בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

מפגש רב-דורי מרגש בביקור לציון בר-מצווה

29/11/2011


בני המשפחה בפעילות משותפת ביד לילד

ישראל רוזנבלום עם רז קפלן


רז קפלן בעת העלייה לתורה

ביום חמישי, 17 בנובמבר 2011, ביקרה ב"יד לילד" משפחת קפלן מהיישוב צורית, לרגל בר המצווה של הבן, רז קפלן. לקראת הביקור למד רז את סיפורו של ישראל רוזנבלום - מי שהיה בן מצווה בתקופת השואה ועלה לתורה בסתר בגטו בעירו גור. ישראל רוזנבלום, ממייסדי  קיבוץ לוחמי הגטאות, אף הוזמן  לטקס ביד לילד ונפגש עם בן המצווה ובני משפחתו.

האירוע כלל סיור מודרך ביד לילד, בדגש על "התבגרות בצל המלחמה", עלייה לתורה בבית הכנסת "תפילת האדם", הנמצא במתחם המוזיאון, וכן דרשה של בן המצווה.

רז הוא בנם הבכור של מיקה וניר קפלן, נכד לניצולי שואה, וביחד בחרו להעניק לבר המצווה משמעות מיוחדת בכך שביקרו ביד לילד וסייעו לרז ללמוד על בני גילו בתקופת השואה.

לאחר האירוע הייחודי התקיים מפגש משפחתי במסעדת "בית וקיט" שבקיבוץ לוחמי הגטאות, שם שמעו המשתתפים הרצאה על טכסי חניכה בתרבויות שונות והשתתפו בהפעלה בנושא.

ניר קפלן, אביו של רז, כתב לאחר האירוע:

"ההחלטה להתחיל את חגיגת בר המצווה של בננו רז בסיור ביד לילד לא הייתה פשוטה. כיוון שמדובר ביום חג אמיתי ושמח חששנו שהחיבור לזיכרונות קשים ולצלקות עמוקות לא יובן. רז בננו הוא נכד ליעקב קפלן ז"ל, שלחם בשורות הצבא האדום וצבא פולין, ושני הוריו, אחיו וארבע אחיותיו נספו בשואה. לשמחתו ולשמחתנו, אחותו ציפורה שרדה את השואה משום שעלתה לארץ לפני המלחמה והייתה מבין מקימי קיבוץ אפק. סיפור זה של משפחתנו מלווה את רז עוד מהימים שזכה להכיר את סבו. עם כל זאת, החלטנו יחד, אנחנו ההורים, ורז, להתחיל את היום בביקור ביד לילד.

"הסיור היה מיוחד ומרגש, בהדרכתה הרגישה של ענת כרמל, מנהלת יד לילד,  שדאגה לקשר את סיפורי ההתבגרות בתקופת השואה לשלב ההתבגרות של הילדים היום וכן לחבר למעמד בר המצווה וליום המיוחד של רז.

"משם עברנו לבית הכנסת, שהנו קטן ואינטימי, מה שהיה בהחלט לטעמנו ותאם את כוונתנו לעשות אירוע משפחתי ומצומצם. לפני תחילת התפילה ולאחר הנחת התפילין סיפר רז בקצרה את סיפורו של ישראל רוזנבלום, אשר שרד את השואה וחי כיום בקיבוץ לוחמי הגטאות. ישראל זכה לעלות לתורה בעת המלחמה ולחגוג את בר המצווה בהיחבא ובסיכון רב. כאשר סיים רז את הסיפור, שתפנו אותו בכך שישראל בעצם נוכח אתנו בבית הכנסת. רז התרגש מאד מן המפגש ומן החיבור בין הדורות המרוחקים כביכול.

"לאחר העלייה לתורה בבית הכנסת המשכנו למסעדת בית וקיט בקיבוץ, עם ארוחה מרהיבה, וקינחנו בהרצאה מיוחדת של המרצה דן דן בולטין, איש 'העולם הגדול' וכתב מוכר בירחוני טבע וטיולים, אשר עסקה בנושא טכסי התבגרות בתרבויות שונות בעולם. לסיום הפתענו את רז בסרטון אישי ומושקע שהפקנו יחד עם שלושת אחיו.

"את היום הזה לא נשכח לעולם בתור חוויה מרגשת וחיובית וכך גם חוו זאת אורחינו, וזאת עם כל הקושי הרגשי שהיה בתחילת היום בעת הסיור.

"תודה לכם בשם רז, מיקה ניר והילדים".

יד לילד מזמין בני מצווה ומשפחותיהם לחוויה ערכית משמעותית וייחודית במוזיאון. במרכז הביקור יעמוד המפגש של בן המצווה ומשפחתו עם סיפורם האישי של נערים בני גילו שחיו בתקופת השואה. התוכנית תעניק טעם ומשמעות נוספת לשנת בר המצווה ותוסיף נדבך לקשר ולדיאלוג הרב-דורי.

הנכם מוזמנים לבנות ממד משמעותי נוסף לבר המצווה המשפחתי. 

לפרטים על התוכנית

 

 

הדפסשלח לחבר
Share |
דרונט בניית אתרים