פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

ח"י שנים למרכז לחינוך הומניסטי - מילות פרידה של רעיה קליסמן

ח"י שנים חלפו ביעף מאז הגעתי ל"בית לוחמי הגטאות" עם הרעיון להקמת "המרכז לחינוך הומניסטי". הניצן להקמת המרכז נבט בי בשנת שבתון במהלכה התנדבתי במוזאון השואה בוושינגטון בשנה השנייה להיווסדו, 1993-94. מוזאון השואה האמריקאי מחשיב עד היום את המרכז לחינוך הומניסטי כארגון-שותף. המרכז לחינוך הומניסטי הוא כיום ישות ממשית ובעלת מוניטין. את השלם הזה מרכיבים כמה חלקים ייחודיים:

• צוות מקצועי מסור של אנשים המזדהים בלב ונפש עם הרעיונות המהווים את נשמתו של המרכז. אנשים שהלכו והולכים עמנו כברת דרך ארוכה; בוגרים שהגיעו אלינו כחניכים, צמחו והתמקצעו והפכו לחברי צוות; חברים שהצטרפו ונשארו ואחרים שעזבו אותנו בנפתולי הדרך אך עדיין מלווים אותנו. אציין כאן רק את סאלם ג'ובראן ז"ל, שהלך לעולמו לפני כשנתיים. כל אחד ואחת מהם השאיר לנו משהו משלו ותרם ליצירה המשותפת של צוות המרכז לחינוך הומניסטי.

• תכנית חינוכית סדורה, פרי יצירה משותפת מתמשכת, המשלבת יסודות עקרוניים קבועים עם חדשנות והשתנות.

• אלפי בוגרים, תלמידים ומורים, שחוו את התהליכים החינוכיים המתמשכים אצלנו ומהדהדים הלאה את הקולות ששמעו אצלנו. רבים מהם ממשיכים לשמור עמנו על קשר.

• רשת נכבדה של בתי ספר מחיפה והכרמל ועד להרי הגליל, בהם מנהלות ומנהלים, מורות ומורים שבחרו להיות שותפים לפעילות המרכז לאורך שנות קיומו. בכל שנה מחדש הם שבים ומתניעים את תהליך גיוס התלמידים וגיבוים לאורך כל התכנית התובענית.

• אנשי משרד החינוך בדרגים ארציים ואזוריים שונים ופקידים בדרגות שונות ברשויות המקומיות, המוקירים את פועלנו ומסייעים לנו בדרכים מגוונות ויצירתיות.

• ארגונים חינוכיים בארץ ובחו"ל הרוצים ללמוד מאתנו ולהיות שותפים לדרכנו. דוגמאות: הארגון האמריקאי חובק העולם Facing History and Ourselves מזמין מדי שנה חברי צוות שלנו לסמינר הבינלאומי היוקרתי שלהם. הארגון האוסטרי Erinnern (זיכרון) שולח לסמינר אצלנו למעלה מ-40 מורים, בשני מחזורים בכל קיץ, מזה 6 שנים. Galilee College, מוסד בצפון המקיים סמינרים לאקדמאים מחו"ל, מביא את משתתפיו בכל מחזור ליום סמינר אצלנו. רבים מספור הארגונים המבקשים לכלול היכרות עם המרכז במסגרת ביקור בבית לוחמי הגטאות. אנו מוזמנים מבוקשים לכנסים בארץ ובחו"ל.

• קרנות בארץ ובחו"ל ותורמים פרטיים, המלווים אותנו בנאמנות כברת דרך ארוכה. מכולם אני מציינת בהכרת תודה את ידידנו רוברט דה רוטשילד, שאמונתו ותמיכתו בנו אפשרה את רציפות קיומנו.

• המרכז לחינוך הומניסטי פילס דרכו והתאים אורחותיו לדופק התנהלותו של בית לוחמי הגטאות. לא תמיד היה זה פשוט, אך תמיד היו היחסים של כבוד והערכה הדדיים.

כניסתה של ענת ליבנה, ממייסדות המרכז, לתפקיד מנכ"לית בית לוחמי הגטאות בספטמבר 2011 והובלת המרכז את הפקת הכנס הבינלאומי "חינוך לדמוקרטיה בעקבות השואה" באוקטובר 2012 – הביאו את תהליך ההשתלבות למקום חדש ומבורך.

ח"י שנים, מאז 1995, טוויתי ומשכתי בכל החוטים והקשרים הללו ועמלתי לפתח ולטפח את הישות המורכבת הזו. אחת מדאגותיי הכבדות ביותר הייתה שאלת ההמשכיות: מי ייקח ממני את המושכות וידאג להמשך קיומו וחיוניותו של המרכז לחינוך הומניסטי. לשמחתי הרבה מצאתי את יריב לפיד, שצפה בנו וליווה אותנו באהדה לאורך שנים ארוכות. בתזמון מוצלח בשל הנסיבות שאפשרו לו לחזור ארצה עם משפחתו, לאחר היעדרות ממושכת שדרש ממנו תפקידו האחרון, כמנהל מערך ההדרכה באתר הזיכרון במחנה הריכוז מאוטהאוזן שבאוסטריה. יריב ניאות לקבל עליו את האחריות להמשך הובלתו של המרכז לחינוך הומניסטי תחת קורת הגג המחבקת של בית לוחמי הגטאות.
אני מצדי מחויבת לו שאמשיך ללוותו ככל שיידרש למען המשך הצלחתו, צמיחתו והמראתו מעלה-מעלה של המרכז לחינוך הומניסטי.

 

רעיה קליסמן עם יריב  לפיד


באחד ממחקרי ההערכה שלנו השיבה אחת הבוגרות, נערה ערבייה: "מה זה 'המרכז' בשבילי? זה הבית השני שלי".

בשביל לשמוע מילים כאלה היה לי כדאי המסע המפותל והמאתגר שהחל לפני ח"י שנים.

הדפסשלח לחבר
Share |