בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

"בעקבות תמונה אחת"

צלת הילדים היהודים בתקופת השואה היתה מהדרמות המרתקות במאבקו של האדם במציאות הסוגרת עליו.

מצוקת ההורים, משא האחריות, המאמץ הבלתי נלאה למציאת מפלט, טראומת הפרידה, גילויי אומץ הלב ומסירות הנפש של לא יהודים, אובדן התום, הבגרות המוקדמת, יכולת ההישרדות וקשיי ההסתגלות של הילדים – כל אלה הם רק חלק במסכת המורכבת, הכאובה והמופלאה במאבק להצלת הילדים, מתוך אמונה עיקשת בעתיד טוב יותר.

התערוכה "בעקבות תמונה אחת", מביאה את הגילויים הללו באופן ייחודי, שאין כדוגמתו בשום מוזיאון להנצחת השואה ברחבי תבל.

בתערוכה מוצגים צילומים, תעודות, מכתבים, עדויות, חפצים וציורים של ילדים שנולדו למשפחות יהודיות באירופה שבין שתי מלחמות העולם, ניצלו משואת יהודי אירופה, התבגרו בארץ ישראל והקימו בה את ביתם.

הילדים המבקרים בתערוכה במוזיאון "יד לילד" מוזמנים לבחור כל אחד ילד אחר, לעיין בכתביו ובחומרי הזיכרון שלו, ומתוכם לשחזר את סיפור הצלתו והתחנות בחייו בישראל.

כך מתמודדים הילדים המבקרים בתערוכה עם נושא השואה בגובה העיניים, באמצעות התחקות אחר גורלות בני גילם באותה תקופה, תוך חקירה וגילוי אקטיביים. התערוכה מיועדת לילדים בכיתות ה'-ח', ונפתחת בשיחה עם צוות ההדרכה במקום על "חשיבות העדות המסופרת והמצולמת". משך הביקור בתערוכה: כשלוש שעות (כולל הפעלה).

במסגרת הפעילות כל זוג תלמידים בוחר לו, לפי ראות עיניו, סיפור אחד. התלמידים לוקחים את כל המסמכים והתמונות המונחים בקלסר, מתיישבים מול אחד הלוחות ומתחיל לעבוד. הם אמורים ללמוד את סיפור חיי "הילד", ולהציג אותו כתערוכה על הלוח שלפניהם.

התערוכה מזמנת אתגר פדגוגי חדש ויצירתי ומאפשרת הרפתקה של חקר וגילוי בסביבה ארכיונית.
התלמידים נפגשים עם חומרים ראשוניים - חפצים, צילומים, מסמכים ועדויות -  ובאמצעותם מפענחים את פרקי הסיפור של הניצולים,  מילדותם שנגזלה באירופה הכבושה ועד להקמת ביתם ומשפחתם בארץ ישראל.
סיפורי ההתמודדות הנחשפים בתערוכה מעצימים את גדולת המעשה האנושי ומחזקים את האמונה בעתיד טוב יותר.

הדפסשלח לחבר
Share |
דרונט בניית אתרים