פייסבוק

דור שני מדבר ויוצר | עורכת ומנחת הסידרה: ציפי עדי נוה

המפגש השני בסדרה “דור שני מדבר ויוצר” יתקיים עם אורית פוגל שפרן - מנכ"לית תזמורת סימפונט רעננה

יום שני, 17.12.18, בשעה 17:00 - מורשת המוזיקה היהודית וזיכרון השואה

הרצאה של אורית פוגל שפרן, מנכ"לית תזמורת סימפונט רעננה  - על החיבור שלה לנושא השואה ועל חלקה של התזמורת בטיפוח מורשת המוזיקה היהודית לדורותיה וזיכרון השואה.

רפרטואר התזמורת כולל יצירות של גדולי המלחינים שנספו בשואה ויצירות המוקדשות לחסידי אומות עולם. ההרצאה תלווה בקטעי מוזיקה.

למידע והרשמה:  04-9958076 | hishtalmuyot@gfh.org.il

 

מפגשים קודמים:

במהלך הסדרה פגשנו בני דור שני מתחומים שונים שספרו על זיכרונותיהם מבית הוריהם וכיצד אלו השפיעו על דרכם ויצירתם.
אורך כל מפגש כשלוש שעות והוא כלל קטעי סרטים, הרצאה ושיחה עם בן הדור השני. 

זיכרון בראי התיאטרון - מפגש הפתיחה - ההצגה "רשיון לחיים" - התיאטרון הקאמרי, שיחה עם היוצרים - 13.11.2018

מפגש מרגש במיוחד היה ביום ג', 13.11, בשיתוף בית לוחמי הגטאות והיכל התיאטרון מוצקין, שהוקדש לזכרה של נאוה סמל, במלאת שנה לפטירתה.
הערב התחיל בהצגה המרגשת "רשיון לחיים" לזכרה של נאוה סמל, שתרגמה ועיבדה את המחזה.
ההצגה, שעוסקת בניצולת שואה ובמפגש של בנות הדור השני יהודים וגרמנים, כתובה נפלא, מטלטלת בין כאב לצחוק, עם בימוי נהדר של רועי הורוביץ, ומשחק מופלא של מרים זוהר, אודיה קורן, ושרה פון שוורצה.
 
לאחר ההצגה, בטקס מרגש, העניקה מנהלת תיאטרון מוצקין, דפנה צורי, לנעם סמל, מנכ"ל הקאמרי לשעבר ובעלה של נאוה, זוג כסאות כבוד בהיכל. אחד על שמו ואחד על שמה של נאוה, על תרומתם לספרות, לתרבות ולתיאטרון.
 
מיד אחרי הטקס התקיים רב שיח בהנחייתה של ציפי נווה יחד עם נעם סמל, הבמאי והשחקניות שסיפרו על נאוה סמל - על העבודה איתה, על ההצגה, ובעיקר על ההערכה, האהבה הרבה, והגעגועים לנאוה הסופרת, המחזאית, המשוררת, המרצה, החברה, והאישה הנדירה עם הנפש המופלאה.
 
המפגש, שהיה רעיון של נאוה סמל והיה אמור להתקיים במקור איתה, התקיים לזכרה.
היה ערב מרגש באופן מיוחד, ערב שכל מי שהיה בו לא ישכח.
היתה זו זכות גדולה לבית לוחמי הגטאות להקדיש את הערב הזה לזכרה. היא תחסר לכולנו מאד ותמשיך להיות השראה גדולה.


שמואל וילוז'ני - 18.06.2018

מפגש מרתק ומרגש במיוחד התקיים השבוע במסגרת סדרת המפגשים עם יוצרים בני הדור השני בבית לוחמי הגטאות.
המפגש החמישי בסדרה (והאחרון לשנה זו) התקיים עם השחקן שמואל וילוז'ני ביום שני - 18.6.18.
שמואל וילוז'ני - במאי, שחקן תיאטרון קולנוע וטלויזיה, קומיקאי וסטנדאפיסט, היה מהיוצרים הבולטים שהחלו בסוף שנות ה-80' לבטא ביצירתם את היותם בני הדור השני, והיה פורץ דרך ביצירתו בהתמודדות עם סוגיית הדור השני, זיכרון השואה והסיפור המשפחתי.

במפגש צפינו בקטעים מתוך סרטים שבהם השתתף ביים והפיק - דרמת הטלוויזיה "שם נרדף" (1989), שהביאה לראשונה לביטוי את התמודדות הדור השני, הסרט התיעודי "דור שני" (1996), שתיעד לראשונה סדנא של תהליך פסיכולוגי בה בני הדור השני מדברים על חוויותיהם, והסרט התיעודי "אבא'לה בוא ללונה פארק" (1995), שעסק במערכת היחסים המורכבת שלו עם מרדכי, אביו שורד השואה, בו תיעד את המסע שערכו יחד למחנה אושוויץ.

במפגש סיפר שמואל וילוזני על המסע האישי שעבר והתהליך המשמעותי שעשה בהיותו בן דור שני, על היצירה וההומור ככלי, על דרכי התמודדות עם כאב ועל התפתחות המודעות בפרספקטיבה של השנים שחלפו.

במפגש בחנו כיצד עשייתו המקצועית - דרך ההומור וקטעי הסטנדאפ, הקולנוע והתיאטרון, הייתה חלק משמעותי בתהליך ובעיבוד הסיפור האישי שלו כבן הדור השני.

אנו מודים לשמואל וילוז'ני על ששיתף אותנו בכנות אמיצה ובהומור רב בתהליכים האישים שעבר ועל מפגש מרתק ומלא הומור, מרגש ומעורר השראה - בו הצליח לגעת עמוק בלב קהל המשתתפים.
תענוג גדול היה לנו לארח אותך.


 שהרה בלאו - 30.04.2018

במפגש הרביעי בסדרת המפגשים "דור שני מדבר וזוכר" נפגשנו עם שהרה בלאו.
שהרה בלאו, סופרת, מחזאית, עיתונאית ואשת תקשורת, הייתה פורצת דרך בעשייה ייחודית בתחום זיכרון השואה. במפגש סיפרה על המסע האישי שעברה והתהליך המשמעותי שלה עם זיכרון השואה.
שהרה שיתפה אותנו בסיפור משפחתה בתקופת השואה ועל עבודתה במרכז השואה וכיצד זה השפיעה על חייה - על כתיבה, תיאטרון ויצירה, על טקסי יום השואה האלטרנטיביים שיזמה, ועל התפתחות המודעות שלה כבת הדור השני בפרספקטיבה של השנים שחלפו.
בחלק השני של המפגש התקיים שיח מרתק עם הקהל - ועלו שאלות על זיכרון השואה בשנים שיבואו אחרי אחרון הניצולים, על ביטויי השואה בתקשורת הפופולרית ובמדיה, האם ומתי הומור ושואה לגיטימים, ומה מקום הטקסים הלאומיים והאלטרנטיביים בזיכרון השואה בדורות הבאים.
תודה לשהרה בלאו על מפגש מרתק, מרגש ומעורר מחשבות. היה לנו לעונג לארח אותך.


 אלה מילך שריף - 05.03.2018

במפגש השלישי השנה בסדרת המפגשים -"דור שני מדבר וזוכר" ארחנו את המלחינה והמוזיקאית אלה מילך שריף, באחד המפגשים המרגשים והמרתקים שהיו.

מזה שנתיים אנחנו מארחים יוצרים בני הדור השני המספרים כיצד היותם בני דור שני השפיעה על חייהם וקיבלה ביטוי ביצירתם. המפגשים תמיד מרגשים ומעוררי מחשבה - אולם השבוע זכינו במפגש מרגש במיוחד עם המלחינה אלה מילך שריף ששיתפה אותנו בסיפור משפחתה וחייה ובתהליכים האישיים שעברה המשולבים ביצירותיה המוזיקליות - בצורה מרתקת ומרגשת במיוחד.

אלה מילך שריף, מוזיקאית ומלחינה עתירת הישגים, חיברה יצירות מוזיקליות על השואה והשפעותיה, מתוך נקודת מבט אישית ומשפחתית.
במפגש סיפרה את סיפור חייה ומשפחתה וכיצד אלו השפיעו על עולמה המוזיקלי, תוך הקרנת קטעים מרגשים מיצירותיה השונות.
אלה שיתפה אותנו בסיפורו של אביה שורד השואה, ד"ר ברוך מילך והיומן שכתב בימי השואה ששימש השראה לחלק מיצירותיה. וסיפרה על התהליך האישי הארוך והמורכב שעשתה מיום גילוי היומן יחד עם אחותה המנוחה שוש אביגל, שהביא למהפך בהתייחסותה לנושא הזיכרון ולמהפך ביצירותיה.
על הניסיונות לקבל חזרה את היומן מממשלת פולין, על קיום צוואתו של אביה להביא את סיפורו לידיעת העולם דרך הוצאת הספר "ואולי השמיים ריקים" (1999), חיבור יצירות מוזיקליות שונות בהשראת היומן - הקנטטה
"ואולי השמיים ריקיים"(2003) האופרה "שתיקתו של ברוך" (2010), והסרט "החטאים" (2016, בימוי: אבי נשר) שהייתה שותפה ליצירתו, המבוסס על סיפורה המשפחתי והחיפוש אחר יומנו של אביה.

אנו מודים לאלה מילך שריף על ששיתפה אותנו בתהליכים האישים שהשפיעו על יצירתה, ועל מפגש אישי ומוזיקלי מרתק, מרגש ומעורר השראה - בו הצליחה לגעת עמוק בלב קהל המשתתפים.


 אילנה וייזר-סנש - 08.01.2018

במפגש השני בסדרת המפגשים "דור שני מדבר וזוכר" שהתקיים אתמול (8.1.18) ארחנו את הסופרת אילנה וייזר-סנש.
אילנה - סופרת, תסריטאית ומחזאית, מרבה לעסוק בכתיבתה ויצירותיה בחוויות של ניצולי שואה ובני הדור השני והחיבור המיוחד שביניהם.
המפגש נפתח בצפייה בסרט "אימא של ולנטינה" תסריט: אילנה וייזר-סנש ואריק לובצקי על פי נובלה מאת סביון ליברכט. ואחריו התקיים שיח עם הקהל על השאלות והתחושות שהעלה הסרט המטלטל.

בהמשך המפגש סיפרה אילנה החוויה שלה של לגדול בבית של הורים שורדי שואה, על התעוררות המודעות שלה להיותה בת הדור השני לשואה וכיצד זה התבטא בתהליך הכתיבה והיצירה- על הדמויות בני הדור השני בספריה והקשר אליהם, על אהבה ואובססיה, ועל המשמעות של היותה דור שני לשואה ואיך זה השפיע ועדיין משפיע חייה ויצירתה.

תודה לאילנה וויזר-סנש על מפגש מרתק ומעורר מחשבות. היה לנו לעונג לארח אותך.

 


 יהודית רותם - 11.12.2017

פתחנו את סדרת המפגשים "דור שני מדבר וזוכר" לשנת תשע"ח במפגש בו ארחנו את הסופרת הנהדרת יהודית רותם, סופרת עם סיפור ומבט ייחודי.
הערב נפתח בהבעת צער על מותה בטרם עת בשבוע שעבר, של הסופרת נאוה סמל ידידת הבית, שהייתה שותפה לבניית הסדרה "דור שני מדבר וזוכר", ואף הייתה זו שפתחה את המפגש הראשון של הסידרה בדיוק לפני שנה .
במפגש סיפרה יהודית רותם את סיפור משפחתה בימי השואה על רקע שואת יהודי הונגריה ומבצע ההצלה של ד"ר קסטנר ועל החיים בבית הוריה ניצולי השואה, יהודים חרדים ויראי שמים. רותם, הסבירה מדוע היא נמצאת לתחושתה על התפר שבין דור ראשון לדור שני לשואה כיצד זה השפיעה על חייה ובא לידי ביטוי ביצירתה ובספריה .
במשך למעלה משלושים שנה כותבת ועורכת יהודית רותם ספרי זיכרונות של ניצולי שואה.
במפגש סיפרה תחושת השליחות שהיא חשה בעבודתה עם ניצולי שואה רבים שמבקשים לתעד את סיפוריהם ואת זיכרונותיהם, ועל חלקם וחשיבותם של ספרי הזיכרונות בשימור תודעת השואה. את השיחה ליוותה בקריאת קטעים מספריה.
בחלק השני התקיים שיח עם הקהל.
אנו מודים ליהודית רותם על מפגש מרתק ומרגש שנגע בלב רבים.סביון ליברכט - 22.05.2017

שמחנו לארח במפגש החמישי והאחרון את הסופרת והמחזאית סביון ליברכט לשיחה מרתקת על תהליכי היצירה והכתיבה שלה. שוחחנו על סרטה "שם נרדף" (1989) שהיה פורץ דרך בעיסוק בסוגיית הדור השני, דרך הסיפורים הקצרים ועד כתיבתה היום.
תודה לסביון ליברכט על מפגש מרתק ומלא תובנות.

באירוע סיום ההשתלמות - "דור שני מדבר וזוכר", ארחנו את תיאטרון העמקים עם ההצגה:
* ה צ ו ו א ה * -
ההצגה מבוססת על הדרמה המשובחת שכתבו סביון ליברכט ועליזה אולמרט, ועוסקת בהתמודדות בני הדור השני עם עברם הלא מדובר של הוריהם ניצולי השואה, וההשפעות על הדור הבא.
עיבוד : איציק הדר, ביצוע: 'תיאטרון העמקים', בימוי: ברנדה לנדס.
לאחר ההצגה התקיימה שיחה פתוחה של הקהל עם הבמאית וצוות השחקנים ועלו שאלות סביב נושא הדור השני והעיבוד של הסרט להצגה.
תודה לתיאטרון העמקים. ולהשתמע בפעילויות ובאירועים - בשנה הבאה.ליאורה אייזנשטיין - 20.03.2017

במסגרת הסדרה "דור שני מדבר וזוכר" - שמחנו לארח את הבימאית ליאורה אייזנשטיין לשיחה וצפייה בסרטה "מרק עוף עם סכינים".
במפגש סיפרה ליאורה על המסע שעשתה עם אחותה ללבוב בחיפוש אחר רכוש המשפחה ועל הניסיון לברר- מה באמת חיפשה? על התהליך האישי המרתק שעברה ועל יחסיה המורכבים עם אמה ניצולת השואה.
בחלק השני של הערב התקיים שיח פתוח עם הקהל על המשמעות של להיות דור שני, על המשמעות של לגדול עם אימא ניצולת שואה, על ניסיונות של תיקון ופיצוי, ועל התהליכים המורכבים של חיפוש והשלמה.
תודה לליאורה - על הנכונות לחלוק בפתיחות, בכנות ובאומץ את מסעה האישי,  ועל שהצליחה לייצר דיאלוג אישי ומרגש עם הקהל.מישל קישקה - 06.02.2017

המפגש השלישי בסדרת המפגשים "דור שני מדבר וזוכר" התקיים עם הקריקטוריסט מישל קישקה.
המפגש עסק בהתמודדות עם השואה דרך יצירה גרפית; סיפור השואה בקומיקס - השואה ביצירה גרפית היסטורית.

שוחחנו על ספרו - הדור השני - "דברים שלא סיפרתי לאבא".
רומן גרפי אישי וחושפני של מישל קישקה שגדל בבלגיה במשפחה מוכת טראומת שואה.
הספר מצויר כקומיקס חינני על פניו, אך הוא נוגע בעומק הפצע המגליד.
הוא מהול בהומור שעוזר לקורא לעבור בין הרגעים הטרגיים והעצובים.
שפת הקומיקס מצליחה להנגיש את הנושא בצורה מפתיעה.
 ד"ר רפי קישון - 16.01.2017

המפגש השני בסדרה התקיים עם ד"ר רפי קישון, בנו של הסופר, המחזאי והקולנוען אפרים קישון.
אפרים קישון – מפליט שואה לישראלי מנצח - השואה והשפעתה על יצירתו.
החיים, ההומור והסרטים: הרצאתו הייחודית של ד"ר רפי קישון על אביו - סיפורו המופלא של פליט השואה מהונגריה, פרנץ הופמן, שהפך בישראל לאפרים קישון.
בעזרת יצירותיו על ישראל, קולטת העלייה ואנשיה המגוונים, חזר קישון לאירופה כמנצח והגן על מדינת ישראל הצעירה הנאבקת על קיומה מול גלי האנטישמיות ושנאת ישראל.
סיפורו מהווה סמל לתקומת העם היהודי בארצו.
רפי קישון יספר בעין הומוריסטית על השפעת השואה על חייו ויצירתו של אפרים קישון, ועל חוויות כבן הדור השני, בליווי תמונות סרטונים וקטעי קריאה.


נאוה סמל - 21.11.2016

השתלמויות תשע"ז בבית לוחמי הגטאות נפתחו במפגש עם הסופרת והמחזאית נאווה סמל.
בחלקו הראשון של הערב סיפרה נאוה על העשיה ומאחורי הקלעים של הסרט: "דבר על מקום המצאם", (תסריט: נאוה סמל. בימוי: יהלי ברגמן).
דרמת טלויזיה המתרחשת בישראל של שנת 1949,  ובמרכזה שתי משפחות ניצולי שואה המנסות לחזור ולחיות, נפגשות סביב הרדיו והמדור לחיפוש קרובים. 
הסרט כתוב נפלא, כולל משחק מרגש ושיחזור תקופתי מרשים. בנוסף - הסרט עטוף מוזיקה ופס קול מרגש, מוזיקת ג'ז ועיבודים מיוחדים לשירים שעשה אסיף צחר.
חלקו השני של הערב כלל שיח עם הקהל על התהליכים שעברה בכתיבתה כבת דור שני לשואה.
תודה לנאוה סמל על מפגש מרתק ומרגש - ועל סרט שנעשה ביסודיות, בקפדנות ובהרבה אהבה.