פייסבוק
  • מבנה המוזיאון
  • פרטיזנים וחלוצים
  • אמפי
  • בית עדות
  • חדר ורשה
  • המוזיאון מראה כללי
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

תערוכת "הוורד הלבן"

"הוורד הלבן" היה כינויה של קבוצת סטודנטים גרמנים מאוניברסיטת מינכן, אשר כתבו והפיצו עלונים ברחבי גרמניה בשנים 1943-1942, ובהם תכנים הומניסטיים ומחאה נגד הדיכוי, המלחמה ופשעי הנאצים.

"קרן הוורד הלבן", היושבת במינכן, קמה כדי להנציח את זכרם של הגרמנים הצעירים ואמיצי הלב. ב-2014 פנו אנשי הקרן לבית לוחמי הגטאות בשאלה האם נהיה מוכנים להציג תערוכה על קבוצת מחתרת זו. אנשי הקרן סיפרו שכבר שנים הם מנסים למצוא שותף ישראלי להצגת התערוכה בישראל, ללא הצלחה. הם חששו שאולי  הישראלים רואים בתערוכה ניסיון לטשטש את תמיכת החברה הגרמנית במדיניות הנאצית. באירוע פתיחת התערוכה ב-15.11.2015 דיבר על כך שגריר גרמניה. הוא הדגיש את הכרתה של גרמניה בכשל המוסרי הנורא בו לקתה בתקופה הנאצית ובאחריותה של מדינתו לתוצאותיו. דווקא לאור כשל נורא זה יש לראות את אומץ לבם יוצא הדופן של הצעירים ממחתרת "הוורד הלבן".

בתערוכה, המוצגת במרכז לחינוך הומניסטי שבבית לוחמי הגטאות, מובאים קורות חברי הקבוצה, ומוצגים העלונים אשר הפיצו בניסיונם לעורר את הציבור הגרמני לפעול נגד השלטון הנאצי. התאמתה לבית לוחמי הגטאות, כולל תרגום לעברית, ערבית ואנגלית, מומנה על ידי "קרן הוורד הלבן" ומכון גתה בישראל.

 בפעילות החינוכית שנבנתה סביב התערוכה יש רצון לחבר בין מקום למהות: בין רציונל פעילותו של המרכז לחינוך הומניסטי לבין הערכים ההומניסטיים אשר הניעו את אנשי "הוורד הלבן”. שתי סדנאות נכתבו למטרת פעילות חינוכית בתערוכה. שתיהן מושתתות על היכרות עם סיפור חייהם המיוחד של שבעת חברי המחתרת ועל היכרות עם תכני העלונים אותם הפיצו ובגינם נשפטו למיתה. הסיפור ההיסטורי מהווה בכל אחת מן הסדנאות נקודת מוצא לדיון אקטואלי אחר.

הסדנה "היה שווה את זה? – בין הסיפור הביוגראפי לסיפור ההיסטורי בפרשת הוורד הלבן" מכוונת להתלבטות בשאלה הערכית של התנגדות מוסרית אל מול תועלת אישית. האם נכון לסכן חיים כדי להפיץ רעיונות, צודקים ככל שיהיו.
בסדנה השנייה "האם הם בוגדים? – פרשת 'הוורד הלבן' כמוצא לדיון על מוסר ונאמנות", נעשה שימוש בחומרי התערוכה כדי לאפשר למשתתפים להתלבט בשאלות של נאמנות לערכים ולחוקים ולהתנגשות אפשרית ביניהם.

 

דברי מנכ"לית מוזאון בית לוחמי הגטאות, ד"ר ענת ליבנה, באירוע פתיחת תערוכת "הוורד הלבן"

הדפסשלח לחבר
Share |