת: קישור חינוכי בין השואה לערכי הדמוקרטיה ודיאלוג יהודי-ערבי המכוון לחיים משותפים. מתוך הרצף האינטנסיבי של פעילויות המרכז בחרנו להתמקד בשלוש פעילויות שהתקיימו לאחרונה.  
 
לכתבה המלאה


סיכום השתלמויות תשע"ה

שנת תשע"ה היא רבת פעילות בתחום ההשתלמויות. השתלמויות בית לוחמי הגטאות נפתחו בנובמבר 2014. פתיחת שנת תשע"ה התאפיינה בהתארגנות לשינויים ונהלים חדשים בתחום השתלמויות המורים, בעקבות הרפורמות הרבות והמשתנות של משרד החינוך.  

לכתבה המלאה


בין כיליון לשחרור בראי הקולנוע:
השתלמות בשיתוף עם "יד ושם"

בית לוחמי הגטאות מקיים מזה שנים רבות השתלמות בשיתוף עם "יד ושם". בשלוש השנים האחרונות הלמידה היא בשילוב סרט קולנוע. בכל מפגש מתקיימת הרצאה ולצדה הקרנה של סרט דוקומנטרי או עלילתי באורך מלא.

  לכתבה המלאה


מן הארכיון : יש לי משאלה שנהיה כבר כולנו יחד:
קורותיה של משפחת פוטש בתקופת השואה

רפאל פוטש ז"ל היה סטודנט למשפטים באוניברסיטת קרקוב. כשהגיע לארץ אחרי המלחמה בחר להשאיר מאחוריו את המקצוע והפך לפרדסן במושב הדר עם. 70 שנה אחרי, לא ידעו בנותיו ונכדיו של רפאל שלא רק את לימודיו אביהן וסבם השאיר מאחור. בקופסת פח קטנה בעליית הגג הם מצאו סיפור שהדהים גם אותם. 

לכתבה המלאה
 


משולחן אגף המוזאון: פרויקטים חדשים

אגף המוזאון נמצא בעבודה מתמדת במטרה לשמר ולשדרג את התערוכות הקיימות, ומקדם פרויקטים מגוונים המרעננים את שהות המבקר במוזאון. 

לכתבה המלאה


חדשות "יד לילד"

ב"יד לילד" התקיימו לאחרונה מספר אירועים, ביניהם ביקור תלמידי ביה"ס תפן, ביקור נשות "האופן הפנימי" ומפגש לציון יום הולדתו השמונים של ישראל ויזל, חניך בית הילדים בבלנקנזה, בהשתתפות ראומה וייצמן שניהלה את בית הילדים.
נוסף לכך, הודות לתרומה של אגודת הידידים "יד לילד"-צרפת, נמשך פרויקט המסכים, הכולל הוספת עדויות לתערוכה הראשית.

לכתבה המלאה


מפגש משפחתי לזכרו של מוניה אברהמי ביד לילד"

בסוף חודש פברואר התקיים ב"יד לילד" שבבית לוחמי הגטאות אירוע לזכרו של מוניה אברהמי, שהיה מנכ"ל בית לוחמי הגטאות במשך כ-10 שנים. ל"יד לילד" הוזמנו כל בני משפחתו הענפה של מוניה.

לכתבה המלאה


       

אבל כבד ירד על בית לוחמי הגטאות עם היוודע דבר פטירתו של ניר כנעני, מעובדי ה"בית" הוותיקים. 

מתוך ההספד שנישא בהלוויה


© כל הזכויות שמורות לבית לוחמי הגטאות

בית לוחמי הגטאות | ד''נ גליל מערבי, 2522000 | טלפון: 04-9958080 | פקס: 04-9958062

עוד על בית לוחמי הגטאות: