בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

התצוגה הכללית: "סיפור הילד היהודי בשואה"

יוזמה רעיונית: רומן האלטר   

אדריכלות: רם כרמי   
עיצוב והנחיה מוזיאלית: אורי אברמסון 
עיצוב: רונית לומברוזו   
אוצרת: מירי קדם  
ניהול פרויקט: מוניה אברהמי

התצוגה מבוססת על סיפורים אותנטיים שלוקטו מתוך יומנים ועדויות. הסיפורים מושמעים במוקדים קוליים לאורך מסלול התצוגה, בקולות חיים של ילדים, המספרים בגוף ראשון את סיפור חייהם של הילדים שחיו אז. במקומות מסוימים מתחלף המוקד הקולי במוקד אור קולי המביא עדות חיה מפי מבוגר ששרד את ימי השואה כילד.

בתצוגה מיצבים תלת-ממדיים הבנויים על רצף כרונולוגי מראשית מלחמת העולם השנייה ועד לסיומה. לאורך המסלול משולבים צילומים וסרטים דוקומנטריים המוקרנים על מסכים גדולים. קטעי הסיפורים והמיצבים מעוצבים על הגבול הדק שבין המציאות והסמל ומשאירים מרחב רב לדמיון היוצר של המבקר.

 שלושה מפלסים למבנה: אולם ההנצחה, מסלול התצוגה, ואולם נר התמיד.

 אולם ההנצחה הוא מעין שער לתצוגת "סיפור הילד היהודי בשואה". באולם משובצים ויטראז'ים המבוססים על ציורי ילדים מגיטו טרזין. הויטראז'ים עשויים צבעים עזים ומתארים את תחושותיהם של הילדים שחיו אז. פס הקול המושמע ברקע מביא קטעי עדות של ילדים שחיו בתקופת השואה.

המשכו של אולם ההנצחה מוביל למסלול תצוגה, העוטף את החרוט המרכזי בשני סיבובים יורדים. פני החרוט שטופים אור טבעי רך, וצד אחד של מסלול התצוגה פתוח כלפיו. אור זה יוצר קשר בל יינתק בין המציאות החיצונית לבין התצוגה.

מסלול התצוגה הסיבובי אינו מאפשר ראיה כוללת של התצוגה, בכל פעם נחשף לעיני המבקר קטע  אחד בלבד. במפלס האמצעי, ממוקמת תערוכת הקבע "יאנוש קורצ'אק של הילדים", העומדת כיחידה בפני עצמה בתוך התצוגה המוזיאלית.

המסלול מסתיים במפלס התחתון של המבנה. במרכזו של מפלס זה בנוי אמפיתאטרון שעל רצפתו בוער "נר התמיד". אש התמיד העולה כמו מתחתיות ארץ, מגמתה להזכיר תקופה שלא היתה כמוה בתולדות האדם - הימים אשר בהם נגזרה על האנושות הירידה לבור המאפליה.

לקטעים מהעדויות המובאות בתצוגה לחצו כאן

 

 

סיור במוזאון

הדפסשלח לחבר
Share |
דרונט בניית אתרים