פייסבוק
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

מסע לפולין בעקבות יצחק קצנלסון

 
בקיץ האחרון ערך צוות הל"ל [המרכז להוצאת מסעות לפולין בבית לוחמי הגטאות] מסע מיוחד ויוצא דופן, כמותו לא נערך מעולם.
המסע היה בעקבות יצחק קצנלסון, מחנך עברי, סופר ומשורר, איש הגות ורוח, שכתב לפני השואה שירים רבים ומוכרים, כ"מה יפים הלילות בכנען" ו"חמש שנים על מיכאל", ובימי השואה קונן על העם היהודי שנרצח. בית לוחמי הגטאות למורשת השואה והמרד נקרא על שמו של יצחק קצנלסון. ‫כבר במהלך המלחמה היטיב קצנלסון להבין את הטרגדיה הפוקדת את העם היהודי ולהתריע מפניה ונטע בצעירים ‫את רוח הקרב עמה יצאו למרד גטו ורשה, כפי שהעיד עליו "אנטק" צוקרמן: "...ליצחק קצנלסון, באופן אישי, לא היה אקדח והוא לא ירה אפילו ירייה אחת ולא הרג אף גרמני. אבל מה ‫שהוא עשה זה מרד."

‫עשייתו החינוכית והמרד הרוחני של קצנלסון נשזרו גם במסע שלנו מההווה אל העבר, במסע אל התרבות היהודית המפוארת, אל אותם ‫מיליוני אנשים שחיו שם, נספו שם והשאירו לנו צוואה לעתיד.
 
המסע נערך עם בני שכבת י"ב מבית הספר "הר וגיא", שלקחו על עצמם את האתגר לערוך מסע ייחודי שכזה באופן הרציני והמעמיק ביותר. תחילתו של המסע הייתה בהכנה ארוכה של למידה על השואה, על העולם היהודי שהיה ועל קצנלסון. ההכנה כללה גם סמינר של יומיים במוזאון ופגישה עם חווקה פולמן-רבן, תלמידתו של קצנלסון.

 

בפולין עקבנו אחרי תחנות חייו בתקופה שלפני השואה, כמו למשל בבית הספר העברי שניהל עם בני משפתחו בלודז'. היינו גם במקומות אחרים, תחנות בדרך חייו בימי השואה: מקום הקיבוץ ברחוב דז'לנה בגטו ורשה, העיירה זדונסקה וולה, בה כתב את סיפורו העצוב והחשוב על שלמה ז'ליכובסקי, מחנה ההשמדה טרבלינקה, בו נרצחו רעייתו ובניו, מחנה בירקנאו אליו גורש קצנלסון ושם נרצח ובמקומות נוספים רבים.

 

את המסע ליווה והוביל מוקי צור, שבימים אלה ממש יוצא לאור ספרו על קצנלסון. בדרכו המיוחדת יצר מוקי את ההקשרים בין קצנלסון, העולם היהודי המגוון ערב המלחמה וימי השואה לבינינו, החיים היום, 70 שנים אחרי ומנסים למצוא את דרכנו.

אכן היה זה מסע ייחודי. דרך קצנלסון למדנו פרק יוצא דופן על מה שהיה ועל איך שהיה, אך בעיקר על עצמנו כבני אדם.
אנו נערכים להמשיך ולצאת למסעות נוספים בעקבות אישים ודמויות משמעותיים כמו יאנוש קורצ'אק ואחרים.

 

 

 

הדפסשלח לחבר
Share |