פייסבוק
  • ידיעון
  • ידיעון
  • ידיעון
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות
ידיעון בית לחמי הגטאות - גיליון 12 - אוקטובר 2013

 

דף הבית - גיליון מס' 12 - אוקטובר 2013

אופיר פז-פינס - יו"ר הוועד המנהל

הוכינו בתדהמה לשמע הבשורה המרה כי יקירנו, יהודה שביט ז"ל, נפטר בפתאומיות ונלקח מאיתנו. רק בראשית השבוע עוד ישבנו יחד וניהלנו את ענייני הבית ובסופו כבר נותרנו בגפנו. הבית היה יקר ללבו של יהודה והוא היה מעמודי התווך של הבית. קשה לתאר ישיבת אספה או וועד מנהל בלי יהודה, ללא עצתו החכמה וגישתו העניינית, צניעותו וחדות מחשבתו. יהודה יחסר לנו מאוד ונפעל כדי להנציח את זכרו.

יהי זכרו ברוך.

לכתבה המלאה


דר' ענת לבנה - מנכ"לית

החגים מאחורינו ואנו משנסים מותניים לעבודת היום יום של השנה החדשה. כולנו תקווה שתהיה זו שנת מפנה, שנה בה העבודה הקשה, ההתייעלות וגיוס ידידים ותורמים חדשים ייתנו את פירותיהם.

לכתבה המלאה


ח"י שנים למרכז לחינוך הומניסטי -
מילות פרידה של רעיה קליסמן

ח"י שנים חלפו ביעף מאז הגעתי ל"בית לוחמי הגטאות" עם הרעיון להקמת "המרכז לחינוך הומניסטי". הניצן להקמת המרכז נבט בי בשנת שבתון, במהלכה התנדבתי במוזאון השואה בוושינגטון בשנה השנייה להיווסדו, 1993-94.

לכתבה המלאה


אושפזין:  ביקור בלט אוסטין ונציגי "שותפות יחד"

בפסטיבל עכו האחרון זכינו לארח את להקת הבלט של אוסטין, טקסס ומלוויהם: הרקדנים, הכוריאוגראף של המופע "אור / שואה והומאניות", חברי הנהלת הבלט, נציגי העיר והנהלת הפדרציה היהודית במקום.

לכתבה המלאה

 רקדנים מבלט אוסטין השתתפו בסדנת אימפרוביזציה
ב"יד לילד"

רקדנים מבלט אוסטין (טקסס) השתתפו בסדנת אימפרוביזציה ב"יד לילד" כחלק מסיור הבכורה בישראל של ההופעה "אור: פרויקט שואה והומניזם". ההגעה למוזאון לאחר הופעת הבכורה של "אור" הוסיפה עוד ממד לסיור המרגש.

לכתבה המלאה


פסטיבל עכו:  יום עיון בנושא תאטרון ושואה:
"בבית עלמין לא עושים תאטרון"

יום העיון השנתי ע"ש שוש אביגל, במסגרת "פסטיבל עכו לתאטרון אחר", התקיים ביום ב' 23.9.2013, ועסק בקשר שבין תאטרון לשואה. כותרת יום העיון לקוחה מעדויות ומיומנים מגטו וילנה, שסיפרו על הכרוזים שלשונם "בבית עלמין לא עושים תאטרון", שנתלו על קירות הגטו. יום העיון עסק בעיקר ברפרטואר הישראלי של "תאטרון שואה". יום העיון נחתם בסדנה של אנשי צוות "יד לילד", שהציגו את האופן שבו ניתן, באמצעות התאטרון, להנחיל מסרים ערכיים-חינוכיים כחלק ממעשה הזיכרון.

לכתבה המלאה


הכנס השנתי של
אגודת הידידים הישראלית
 של בית לוחמי הגטאות
 יתקיים ביום ו', י"ב בכסלו תשע"ד, 15 בנובמבר 2013,
בשעות 10.00 – 13.00   
ויעמוד בסימן פתיחת התערוכה החדשה
"כאן התחילה ילדותי"

האירוע פתוח לחברי אגודת הידידים ולמצטרפים חדשים


הורה" לעבר החיים והחירות -  אירוע לציון 70 שנה למרד בסוביבור ולהוקרת אלכסנדר פצ'רסקי, מפקד המרד

ב-9.10.13, התקיים אירוע בבית לוחמי הגטאות לציון 70 שנה למרד בסוביבור ולהוקרת אלכסנדר פצ'רסקי, מפקד המרד. הנחתה את האירוע השחקנית והזמרת נטשה מנור, ומקהלת דיירי "עמיגור" לוותה בשירה. האירוע נערך בשיתוף עם "עמיגור" ובנוכחות ח"כ סופה לנדבר, השרה לקליטת עלייה. 

לכתבה המלאה


חדש ב"יד לילד":  בעקבות תערוכות מתחלפות

בחודשי הקיץ, לאחר שמונה שנים, הורדה התערוכה "בעקבות תמונה אחת" מחלל התערוכות המתחלפות של "יד לילד".

צוות "יד ילד" עסוק כבר כמה שנים בתחקיר ובאצירת תערוכה חדשה בשם "כאן התחילה ילדותי..." שתיחנך בכנס אגודת הידידים הישראלית בנובמבר.

לכתבה המלאה


שורשיהם בעורקיי שלובים - כנס העדים השנתי

מאז הקמת המרכז הלימודי ע"ש צביה (לובטקין) ויצחק צוקרמן, אנחנו מקיימים קשר רצוף וחם עם עֵדים, הבאים בהתנדבות ומתוך תחושת שליחות לספר את סיפורם לקבוצות של בני נוער, סטודנטים, מחנכים, אנשי כוחות הביטחון ועוד. מדי שנה נערך כאן, בבית לוחמי הגטאות, כנס להוקרת פועלם של האנשים היקרים. השנה הכנס התקיים ביום ב', 30 בספטמבר.

לכתבה המלאה


מסע ידידי בית לוחמי הגטאות לפולין, קיץ 2013

באוגוסט 2013 יצאה משלחת ידידי בית לוחמי הגטאות למסע לפולין כהמשך למסורת ארוכת שנים, והשנה - בסימן 70 שנה למרד גטו ורשה. 30 משתתפים מכל רחבי הארץ יצאו למסע היסטורי, שהפגיש אותם עם עולם החומר והרוח של הקהילה היהודית בפולין לאורך הדורות, עולם שהיה שזור בהיסטוריה של פולין עצמה.

לכתבה המלאה


מחלקת הדרכה וחינוך

החודשים יולי וספטמבר מוקדשים במרכז ההדרכה לעבודה עם משלחות לפולין. תלמידים היוצאים למסע לפולין נדרשים ע"י משרד החינוך ל-40 שעות הכנה למסע. קבוצות רבות בוחרות לבצע חלק ניכר מההכנה במסגרת סמינר של יומיים בבית לוחמי הגטאות. בסמינר מתאפשרת לצוות ולתלמידים שהות אינטנסיבית ב"בית", במהלכה יש התמודדות עם חומר לימודי היסטורי רב תוך קיום דיונים, שיחות וסדנאות שעיקרן התמודדות ולמידה ערכית והתמודדות חברתית עם המסגרת שאיתה יסעו לפולין.

לכתבה המלאה


מחלקת השתלמויות:  סיכום שנת הלימודים ולקראת תשע"ד

שנת תשע"ג כבר מאחורינו ואנו נמצאים בפתחה של שנת הלימודים תשע"ד. זהו זמן מצוין לעדכון ממחלקת ההשתלמויות. שנה חדשה בפתח ואנו יוצאים בתכנית השתלמויות חדשה ומגוונת. ההשתלמויות מיועדות למורים, לאנשי חינוך ולקהל הרחב.

לכתבה המלאה


נחנך חדר חוקרים חדש

ב-8 באוגוסט נחנך בבית לוחמי הגטאות חדר חוקרים לזכר קהילת מלאווה. שיפוץ החדר ורכישת הציוד התאפשרו בסיוע ועידת התביעות. באירוע נכחו נציגי ועידת התביעות, מר צבי ענבר וגב' עדינה שודפסקי.

לכתבה המלאה

פרידה מארבעה מתנדבים בארכיון

בימים אלו נפרדנו מארבעה מתנדבים יקרים במיוחד: סילבן לוי, מקס ריגאוד, שי סבן ונרי רבי. עבודת הארכיון אינה יכולה להתבצע כראוי ללא עזרתם הנדיבה של מתנדבים התורמים מזמנם ומכישוריהם ומסייעים בדרכים שונות להצלחתה. כ-50 איש מתנדבים בארכיון. רובם עושים את עבודתם מהבית, ואחרים מגיעים מדי שבוע לארכיון ועושים את עבודתם כאן. תרגום משפות שונות, הקלדה, צילום ועוד ועוד הם רק חלק מהמשימות שהמתנדבים לוקחים בהן חלק.

לכתבה המלאה


אוניברסיטת חיפה, בית לוחמי הגטאות ו"יד ושם" חברו יחד לפתיחת מסלול לימודים ייחודי המקנה תואר שני בלימודי שואה. זוהי התכנית היחידה בארץ המאפשרת לסטודנטים להתמקד בתקופת השואה ובאחריתה ולזכות בתואר שני בתחום.

לכתבה המלאה


 

                                           
תודתנו נתונה לקרן עזריאלי ישראל (ע"ר) על תרומתה הנדיבה בסיוע להבאת תלמידים מרחבי הארץ לפעילות חינוכית בבית לוחמי הגטאות. אחד הביקורים שנתאפשר בעקבות התרומה התקיים ב"יד לילד" - ביקור של 25 בני נוער יהודים, ערבים וילדיהם של מהגרי עבודה משלושה בתי נוער של רשת "קדימה" - ביבנה, ברמלה ובשכונת שפירא בתל אביב. מנהל בית הנוער שפירא כתב במכתב תודה: "בשם הילדים, המדריכים ובשמי ברצוני להודות לכם על תרומת ההסעה לבית לוחמי הגטאות. זו נסיעה ארוכה ויקרה במיוחד וללא עזרתכם לא היינו יכולים להוציא לפועל את הסיור." 

© כל הזכויות שמורות לבית לוחמי הגטאות

בית לוחמי הגטאות | ד''נ גליל מערבי, 2522000 | טלפון: 04-9958080 | פקס: 04-9958062

עוד על בית לומי הגטאות: