פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

עצרת 2015: "שוב זורחת השמש"

בעצרת הזיכרון לשואה ולגבורה של בית לוחמי הגטאות, אליה באים מדי שנה אלפי תושבי האזור, ראשי המדינה, אישי ציבור, שגרירים ואנשי סגל דיפלומטי וקציני צה"ל, צוינו השנה 70 שנה לסיום המלחמה. השיר "שוב זורחת השמש" מסיים את סרטו של נתן גרוס "אנחנו שנותרנו בחיים" (ביידיש: "מיר לעבן געבליבענע"). זהו סרט תיעודי מרגש על שיקום שארית הפלטה וחיי התרבות והחינוך היהודי בפולין שלאחר מלחמת העולם השנייה. שמה של העצרת השנה ניתן בהשראתו. פתחה את העצרת ד"ר ענת ליבנה, מנכ"לית בית לוחמי הגטאות, עם קטע משירו של אבא קובנר:

"ביום ההוא יצאה השארית. שניים מעיר ואחד מעדה.
מהבונקר שמתחת להריסות יצאו אם וילדה.
יצא הפליט מתעלות הביוב.
יצאו השרידים מיערות הפרטיזנים.
יצא הניצול מאושוויץ.
השמש זרחה באירופה
והעולם חזר למסלולו.
הם עמדו על תלי האפר ובלבם אבן רותחת"
(אבא קובנר, "מגילות האש").

בניגוד לתושבי אירופה המשוחררים, ליהודים לא היה יום השחרור יום שמח כי אם יום של עצב ויתמות. כתב יצחק (אנטק) צוקרמן:

"היום הזה, 17 בינואר, היה היום העצוב ביותר בחיי. רציתי לבכות, לא משמחה אלא מיגון.
איני אומר שבכיתי – אלא שרציתי לבכות – זו הפעם הראשונה.
הטנקיסטים המתנשקים, הפרחים המועפים לעברם, שמחת ההמונים, הרגשת החופש והפדות ואנו –
אני עם צִביה והכלב – עומדים בין ההמון בודדים, מיותמים, אחרונים, ויודעים היטב שאין עוד עם יהודי."

בעצרת השנה פתחנו צוהר לעולמם של הניצולים ברגע השחרור ועקבנו אחר התמודדותם המופלאה עם הקשיים הרבים במסעם חזרה אל החיים. מסע שהיה רצוף מכשולים, אכזבות ומאבק עיקש על הזכות לבנות חיים חדשים במדינה בה לא יוכלו להתרחש הרדיפות אותן חוו במלחמה. כבכל שנה הושאו שש משואות לזכר ששת מיליוני הנספים; הונח זר לזכרם של חסידי אומות העולם; את ה"יזכור" קרא חיליק בוגומולסקי מקיבוץ לוחמי הגטאות ואת "דמותו של לוחם", לזכרו של טוביה בוז'יקובסקי, ממורדי גטו ורשה וממייסדי הקיבוץ והמוזאון, קרא נעם רחמילביץ' מאנשי ארכיון בית לוחמי הגטאות.

אורח הכבוד בעצרת היה יצחק הרצוג, יו"ר מפלגת העבודה, שסיפוריהם של אביו חיים הרצוג, שהיה נשיאה השישי של מדינת ישראל וממשחררי מחנה ברגן-בלזן ושל סבו, הרב יצחק הרצוג, הובאו אף הם בעצרת. נשאו דברים אופיר פז-פינס, יו"ר הוועד המנהל של בית לוחמי הגטאות, יורם ישראלי, יו"ר המועצה האזורית "מטה אשר" וד"ר ענת ליבנה, מנכ"לית בית לוחמי הגטאות. את זר "חסידי אומות העולם" הניחה בתה של אורנה שוראני, שהצילה יחד עם אמה ואחיותיה עשרות יהודים שהוחזקו במחנה עבודה סמוך לביתה של משפחת שוראני בצ'כוסלובקיה. הזמר עברי לידר ריגש את הקהל כששר שני שירים אותם הקדיש לאמו דליה, שהוסתרה ע"י משפחה נוצרית בפולין.

 


לסיפוריהם של מדליקי המשואות

לנאום של ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג

לנאום של ראש המועצה מטה אשר, מר יורם ישראלי


 

הדפסשלח לחבר
Share |