בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

קייטנה לילדי הדרום – בזכות ילדה אחת אמיצה

4/08/2010

בזכות ילדה אחת אמיצה מניו ג'רזי נהנו ילדי אופקים ואשקלון בקיץ הזה מקייטנה במוזיאון "יד לילד" בבית לוחמי הגטאות. מרים הירשאפט, שתחגוג השנה בת מצווה, החליטה לתרום ולהתרים כסף שבעזרתו מומנה הקייטנה "אנשים ונופים בגליל המערבי".

מוזיאון "יד לילד" נפתח ב-1995 במתחם בית לוחמי הגטאות הנמצא בצפון ישראל באיזור הגליל המערבי, במטרה שילדים מכל הארץ יוכלו לבקר בו. אבל, למרבה הצער, בשנים האחרונות בתי הספר שבדרום הארץ הפסיקו לשלוח את תלמידיהם כי לא יכלו לממן את ההסעות באוטובוסים.

 

בדרשה שנשאה מרים בבית הכנסת של קהילתה, עודדה את בני כיתתה והוריהם לתרום להבאת ילדי הדרום לפעילות ייחודית ב"יד לילד". מרים סיפרה כי לאחר שלמדה על ההתמודדויות של הילדים בתקופת השואה, ולעומת זאת על הקשיים שעימם מתמודדים ילדי הדרום מול התקפות הקסאמים, החליטה כי מפגש של ילדי הדרום עם סיפורי הילדים בתקופת השואה יעודד אותם ויחזק את רוחם. זאת ועוד, כותבת מרים במכתבה, לאחרונה שמעה כי החמאס לא מאפשר לבתי הספר של האו"ם ללמד את תלמידיהם על השואה, בטענה שהיא שקר שהמציאו הציונים. כל הגורמים הללו יחד הביאו את מרים לאסוף תרומות לקייטנה מיוחדת זו, כפרויקט בת המצווה שלה.

 

מרים כותבת:

"בחרתי בפרויקט בר המצווה עם "יד לילד" כי חשבתי שחשוב לזכור את השואה, כדי שאירוע כה קשה לא יקרה שוב. בתחילה חשבתי על פרויקטים אחרים, אך כאשר שמעתי בחדשות שהחמאס לא מאפשר לבתי הספר של האו"ם בעזה ללמד את התלמידים שלהם על השואה [בטענה שזה שקר שהמציאו הציונים], כעסתי מאוד והחלטתי שאני חייבת לבחור בפרויקט מצווה הקשור לשואה. כשילדים לומדים על השואה הם לומדים על אובדן מיליון חצי ילדים יהודים שנספו בשואה, וחשים קרבה גדולה יותר לדור הסבים שלהם. רציתי לעזור לתלמידים לבקר במוזיאון ובחרתי להקדיש את פרויקט המצווה שלי לבתי הספר בדרום. אני חושבת שלהוציא ילדים מעיר מופגזת הוא תרומה משמעותית מאד. בדרך זו יכולים הילדים לראות שהחיים מזמנים התמודדויות קשות וניתנת להם הזדמנות לחשוב על משמעות הזהות שלהם ואחריותם כיהודים."

מנהלת "יד לילד" בבית לוחמי הגטאות, ענת כרמל, מוסיפה: "קייטנת 'אנשים ונופים בגליל המערבי' עבור ילדי הדרום נערכה במהלך חופשת הקיץ בבית לוחמי הגטאות. וכללה לינה, ביקור ב'יד-לילד', ארוחות, הסעות, ביקור באתרים בגליל המערבי, דרשה בבית הכנסת ועוד".

לאחר הקייטנה התקבל ביד לילד מכתב מרגש ממשפחתה של מרים:

"ברצוננו להודות מקרב לב לענת כרמל ולכל הצוות במוזאון שסייע לה, על ההשקעה הרבה בתכנון וביצוע קייטנת הילדים מדרום הארץ במוזאון יד לילד, שמומנה על ידי כספי התרומות שנאספו ע"י מרים לפרויקט בת המצווה שלה.

 

הסיור במוזאון היה מרתק, וגרם לילדים להיחשף לארועי השואה בפרספקטיבה שונה שמתאימה לגילם. הארוע כולו, הפגישה עם ילדי הדרום, הפעילויות במוזאון, הכנת והעפת העפיפונים והטיולים לעכו ולראש הנקרה, היו חוויה מעניינת, מהנה ומלמדת לכל הילדים שהשתתפו בקייטנה ולכולנו.

 

מרים מאוד התרגשה מכך שהיא השתתפה בהגשמת פרויקט המצווה שלה, ומאוד מקווה שזו הייתה חוויה טובה לכל הילדים שהשתתפו בו".

 

צוות "יד לילד" בבית לוחמי הגטאות מעודד בני ובנות מצווה מהקהילות היהודיות בעולם לקיים מצווה מיוחדת ולתרום מזמנם וממרצם לפעילות קהילתית ייחודית העוסקת בלימוד קורותיהם של ילדים בתקופת השואה.

 

 
ילדי הדרום בפעילות בבית לוחמי הגטאות

 

לחצו להאזנה לכתבה על קייטנת ילדי הדרום, ששודרה בתוכנית "העם עם הגולן", בתחנת הרדיו "גלי ישראל", ב-8.8.10  לחצו להאזנה לכתבה על קייטנת ילדי הדרום, ששודרה בתוכנית "העם עם הגולן", בתחנת הרדיו "גלי ישראל", ב-8.8.10
הדפסשלח לחבר
Share |
דרונט בניית אתרים