בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

סיור משפחתי מרגש בבית לוחמי הגטאות

"באנו לסיור של שעתיים ויצאנו רק אחרי חמש שעות... היה זה מסע מיוחד וראשוני שעברה המשפחה בהקשר לשואה ולסיפור האישי של אבינו אליצור כילד בשואה."   -  ירון פלס

 

 

בקיץ האחרון ביקרה בבית לוחמי הגטאות משפחת פלס. שלושה דורות סיירו יחדיו בתערוכות המוזאון כדי ללמוד על תקופת השואה בכלל ועל יהודי הולנד בפרט. אב המשפחה, אליצור פלס, הוא ניצול שואה יוצא הולנד והביקור במוזאון יחד עם בניו ונכדיו הוא מפגש בלתי אמצעי שאִפְשר לו לספר בפעם הראשונה למשפחה הרחבה על חוויותיו כילד בתקופת המלחמה.

הסיור המשפחתי התחיל ב"יד לילד" בהדרכת המנהלת, ענת כרמל. דרך התערוכות פגשה המשפחה את עולם הילדים היהודים שחיו באירופה בתקופת השואה. בהמשך ביקרו בני משפחת פלס בתערוכה על יהודי הולנד, בהדרכתו של רון כהן-פרירה. בתערוכה, מציין ירון פלס, בנו של אליצור, שאביו "תרם מעט מזיכרונותיו ונראה היה שהוא מרגיש חופשי לדבר בנוכחות הילדים והמדריך רון." 

 

לקראת סוף הסיור המודרך, במבואת המוזאון, ליד חנות הספרים, הראה אליצור פלס לרון ולבני המשפחה את דיוקנו של סב המשפחה, יהודה-אלישע פליסאהור  ,  שצויר במחנה ברגן-בלזן ע"י הצייר לואי אשר. הדיוקן מופיע בספר "רישומי חיים מארץ הישימון", שיצא לאור בהוצאת בית לוחמי הגטאות.

 

כחלק מהתכנית המיוחדת שנבנתה בעבורה, נפגשו בני משפחת פלס עם נציגי הארכיון, ענת ברטמן- אלהלל וגלינה סרגיינקו ונחשפו למסמכים הקשורים ביהודי הולנד. נכדתו של אליצור מספרת:

 

"הדבר הכי חזק שליווה אותי במהלך הסיור הוא התחושה של המשפחה. כולנו צאצאים של אוד מוצל מאש, שעבר תלאות קשות בחייו ולמרות זאת המשיך בחיים. הוא עלה לארץ, עבד בחקלאות, שירת בצבא ולחם במלחמות התקומה של ישראל בארצו – כולל בקרבות על שחרור ירושלים, והכי חשוב – הקים משפחה לתפארת."

 

 

אחד הנכדים היותר צעירים סיכם את הביקור המרגש בארכיון כך:

 

"כשביקרנו במשרד הארכיון אצל ענת, החזקתי ביד את הדף שנכתב במחנה ברגן-בלזן ובו תפילה על אכילת חמץ בפסח וקראתי את הכתוב בו לפני כולם. זה סיפור מיוחד מאוד. אני חושב שבימי הזיכרון הבאים בבית הספר יהיה לי מה לספר לחברים."

 

 

אין ספק שמשפחת פלס פתחה לנו צוהר לעולמם, ובעזרת גילוי הלב של אב המשפחה אליצור עברנו כולנו חוויה ערכית-משפחתית מרגשת, אותה אשמח להציע למשפחות נוספות המעוניינות לבקר אצלנו, להתחקות אחר הסיפור המשפחתי ולאפשר לכל הצאצאים לחפש, להתרגש, להיפתח ולגלות מקום יחיד במינו בגליל המערבי – "בית לוחמי הגטאות", הטומן בחובו אוצרות ואפשרויות מגוונות לסיור משפחתי: ב"יד לילד", בארכיון ובתערוכות יוצאות הדופן שמציע בית לוחמי הגטאות.

 

בתערוכה "יהודי הולנד"

 בתערוכה "בעקבות תמונה אחת"

 

מתבוננים בציור הדיוקן של סבא יהודה אלישע במחנה ברגן בלזן, מתוך הספר "רישומי חיים בגיא הישימון" בהוצאת המוזיאון

הדפסשלח לחבר
Share |
דרונט בניית אתרים