פייסבוק
  • מבנה המוזיאון
  • פרטיזנים וחלוצים
  • אמפי
  • בית עדות
  • חדר ורשה
  • המוזיאון מראה כללי
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

פעילות מחלקת ההשתלמויות: תשע"ו (2015 - 2016)

במחלקת ההשתלמויות בבית לוחמי הגטאות נפתחו השנה מספר רב של השתלמויות חדשות. כ-500 משתלמים השתתפו בהשתלמויות השונות לאורך השנה, ביניהם אנשי חינוך מכל הקשת החינוכית (מחנכות הגיל הרך, מורים בבית הספר היסודי, בחטיבת הביניים ובחטיבה העליונה) וכן גמלאים וקהל רחב המתעניין בתחום.

השנה אנו מציינים 70 שנה למשפטי נירנברג. הנושא המרכזי שבו בחרנו להתמקד השנה הוא "שואה ומשפט" והאופן שבו העולם ומדינת ישראל התמודדו בבתי המשפט עם פשעי גרמניה הנאצית.
שתי השתלמויות חדשות שנפתחו השנה עסקו ישירות בנושא: "השואה בבית המשפט" ו"דילמות בתקופת השואה ולאחריה".

בהשתלמויות בחנו את העמדה המוסרית והמשפטית של המעצמות המנצחות כלפי מנהיגי גרמניה, ואת עבודת החקיקה והשיפוט של מדינת ישראל ביחס לנאצים ולעוזריהם. בחנו משפטים שונים שנערכו לפושעים הנאצים, ביניהם משפטי נירנברג ומשפטים נוספים שנערכו בגרמניה ובישראל. במקביל בחנו את האופן שבו הקולנוע מתמודד עם נושא זה, דרך סרטים המעמידים בתי דין ופושעים נאצים במרכז המסך.

ועוד בעניין זה: במאי התקיים כנס בנושא 70 שנה למשפטי נירנברג. כנס משותף לאוניברסיטת חיפה ולבית לוחמי הגטאות.

השנה נפתחו שתי השתלמויות חדשות למורים ולקהל הרחב בנושא "שואה וקולנוע":
 
1. דילמות בתקופת השואה בראי הקולנוע – השתלמות שבה נבחנו דילמות שונות ואתגרים מוסריים שעמדו בפני אנשים בתקופה זו וכיצד הם משתקפים בסרטים עלילתיים שונים. הושם דגש מיוחד על השתקפות משפטי פושעים נאצים בקולנוע. ההשתלמות כללה צפייה בסרטים ודיון.

2. המאבק על רוח האדם בראי הקולנוע – השתלמות שבה נבחנה יכולתם של בני אדם לסכן את עצמם למען האחר ולמען השמירה על רוח האדם, וכיצד כל אלה משתקפים בסרטים עלילתיים ותיעודיים ישנים וחדשים.
בכל מפגש נכללו הרצאה וסרט באורך מלא.

בנוסף נפתחו השנה שתי השתלמויות מקוונות חדשות, הנלמדות דרך המחשב ואתר הקורס:

1. השואה בראי הספרות – השתלמות שעסקה בייצוגים ספרותיים, בשירה ובפרוזה, המתייחסים למוראות השואה ולחוויות השורדים, כולל התייחסות לכתיבה של בני הדור השני והשלישי בישראל ובפולין.

2. השואה בבית המשפט – השתלמות שבה נבחנו זירת בית המשפט בהקשר לשואה וגלגולם של משפטים נגד נאצים אל מסך הקולנוע. בהשתלמות הוצגו לדיון שאלות עקרוניות ומוסריות על אחריותם של יחידים במעשה הבנאלי של הרוע.

נפתחו השנה גם שתי השתלמויות המיועדות למחנכות בגני חובה ובבתי ספר יסודיים:

1. קורצ'אק ואהבת הילד – ההשתלמות עסקה בדילמות חינוכיות, בהבנת עולם הילד מנקודת ראותו של קורצ'אק ובחשיבה על יישום רעיונותיו של קורצ'אק בעבודה החינוכית כיום.
2. איך נספר את השואה לגיל הצעיר – בהשתלמות זו דנו בשאלה - האם נכון לחשוף ילדים רכים לנושא השואה?ובשאלה - איך לספר את נושא השואה לילדים צעירים, בהתאם לצורכי הילדים ולהתפתחותם הרגשית והקוגניטיבית?

השתלמות מקוונת חדשה נפתחה השנה ומרכזת אותה ד"ר אפרת קנטור:

"ונכדתי אומרת 'יש לי מבחן בשואה' – השואה בראי הספרות"

למרות ביטויו של אדורנו כי אין שירה אחרי אושוויץ, ספרות היא אחד האמצעים הנפוצים ביותר להעברת זיכרון השואה ואגירתו.
ההשתלמות "השואה בראי הספרות" הפגישה מורים ומשתלמים עם טקסטים מגוונים העוסקים בזיכרון השואה. נבחן בה כיצד הם משקפים תחנות שונות בחיי הדור שעבר את השואה בעצמו ובחיי הדורות הבאים, שינקו את השואה עם חלב אמם והפכו אותה לטקסט המועבר לאחרים. בהשתלמות נלמדו שירים וסיפורים קצרים, והמשתתפים התבוננו במחזות ובנובלות גרפיות המתארות את עמדת הדור השני מול האימה שחוו הוריו.

ההשתלמות כולה הועברה באתר אינטרנט, ובכך השגנו למידה והשתתפות מרגשים ואישיים. למידה ברשת מאפשרת ומחייבת למידה משותפת, המתאימה לעידן טכנולוגי ופוסט-מודרני ולתכונותיו של הסטודנט המבוגר.


 


 

הדפסשלח לחבר
Share |