בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

עדות מומחזת

עיצוב זיכרון השואה בקרב תלמידים צעירים הוא משימה חינוכית חשובה המציבה בפני אנשי חינוך אתגר מורכב. הצוות החינוכי של "יד לילד" רואה עצמו שותף פעיל במשימה זו. תערוכות המוזיאון, הפעילות החינוכית, והפעילות האומנותית במוזיאון מותאמות לגיל הצעיר, ומזמנות קשר ודיאלוג בין ניצולי השואה שהיו ילדים בתקופת השואה ובין הדור הצעיר הנפגש בראשונה עם הנושא. 

אל הפעילויות בתערוכות המוצגות במקום מתלוות סדנאות יצירה בתחומים שונים, שתפקידן לתת אפשרות לתלמידים לעבד את שחוו בתחום האמנות הפלסטית, המוזיקה, ההבעה הלשונית היצירתית והדרמה.

 

מאז פתיחתו של המוזיאון מתקיימות בו גם הצגות שמבוססות על עדויות של מבוגרים שהיו ילדים בתקופת השואה. שלוש הצגות יחיד שולבו עד כה בפעילות החינוכית: "הבובה של דודה לילי", "אמא, אמא, האם את שומעת?", ו"ריקוד השמחה והעצב".

 

בשנת ה-63 לבית לוחמי הגטאות, ובציון 17 שנה להקמתו של יד לילד, ראינו לנכון להעניק למבקר אפשרות להעמיק את ההבנה בדילמות שעולות תוך מפגש עם אובייקטים מוזיאליים ואירועים שחוו ילדים בהולנד. זאת על ידי הצגת מונולוגים המאפשרים שיח בתערוכות יד לילד ותערוכת "הולנד", ומבוצעים על ידי שחקנית שמשתלבת בתהליך ההדרכה. הפעילות מתמקדת בנושאים כגון: אובדן הבית, פרידה מההורים, חיים במסתור ובזהות שאולה, גילויי מצוקה נפשית ופיזית, אובדן הילדות, גילויי תושייה, חיים במחנות המעבר ודמותם של מצילים.

 

אנו מאמינים שהמפגש עם סיפורם של מי שהיו ילדים בשואה, דרך התמודדותם וצמיחתם כאנשים שבנו את עתידם למרות הכול, יפתח גישה חיובית אל החיים, רגישות לזולת ואמפתיה להתנהגותם, ויחזק את החינוך ההומאני וההבנה מהו בן אנוש, ואת הקשר והזיכרון הקולקטיבי של הצופים אל ההיסטוריה היהודית.

 

המונולוגים חושפים את עולמם של מי שכיום הם אנשים מבוגרים ומבטיחים שנושא השואה לא יישכח גם אם חלק גדול מנותני העדויות הולך ונעלם מבמת ההיסטוריה.

 

 


פליקס זנדמן


אנטק צוקרמן


מוטל'ה שליין


דטיה פיקהוף


צופיה לנגר


נילי גורן


סילבן שלמה לוי


יונה עמנואל

 

הדפסשלח לחבר
Share |
דרונט בניית אתרים