פייסבוק
  • חינוך
  • חינוך
  • חינוך

מסע בית לוחמי הגטאות לפולין - קיץ 2013

באוגוסט 2013 יצאה משלחת ידידי בית לוחמי הגטאות למסע לפולין כהמשך למסורת ארוכת שנים, והשנה - בסימן 70 שנה למרד גטו ורשה.
30 משתתפים מכל רחבי הארץ יצאו למסע היסטורי, שהפגיש אותם עם עולם החומר והרוח של הקהילה היהודית בפולין לאורך הדורות, עולם שהיה שזור בהיסטוריה של פולין עצמה [כך למשל עמדנו דקת דומייה בצפירה שנשמעה לזכר המרד הפולני ב - 1/8].

בשמונה ימים גדושים ומרתקים ביקרנו בוורשה, בלובלין, בעיירות גליציה, בקרקוב ובמחנות ריכוז והשמדה [בטרבלינקה זכינו לפגוש את שמואל וילנברג - אחרון ניצולי המרד].
במסע של זיכרון והנצחה אישי וקולקטיבי, יהודי ואוניברסלי, בחנו את מורכבותו של האדם מהרוע הקיצוני ועד לגילויי חמלה, עזרה, נתינה והתעלות.
חברי הקבוצה שיתפו בסיפורים אישיים ונוצרה אווירה חמה ומשפחתית.

המשלחת בזבליטובסקה גורה

בכניסה לבירקנאו

מדברי המשתתפים:

"העברת אותנו מסע חווייתי ואמיתי, בכוח הכישרון לסיפור העלילה" (נאווה).

"במסע פתחת לנו דלת אל עולם שידענו והכרנו, אבל לא באמת הבנו. פתחת לנו דלת לעובדות על עולם של חיים שהיו ואינם ומקומות שנותרו לזיכרון" (ירון).

"בכל פעם שאני נשאלת איך היה, נעתקות המילים מפי ומצליחה רק לומר שהיה מאוד קשה ושהיה מאוד משמעותי. חזרתי עם זהות חדשה של נכדה. כשהלכתי בבירקנאו את הדרך האחרונה של סבתא שלי לכבשנים, התחברתי לאבדן העמוק של אבא שלי, שאיבד משפחה חמה ואוהבת, איבד את שמחת החיים והשקט. רק חסד וחמלה לבני אדם נותרו בו וזו היתה גדולתו. אני חשה שבחיי כאימא וכמטפלת בבני נוער – אני ממשיכה את דרכם, ועוד רבה המלאכה ליצור עולם טוב יותר, אוהב וחומל יותר" (דורית).
 

 

הדפסשלח לחבר
Share |