פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

דבריו של ראש המועצה האזורית מטה אשר, יורם ישראלי

היום לפני 66 שנה, בדיוק במקום הזה, על יד הגבעה הנישאה עליה אתם יושבים, קיימו אנשי קיבוץ לוחמי הגטאות את העצרת הראשונה בעולם לזכר השואה. הייתה זו חבורה של ניצולים, ביניהם לוחמי מרד גטו ורשה, ששינתה את מהלך ההיסטוריה היהודית, הקימה התנגדות יהודית אקטיבית וגילתה מחדש את רוח המכבים.

חבורת האמיצים הזו ניצחה את הצורר הנאצי בצורה הנעלה ביותר שאפשר להעלות על הדעת. היא מרדה כנגד כל הסיכויים, גילתה אומץ נדיר, נלחמה באגרוף קפוץ, באקדח ובבקבוק מולוטוב מול מכונת הפלדה השטנית של הצבא החזק באירופה, שרדה את התופת, באה לכאן, הקימה יישוב בארץ ישראל וקיימה את העצרת הראשונה לזכר שישה מיליון הקרבנות של המפלצת הנאצית.

מעטים יודעים ולכן ראוי לשוב ולהזכיר. יזמה זו, שכיום נראית כל כך מובנת מאליה, לקיים כאן עצרת ביום השנה למרד גטו ורשה, הפכה להיות יום הזיכרון הרשמי לשואה של מדינת ישראל. מוזאון בית לוחמי הגטאות היה למוזאון השואה והתקומה הראשון בעולם, שהוקם בידי ניצולים.
יש קו אחד ישר המקשר בין אומץ לוחמי המרד, ההישרדות והנחישות להקים כאן דור המשך, לבין החשיבה המקורית ליצור כאן מסורת של עצרות זיכרון ולהקים מוזאון שואה ותקומה ראשון בעולם. הקו הזה הוא של עוצמה נפשית נשגבה, זקיפות קומה, היעדר פחד וחשיבה שכולה העזה ותעוזה.
כראש המועצה האזורית מטה אשר אני יכול לספר לכם בהתרגשות ובגאווה שאנו מוקפים ביישובים רבים נוספים, ירוקים, מצליחים, שוקקי חיים – שהוקמו בידי ניצולי שואה מכל רחבי אירופה וצפון אפריקה.

הוריי, אבי יוסף ז"ל, לבית אהוורהן ואמי, עדה ז"ל לבית פויירשטיין, ניצלו מציפורני החיה הנאצית. הם באו ארצה כחלוצים בשנת 1935, הקימו קיבוץ וחינכו דורות של ישראלים גאים, מלח הארץ. למרות זאת הם חיו את חייהם בתחושה שליוותה אותם עד יום מותם, שהם נטשו את בני משפחותיהם, אשר נספו באושוויץ ובטרזינשטט.

זהבה הרמן, אמה של רעייתי סמדר, בת קיבוץ געתון, ניצלה בעור שיניה מהגטו בבודפשט שבהונגריה, איבדה את הוריה ושני אחיה במחנות ההשמדה, שרדה את התופת, עלתה ארצה באנייה "אקסודוס" והגיעה אל הגליל המערבי כדי לנצח את הצורר הנאצי בדרכה: להקים משפחה ודורות המשך של ישראלים גאים.

אני קורא מכאן לבני הדור השני ובעיקר לבני הדור השלישי: צעירים וצעירות יקירים שלנו, אתם דור נפלא. ממשיכי דרכם של מייסדי הארץ הזו, ללא מירכאות וללא ציניות. אבל כעת הגיע תורכם!! כעת זו המשימה שלכם לשמר את זיכרון השואה, להעביר אותו כלפיד בוער מדור אל דור, כדי שהפרק האפל בתולדות האנושות לא יישכח לעולמי עד.
הדפסשלח לחבר
Share |