בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

מפגש בר מצווה רב-דורי מרגש ב"יד לילד"

14/02/2012

ב-9 בפברואר 2012, התקיים ב"יד לילד" אירוע לרגל בר המצווה של דב גנור, ניצול שואה בן 83, ושל רותם פלדמן, בן 13, מכפר ורדים. במפגש מיוחד זה נכללו סיור עם ענת כרמל, מנהלת "יד לילד", בתערוכה המרכזית "הילד היהודי בשואה" וביקור בבית התפילה "תפילת האדם", שבמתחם בית לוחמי הגטאות. באירוע השתתפו שלושה דורות: רותם, אחיו והוריו וגם סבו וסבתו מצד אמו. דב גנור הגיע עם אשתו ובתו.

במשך הסיור ב"יד לילד" התהלכו רותם ודב זה ליד זה בתערוכה שהפגישה אותם עם סיפורי ילדים יהודים שחיו בתקופת השואה, אשר, כמו דב, התמודדו עם אחד האירועים הקשים בתולדות האנושות במאה ה-20. 

המפגש בין רותם לדב הוא אחד מ-13 משימות שעל רותם למלא עד הגעתו לגיל בר המצווה, במאי השנה. בארוחה חגיגית ב"יד ילד", נשאה אמו, אפרת פלדמן, ברכה, שבה סיפרה על מהות המשימה ולמה היא מתקיימת בין כותלי "יד לילד":

"מאז היותו בן 12 רותם מקבל מאיתנו משימות המפגישות אותו עם האיכויות שלו, עם רכישת מיומנויות ויכולות חדשות, והיכרות מעמיקה עם דור הסבים במשפחה.

לצד כל אלה חיפשנו הקשר היסטורי לעם שלנו ולגיל של רותם, משהו שיאפשר הזדהות והבנה בלתי אמצעית לאירועים היסטוריים משמעותיים. עניין אותנו במיוחד הגיל הזה, המקסים, המטלטל, המיוחד והשונה מכל גיל, בו נמצא עכשיו רותם, ואיך עבר על בני גילו בתקופות בהן נוגע 'יד לילד'.

חיפשנו את האפשרות ליצור שוב משמעות וקשר למקום מופלא זה. החיפוש שלנו נגע לחוויה הלוקה בחסר של ילד שהיה במלחמה בסביבות הגיל של רותם, שלא זכה לעלות לתורה ולהיכנס בעול מצוות בגלל המלחמה.

כך הגענו, בעזרת ענת המקסימה, לדב גנור, אשר ברצון הסכים לספר את סיפורו ולשתף אותנו באותה חוויה שנמנעה ממנו בעל כורחו.

אנחנו מאמינים שלצד מזל, נסיבות משתנות ומציאות המכתיבה את הרוב – המנהיגות היא זו העושה את ההבדל. אין ספק, שגם בסיפורך, דב, ישנם אלמנטים של אומץ, מנהיגות וחכמה.

הנסיבות שנקלעת אליהן בהיותך ילד – נסיבות קשות וסותרות כל שמחת ילדות, ומרתק יהיה לשמוע ממך כיצד בכל זאת עברו שנות המלחמה עליך כילד וכנער."

 לאחר הברכות מסר דב בפני האורחים עדות על החיים בגטו כמתבגר ועל עלייתו לארץ ישראל ב-1946, בגיל 17. 

 

  

"יד לילד" מזמין בני מצווה ומשפחותיהם לחוויה ערכית משמעותית וייחודית במוזאון. במרכז הביקור יעמוד המפגש של בן המצווה ומשפחתו עם סיפורם האישי של נערים בני גילו שחיו בתקופת השואה. התכנית תעניק טעם ומשמעות נוספים לשנת בר המצווה ותוסיף נדבך לקשר ולדיאלוג הרב-דורי.

הנכם מוזמנים לבנות ממד משמעותי נוסף לבר המצווה המשפחתי. 

הדפסשלח לחבר
Share |
דרונט בניית אתרים