פייסבוק
  • ידיעון
  • ידיעון
  • ידיעון
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות
ידיעון בית לחמי הגטאות - גיליון 1 - פברואר 2011

גיליון מס' 1     |     פברואר 2011     |     שבט תשע"א

 

 

 

 

 

כ-400 מוזאוני שואה פרוסים היום בכל רחבי העולם. בית לוחמי הגטאות הוא אחד המוסדות הגדולים שבהם בתחום השואה והחינוך. ייחודו אינו רק בראשוניותו. הוא היחיד שהוקם בידי ניצולי שואה, מהבודדים הממוקמים בלב קהילה חיה, הוא חלוץ בחקר השואה ובאיסוף החומרים, וחשוב מכול - במטרה ששם לו מיום היווסדו לעסוק בחינוך.

כעת, לאחר שציינו את שנת השישים ל"בית", שהשפעתו על עיצוב זיכרון השואה בחברה הישראלית ניכרת, אנו נערכים לאתגרי העתיד. היערכות זו מקבלת משנה תוקף בשל היותנו מצויים בצומת הדרכים שבו עתידה השואה להפוך מזיכרון להיסטוריה - עם היעלמו של דור הניצולים.

בצומת זו אנו רואים חשיבות מיוחדת לשמירה על קשר דו-סטרי עם הציבור, ובמסגרת זאת חונכים כעת את "דף הבית" – עלון הבית, שישמש פלטפורמה נוספת להצגת הפעילות הענפה שנעשית בבית.

לכתבה המלאה

 

 

ד"ר דליה פרל-אולשוונג, מנהלת שיווק בית לוחמי הגטאות
כ-65 שנים לאחר השואה הציבור הישראלי עייף, מחפש מפלט מאירועי הביטחון ועליית מדד המחירים לצרכן. שאלת השאלות היא, כמובן, איך מחברים את הציבור לנושא מחדש? איך מסבירים לו ששואה אינה רק סיפור של זוועות, אלא גם סיפור של תקווה, צמיחה מתוך החורבן ותעצומות נפש אנושיות? שביקור במוזיאון שואה אינו חייב להיות דיכאון צרוף, אלא מקום המאפשר חוויה משמעותית ועמוקה שאינה בהכרח מטלטלת ומזעזעת, אלא פותחת פתח לחקירה, חשיבה והבנה? איך מרחיבים את המעגלים המצטמצמים המגיעים למקום החשוב הזה?

באמצעות ידיעון זה, "דף הבית", אנו מעבירים אליכם הקוראים, את המסרים החשובים האלו. בחרנו להפיק ידיעון ידיעון חדשותי, רלבנטי, מעניין ובעיקר – מקרב את הדור השלישי והרביעי המתרחב והולך אל אירועי העבר הרחוקים.

לכתבה המלאה

 

 

 

קלוד לנצמן בחנוכת אולם "טרבלינקה": "הקטעים של 'שואה' אשר יוצגו באולם החדש הם תוספת משמעותית ביותר לכל חפץ במוזיאון"

לנצמן היה אורח הכבוד בחנוכת אולם טרבלינקה המחודש, שנערכה ב-13 באוקטובר 2010. במוקד התצוגה נמצא אחד המוצגים החשובים בתחום מסירת עדות על השמדתם של יהודי אירופה – דגם מחנה טרבלינקה שיצר בסוף שנות ה-50 יעקב ויירניק, אחד הניצולים הבודדים מהמחנה. הדגם שימש כעדות במשפט אייכמן, ועבר תהליך מיוחד של שימור וחידוש לשם הצגתו באולם הקבע החדש. 

לכתבה המלאה

 

 

יום השואה הבינ"ל: קריקטורות מתקופת השואה

התערוכה מיצירותיו של הצייר אריך ליכטבלאו-לסקלי נחנכה ביום השואה הבינלאומי במסגרת כנס מיוחד שעסק בהומור באמנות בתקופת השואה.

לכתבה המלאה

 

הצלחה לבית לוחמי הגטאות בכנס בברלין

בנובמבר האחרון ייצגו תניא רונן וציפי נוה את בית לוחמי הגטאות בכנס של ארגוני הנצחה וזיכרון בנושא שימוש בעדויות לצורכי מחקר וחינוך, שנערך בברלין. הרעיונות שהציגו זכו לשבחים ואולי אף יזכו לתמיכה כספית.

לכתבה המלאה
 

אות מופת לגבורה ולאומץ

בית לוחמי הגטאות משיק מסורת לאומית של הענקת "אות מופת אזרחי" למי שגילו אומץ לב אזרחי או ביצעו מעשה מופת אזרחי. מטרת המיזם להבליט את חשיבות הבחירה בטוב ואת החובה האזרחית והאנושית המוטלת על כולנו לנוכח לקחי העבר. בין המועמדים ששמותיהם הוגשו עד כה: הנער אלעד ריבן ז"ל.

לכתבה המלאה

 

 

 

צוות הכיבוי היווני ביקר בבית לוחמי הגטאות

45 הטייסים ואנשי צוות הכיבוי היוונים שעסקו בכיבוי השריפות בכרמל הגיעו לביקור מרגש בבית לוחמי הגטאות, במהלכו, בין היתר, נחשפו למורשת יהדות סלוניקי, עירם.

לכתבה המלאה

 

 

 

תוכנית "תיאטרון במוזיאון"

התוכנית שמה דגש על הנגשת תכני ומסרי המוזיאון לקהל המבקרים באמצעות תאטרון. בין מרכיביה: ההצגה "ריקוד השמחה והעצב" ושבעה מונולוגים מומחזים המבוצעים בחלל המוזיאון ומשתלבים במהלך הביקור בו.

לכתבה המלאה
 

פריטים חדשים בתצוגת הקבע

בספטמבר האחרון נוספו שני פריטים לתצוגת הקבע ביד לילד "סיפור הילד היהודי בשואה": עגלת משא קטנה עשויה עץ, ובובת ליצן עשויה בד וממולאת בצמר גפן. שני הפריטים נתרמו על ידי קיטי שרוט.

לכתבה המלאה 

 

שישי תרבות וארוחת בוקר

מפגשי בוקר בנושא תרבות, חברה, קהילה ופוליטיקה, עם התחלה מפנקת של ארוחת בוקר מבית "יעלי". 

18.2.11 - "מי שומר עלינו?" על המציאות האלימה של החיים בישראל.

עוד על המפגש

 

"שישי נשי"

מפגשים עם נשים מאירות דרך המהוות דוגמה והשראה למעורבות ועשייה, וסיור בתערוכות המוזיאון.

25.3.11 - למה לי פוליטיקה עכשיו? ח"כ אורית נוקד, סגנית שר התעשייה והמסחר, ח"כ רחל אדטו וח"כ אורית זוארץ.

עוד על שישי נשי

"את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק"

מועדון זמר עברי חדש בריח של פעם, בבית לוחמי הגטאות, בהובלת הזמר ישראל דיין.

הערבים מתקיימים בימי רביעי, בשעה 20:30, כולל קפה, מאפה והופעת אמן.  

עוד על מועדון זמר עברי 

 

 
אולם "יזכור"

באולם יזכור שבבית לוחמי הגטאות פוגש המבקר את נכסי התרבות היהודית שאבדה בשואה, כפי שהם באים לידי ביטוי במסמכים, בתעודות, בצילומים ובמיני בחפצים, שנחשפים בפני המבקר באמצעים דיגיטליים מתקדמים ואינטראקטיביים.

לכתבה המלאה
סיור וירטואלי במוזיאון

באתר בית לוחמי הגטאות מוצע סיור וירטואלי של 360 מעלות בבית לוחמי הגטאות, המאפשר מבט חי ומפורט בכל אגפי המוזיאון, כולל רחבת הכניסה, האמפיתיאטרון, "יד לילד", אולם "יזכור", בית "עדות" ועוד.

לסיור הווירטואלי

 

 

 


גלגולם של תפילין

לארכיון בית לוחמי הגטאות נמסרו לאחרונה התפילין של דוד גוטליב, בעלי סיפור מרגש במיוחד. התפילין שרדו את מחנה מאוטהאוזן, נלקחו מגוטליב הגוסס לאחר המלחמה, והוחזרו אליו בעצת הרבי מקלויזנבורג.

לכתבה המלאה

 

ועוד מהארכיון: מבצע "בוידעם" נמשך

הציבור מוזמן להמשיך למסור לארכיון בית לוחמי הגטאות פריטים נשכחים מתקופת השואה ומלחמת העולם השנייה. אנו נדאג לאסוף את הפריטים ולשמור אותם בכבוד בארכיון שלנו. עד כה נאספו למעלה מ-100 אלף פריטים חדשים!

לכתבה המלאה

 

 

לצייר את מה שאסור - כתבה על התערוכה של אריך ליכטבלאו-לסקלי, פורסמה ב"הארץ", 27.1.11
לחצו לכתבה

 

סיפור התפילין של דוד גוטליב - שודר בתוכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל, ב-27.1.11
לחצו להאזנה

 

 © הזכויות שמורות לבית לוחמי הגטאות

בית לוחמי הגטאות  |  ד.נ. גליל מערבי 25220  |  טלפון: 04-9958080  |  פקס: 04-9958062    

עוד על בית לוחמי הגטאות:


ידיעון זה נשלח מבית לוחמי הגטאות כשירות לציבור.
אם אינכם מעוניינים לקבלו בעתיד אנא לחצו כאן:
הסרה מרשימת התפוצה