פייסבוק
  • מבנה המוזיאון
  • פרטיזנים וחלוצים
  • אמפי
  • בית עדות
  • חדר ורשה
  • המוזיאון מראה כללי
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

פעילות המרכז לחינוך הומניסטי

להלן פעילויות שהתקיימו לאחרונה במרכז ההומניסטי בבית לוחמי הגטאות:

סדנת דיאלוג למתמחי רפואת משפחה
איך מתמודדים במרפאה עם ביטויי גזענות? איך מקיימים יחסי עבודה תקינים בימי מתיחות? האם דיבור גלוי תורם לרוח הצוות, או עדיף לשתוק? אלה מקצת מהשאלות שבהן עסקו בסדנה, בהנחיית צוות המרכז למתמחים ברפואת משפחה בבית הספר לרפואה בטכניון. הסדנה הייתה המשך של תכנית שהחלה לפני שנה.

קבוצות המתמחים מורכבות ממגוון חברתי רחב, אבל "קו המתח" העיקרי עובר בין היהודים לערבים. במרפאות ובבתי החולים הם נתקלים במצבים מורכבים ורגישים. בימים של מתיחות ביטחונית ופוליטית המציאות חודרת אל מקומות העבודה וגם אל הצוותים המעורבים.
מובילי תכנית ההכשרה של המתמחים וצוות המרכז יצרו תכנית ייעודית, שעיקרה התמודדות עם המתחים באמצעות דיאלוג בין-אישי ובין-קבוצתי מעמיק.

מהסיכום של המשתתפים וההנהלה עולה שביעות רצון רבה, ואפשר לצפות להמשך. בתוך כך מסרו לנו ראשי תכנית הכשרת המתמחים, שמאמר שלהם על התהליך התקבל בכתב עת מדעי בין-לאומי יוקרתי, העוסק בהכשרת רופאים בחברות רב-תרבותיות.

פעילות עם בתי ספר ערביים שבאחריות משרד הכלכלה
מה שהחל כטפטוף ניסיוני בשנה שעברה, הפך השנה לזרם גדול ויציב וממלא חלק גדול מנפח העבודה של המרכז.
כ-20 מתוך 25 בתי-הספר הערביים שבאחריות משרד הכלכלה (בתי-ספר מקצועיים) בחרו לקיים את חובת לימודי השואה שלהם אצלנו במרכז. בתי הספר פרוסים מ"המשולש" עד לצפון.

תלמידי כיתות י' או י"א מגיעים לשלושה ימי לימוד בנושא השואה. את התכנית, הכוללת סדנאות וביקורים במוזאון, עיצבו ומובילים המנחים הערבים של המרכז, הנעזרים בניסיון שרכשו בסדנאות המרכז בנושא השואה ומשמעויותיה.
מנתוני ההרשמה מסתמן שעד סוף שנת הלימודים יעברו את התכנית כ-4,500 תלמידים ותלמידות.
אנשי הפיקוח החינוכי במשרד הכלכלה והנהלת המרכז שוקדים בימים אלה על תכנית השתלמות לכלל המורים בבתי הספר הללו.

  

סמינר הדיאלוג באביב
מסורת סמינרי הדיאלוג של המרכז נשמרת, וזה כלל לא מובן מאליו באקלים הנוכחי סביבנו. כ-100 נערים ונערות מבתי-ספר דרוזים, יהודים וערבים, התכנסו לשלושה ימים אינטנסיביים של סמינר האביב. הסמינר מהווה את פרק הסיום של תהליך מתמשך, שהחל בסדנאות שבועיות בנושא "השואה ומשמעויותיה לנו כיום".

בסמינר עסקו במגוון סוגיות הנוגעות ליחסי יהודים וערבים בחברה הישראלית. במוקד התכנית התבצע מהלך ייחודי, שבו חלקו המשתתפים עם הקבוצה את סיפור המשפחה שלהם, ובאמצעותו התוודעו חברי הקבוצה לפסיפס התרבותי וההיסטורי המיוצג בחדר. היכרות מעמיקה ומקרבת זו שימשה תשתית לדיונים נוקבים על המשותף והמפריד בין יהודים וערבים – שכנים קרובים-רחוקים.
זר שהיה נקלע לפרידות הנרגשות בסיום הסמינר לא היה מבין על מה מדברים אלה הרואים רק את התהומות ולא את הגשרים. יש גשרים, ורבים וטובים ההולכים בהם.

 

הדפסשלח לחבר
Share |