פייסבוק
  • תערוכות
  • תערוכות
  • תערוכות

כוחם של האמנים ועצמתה של האמנות - תכנית חינוכית בתערוכה "הכי קרוב לאמת"

לגטו טרזין בחרו הגרמנים להביא את המשלחת של "הצלב האדום" לאחר הביקורת שהחלה להישמע בעולם על ההתעללות ביהודי אירופה. היהודים המשיכו ליצור בטרזין עולם רוחני ותרבותי עשיר, שאפשר להם לקיים את עצמם נפשית ולהרגיש בני אדם, כאנטי-תזה לרמיסה, לדיכוי ולמשלוחים להשמדה שהתחוללו במשך ארבע שנות קיומו של הגטו. לגרמנים לא נותר אלא לנקות את הרחובות ולהציב שלטים כאילו מתקיימת כאן עיר לכל דבר: קבוצת כדורגל, הצגות תאטרון, קברט, קונצרטים, בתי מלאכה, בתי ילדים ועוד.

מה בדיוק חשבו לעצמם אנשי "הצלב האדום"? האם יכלו לקרוא בין השורות את מה שבאמת מתרחש בגטו? כשהעלו שאלות מביכות לגרמנים – עלה החשד שהמידע דלף באמצעות ציורים שהוברחו מן הגטו, ומיד הואשמו הציירים ונשלחו להשמדה באושוויץ.

בתערוכה מוצג סיפור גטו טרזין דרך אמניו ברגעי האמת, כשציוריהם הם עדות לסיפור שרצו הגרמנים לטשטש. היא מבליטה את מעורבות האמנים ואחריותם לציבור ולתיעוד. אריך ליכטבלאו-לסקלי מתאר דרך קריקטורות את יכולתם  לעמוד ולגחך על המצבים שנקלעו אליהם בעל כורחם, ולהביע בכך עוצמה וכוח סבל. האמנים האחרים המוצגים לצדו מציירים לעתים בצבעים אופטימיים, כדי לחוש לרגע חוויה אנושית.

הביטוי האמנותי המגוון למצבים של מחסור, צפיפות, טרנספורטים, שמועות, עבודה וגעגועים לארץ ישראל, מביע צורך אישי עצום של האמן להרחיב בעזרת הדמיון את מה שנלקח ממנו באופן אישי,יחד עם מתן אפשרות מחאה וקול לסביבתו.

התערוכה יכולה להוות פרק חשוב לסטודנטים ולתלמידים בכיתות אמנות, היכולים ללמוד כאן פרק חשוב ביצירה בעת מצוקה ועל עוצמת האמנות ברגעים אלה. סביב נושא זה אנו יכולים להציע יום עיון שלם בנושא אמנות.

התערוכה מתאימה לכלל הלומדים את הנושאים הבאים: אמונה באדם; בין אבדן זהות לשמירה על הזהות; התמודדות ושמירה על ערכים.

 

 

הדפסשלח לחבר
Share |