פייסבוק
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

דברים שנאמרו בעצרת הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ג 2013

נאום של דר' ענת ליבנה, מנכ"לית בית לוחמי הגטאות

"שבעים שנה חלפו מאז מרד גטו וורשה, המרד שבהיסטוריה העולמית מסמל יותר מכל את עמידתו של האדם מול כוחות הרשע, לא רק במלחמה נואשת לשרוד, אלא כדי לעמוד על רוחו של האדם, רוח קהילתו ורוח עמו. את המרד בוורשה, הובילו אנשי תנועות הנוער ממחתרת אי"ל – הארגון היהודי הלוחם. הם סלדו ממלחמה, אך הישירו מבט אל המציאות, ולנוכח ההשמדה, אחזו בנשק ויצאו להילחם; באמרם, כי אם לא ניתן להם להגשים את חלום חייהם בארץ ישראל – ילחמו כאן, על קידוש ערך האדם והכבוד היהודי."

נאום של אופיר פינס-פז, יו"ר הוועד המנהל

"כבן הדור השני לשואה, מעולם לא נזקקתי ליום אבל מיוחד או לטקס. השואה היא חלק בלתי נפרד מחיי. יום השואה מתקיים בקרבי 365 ימים בשנה. כעדות חיה, כזיכרון שלא נותן מנוח.
לכן, כשלקחתי על עצמי לפני מספר חודשים את התפקיד בבית לוחמי הגטאות, הרגשתי שאני סוגר מעגל. התפקיד הזה מאפשר לי למלא את החֶסר היומיומי שתמיד קינן בי. הוא מאפשר לי לפעול להנצחת השואה לאורך זמן, במשך כל ימות השנה."

נאום של שר החינוך שי פירון

צפו בנאומו של שר החינוך הרב שי פירון בעצרת הנעילה לאירועי יום השואה והגבורה שנערכה אמש בבית לוחמי הגטאות:

נאום של חווקבה פולמן-רבן, ניצולת שואה ומייסדת קבוץ לוחמי הגטאות

"ב-19 באפריל 1943, לפני 70 שנה פרץ המרד הראשון באירופה הכבושה- מרד היהודים. לא הייתי במרד, נאסרתי כקשרית בפעולת התנגדות בקראקוב והובלתי לאושוויץ מספר חודשים קודם.
כל חבריי הקרובים, האהובים, נלחמו מהגגות, מתוך הלהבות, מהבונקרים ורובם נספו. כואב לי שאיני זוכרת עוד את כל שמותיהם, אנו מזכירים רק מעטים, אבל בליבי לא נפרדתי מהם, מהנשכחים. תשאירו אתם, הדורות הצעירים מקום בלבכם, בזיכרונותיכם עבור הנועזים, היפים, הצעירים כל כך שנפלו בקרב האחרון."