פייסבוק
  • ידיעון
  • ידיעון
  • ידיעון
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות
ידיעון בית לחמי הגטאות - גיליון 14 - יוני 2014

 

 

 גיליון מס' 14 | יוני 2014 | סיוון תשע''ד

 

מדבריו של יו"ר הוועד המנהל של בית לוחמי הגטאות, אופיר פז-פינס , בעצרת הזיכרון לשואה ולגבורה, שעמדה השנה בסימן 70 שנה לשואת יהדות הונגריה.

לכתבה המלאה


לידידי בית לוחמי הגטאות באשר הם, ולעובדי הבית המסורים,
ברצוני לברך אתכם בשנה טובה ומבורכת !
שנה רגועה ושקטה. שנה של יצירה, התקדמות וסיפוק.
מי ייתן ונצליח להוביל את המוזיאון לביסוס כלכלי ופריחה כבר בשנה החדשה
הבאה עלינו לטובה

מנכ"לית בית לוחמי הגטאות, ד"ר ענת ליבנה


לחפש בן אדם
 יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ד
העצרת השנתית

העצרת השנה עמדה בסימן 70 שנה לשואת יהודי הונגריה.שוב התחולל הפלא הזה. בודדים, משפחות, בני נוער מאורגנים בחולצות כחולות וחליפות חאקי או בחבורות עצמאיות, ניצולי השואה ובני הדור השני והשלישי, מפקדים וחיילים מצה"ל ומזרועות הביטחון, תושבי הגליל וידידֵי 'בית לוחמי הגטאות' בארץ ובעולם, נהרו כולם ומילאו את התאטרון הפתוח שלנו באלפיהם, כדי להשתתף בעצרת הנעילה של אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

לכתבה המלאה


אירוע אגודת הידידים

רחבת "בית אונגר" והגינות שמסביב הפכו לגן אירועים בחסותם של שמואל בן-דרור ורעיה שטראוס-בן דרור, ידידי ה"בית" משכבר, אשר זו השנה השנייה שהם מארחים את ידידי בית לוחמי הגטאות, המגיעים מקרוב ומרחוק, לעצרת נעילת יום הזיכרון לשואה.

לכתבה המלאה


"עין אחת צוחקת"
"בין הצפירות" – מפגשי עיון ותרבות בין שואה לעצמאות


זו השנה השלישית שאנחנו מקיימים את הכינוס הייחודי לנו, בימים של "בין הצפירות", ימים שהלב מכוון בהם לחשבון נפש ושיח ישראלי.
 
לציון 70 שנה לשואת יהודי הונגריה ניתנה הבמה ליהדות הדוברת הונגרית – לסיפורה הייחודי בתקופת השואה ולחותם שהטביעו ומטביעים עדיין בני הדור הראשון והשני על התרבות וההומור במדינת ישראל. האירוע התקיים בשיתוף פעולה עם "המוזאון למורשת היהדות הדוברת הונגרית" בצפת, מייסודם של חוה ויוסף לוסטיג, שאף הדליקו משואה בעצרת.

לכתבה המלאה


סמינר "שכנים בדיאלוג" במרכז לחינוך הומניסטי

סמינר "שכנים בדיאלוג" זימן חוויה של דיאלוג בין אישי ובין קבוצתי במשך שלושה ימים אינטנסיביים, בהם עסקו המשתתפים בשאלות של זהות; בהיכרות עם נקודות המבט השונות על אירועים היסטוריים וחברתיים מהחיים המשותפים של יהודים וערבים בישראל; דרכים לחיים משותפים בחברה דמוקרטית רב תרבותית; הבנה וקבלה של 'האחר'.

לכתבה המלאה


תערוכה חדשה מוצגת בגלריה לאמנות:
תערוכת של שמואל וילנברג – העד האחרון ממחנה המווות טרבלינקה

שמואל וילנברג נמנה עם 200 האסירים שהצליחו לברוח ממחנה ההשמדה טרבלינקה ב-2/8/1943, במהלך המרד שארגנו האסירים. כיום הוא בן 91, הניצול היחיד מבין 70 הבורחים ששרדו את ימי השואה.  בתערוכה מוצגים פסלים, רישומים וקטעי עדות, המתארים דמויות ומצבים שווילנברג זכר וביקש להנציח.

לכתבה המלאה


גבורת יהדות בריה"מ:  תכנית חינוכית חדשה

במלאות 70 שנה לשחרור מזרח אירופה ע"י "הצבא האדום", בית לוחמי הגטאות מציע תכנית חינוכית שמטרתה היכרות עם סיפורה המורכב של שואת יהודי ברית המועצות וציון גילויי גבורה יהודית באזורים אלה. התכנית מופעלת בסיועה של קרן ג'נסיס – קרן פילנתרופית שמטרתה הנצחת סיפורם המיוחד של יהודי ברית המועצות.

לכתבה המלאה


"השנה הקשה ביותר של חיי":
יומנו של ד"ר גיולה קראוס בפלוגות "שירות העבודה" בהונגריה

ד"ר גיולה קראוס (1944-1899), תושב העיר יאנושהלמה בדרום הונגריה, שיקף ביומנו את המציאות בצורה כנה ואותנטית: את האכזריות לצד קשרי החברות שנרקמו בין המגויסים, את התנאים הבלתי אנושיים לצד ימים רגועים יותר במהלך התקופה ואת החשש הכפול שליווה אותו: לגורלו שלו ולגורל אשתו ובתו.

היומן נכתב בשנים 1943-1940 וחלקו המרכזי הוא יומן מסע של שבעה חודשים, בהם גויס קראוס לפלוגות "שירות העבודה" של הצבא ההונגרי בחזית הרוסית.

לכתבה המלאה


פאול קור - תערוכה חדשה במסדרון קומת האומנויות ב"יד לילד"

ב-24.5 נציין 13 שנים למותו של פאול קור, אשר היה ילד בתקופת השואה וספריו מוכרים לילדים רבים. לאור הביקוש הרב לתכנית העוסקת בפאול קור וכתוצאה מהקשר הממושך בין גב' פנינה קור, אלמנתו של הצייר, לבית לוחמי הגטאות החלטנו לחדש את התערוכה.

לכתבה המלאה

כנס משותף של בית לוחמי הגטאות ו-AHO

מוזאון בית לוחמי הגטאות גאה לארח, יחד עם התאחדות ארגוני השואה, כנס של יומיים, ב-14 וב-15 ביולי 2014. מטרת הכנס היא להרחיב ולהעמיק דיונים בנושא לימודי השואה בהקשר לחינוך לערכי דמוקרטיה.

שפת הכנס - אנגלית

לפרטים על הכנס והרשמה


כתבה על הרב הרצוג- חדשות ערוץ 2

"הצייר מיאנובסקה": זיכרונות מהמחנה

כתבה על שמואל וולינברג

מנשקת חזק, הלנה". מכתבי אהבה מהגטו

אנו מודים לקרן פועלים בקהילה של בנק הפועלים על תרומתם המיועדת לרכישת טאבלטים לעבודה חינוכית הנעשית במוזיאון

 

© כל הזכויות שמורות לבית לוחמי הגטאות

בית לוחמי הגטאות | ד''נ גליל מערבי, 2522000 | טלפון: 04-9958080 | פקס: 04-9958062

עוד על בית לומי הגטאות: