בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

יד לילד מציג במסגרת פסטיבל עכו: הבור – סיפורו של פליקס זנדמן

19/09/2011

בית לוחמי הגטאות יעלה בחול המועד סוכות מייצג מיוחד במסגרת הפסטיבל לתיאטרון אחר בעכו, אשר יספר את סיפור הישרדותו בבור של ד"ר פליקס זנדמן ז"ל, ניצול שואה, מחלוצי ההיי-טק והתעשייה בישראל, אשר נפטר ביוני האחרון.

ד"ר פליקס זנדמן היה פיזיקאי ותעשיין יהודי, מייסד ויושב ראש של חברת וישיי העולמית, אחת מיצרניות הרכיבים האלקטרוניים הגדולות בעולם.

זנדמן נולד בגרודנו שבפולין (היום ביילרוס) בשנת 1927. בהיותו נער בן 15 נותר לבדו אחרי שכל משפחתו נספתה בחיסול הגטו. זנדמן שרד עם דודו ויחד עם שלושה יהודים אחרים נדחקו לבור קטנטן מתחת לביתה של משפחת איכרים פולנים. שם, במחבוא, מתחת לפני האדמה, שהה שנה וחצי. לא היה לו דבר מלבד משאבים פנימיים של דמיון ואינטלקט, ורצון עז להדוף את אי-השפיות ולמצוא טעם בהמשך החיים. בחשכת המחבוא לימד אותו הדוד פרקים במתמטיקה, ועל בסיס לימוד זה, בתנאים לא תנאים, התקבל זנדמן עם תום המלחמה לאוניברסיטת הסורבון בפריז וזכה לדוקטורט בפיזיקה. חוויות הנעורים המצמררות נטעו בו משמעת, מוטיבציה ונדיבות רוח, שבזכותן הגיע לימים להישגים נודעים. ב-1956 הגיע לארצות הברית ושם הפכה אחת מתגליותיו לתשתית של חברה משגשגת – מפעלי וישיי – המצויים בכל רחבי העולם. השם וישיי שניתן למפעלים הוא שמה של עיירה קטנה בליטא, עיירת הולדתה של סבתו תמה, אותה ביקש להנציח. במשך השנים פיתח זנדמן המצאות ופיתוחים, ביניהם נגדים חשמליים ושבבים אלקטרוניים, פיתוחים אשר סייעו לתעופה הבינלאומית ולפיתוח טנק המרכבה הישראלי.

אהבת הארץ עוברת כחוט שני בפרקי חייו, ומשהפך לתעשיין מצליח, השקיע בפיתוח התעשייה במדינת ישראל, בקליטת עלייה ובסיוע להעמקת מורשת השואה בבית לוחמי הגטאות.

במשך השנים ביקר זנדמן עם משפחתו בבית לוחמי הגטאות, ופעל להנצחת סיפורם של ילדים ובני נוער בשואה ב"יד לילד". זנדמן אף נמנה עם ידידי בית לוחמי הגטאות שנים רבות, ורבים ממבקרי המוזיאון נחשפו לעדותו המוקרנת בתערוכת הקבע של יד לילד.

זאת ועוד, צוות יד לילד, בראשותה של המנהלת ענת כרמל, והבימאית חווה כהן, יצר מונולוג מומחז על פליקס זנדמן, המביא את סיפור הישרדותו כנער בבור. המונולוג מוצג בפני קהל התלמידים הפוקד את המוזיאון. העדות המומחזת קיבלה משמעות מיוחדת, כאשר בחודש יוני האחרון הלך זנדמן לעולמו, בגיל 86.

במהלך חול המועד סוכות, במסגרת פסטיבל עכו לתיאטרון אחר, יעלה צוות יד לילד מייצג מיוחד וחד פעמי, "הבור", אשר הופק בהשראת סיפורו של זנדמן. המייצג, שבו ישתתפו שש שחקניות, יספר את סיפור השהות בת 500 הימים במסתור בעזרת דיאלוגים מומחזים בין יושבי הבור. משתתפי הפסטיבל יוכלו לצפות במופע הן מעל מסך גדול שיוצב בכניסה לגני הפסטיבל והן בתוך חלל מעוצב הדומה לבור, שבו יתקיים המיצג. בני משפחתו של זנדמן יהיו אורחי כבוד בהצגה הראשונה שתעלה.

ענת כרמל: "כאנשי חינוך אנו חשים חובה גדולה להמשיך ולפעול להנצחת סיפורו של פליקס זנדמן, והשנה אנו מרחיבים את החשיפה אל משתתפי הפסטיבל לתיאטרון אחר בעכו. סיפורו של פליקס מלווה את הפעילות החינוכית ביד לילד משום שהוא אוצר בתוכו תכנים רבים אשר מהווים קרן אור עבור אנשים צעירים. יש בו אמירה על אופן התמודדות עם קושי חיצוני גדול ומאיים, יש בו מפגש עם קבוצת אנשים שקבעה לעצמה חוקים המתחשבים בצרכי האחר כדי לשרוד, יש בו דגש חזק מאד על מקומה של האמנות בחייו של אדם ויש בו אמירה חד-משמעית על תפקידה של ההשכלה כדי לקדם ולעודד עשייה ויצירה, אשר לימים יהפכו למנוף עסקי ולתרומה כלכלית וביטחונית למדינת ישראל. אנו שמחים להיות שותפים להנצחת זכרו".

המיצג יעלה במהלך שלושת ימי הפסטיבל, ימים ראשון-שלישי, 16-18.10, בשעות 19:00, 20:00, 21:00, 22.00. הכניסה ללא תשלום, על בסיס מקום פנוי. 

בנוסף בימי חול המועד סוכות - פעילות מיוחדת לאורך היום בבית לוחמי הגטאות למשפחות ולילדים.

הדפסשלח לחבר
Share |
דרונט בניית אתרים