פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

"השנה הקשה ביותר של חיי": יומנו של ד"ר גיולה קראוס בפלוגות "שירות העבודה" בהונגריה

ערב גיוסו לפלוגות "שירות העבודה" של הצבא ההונגרי ביוני 1942, רשם הרופא היהודי ד"ר גיולה קראוס ביומנו: "מגדה ואוויקה שלי הן כל עולמי. אם אחזור, כי אני חייב לחזור, לא תהיה לי כל מטרה זולת להסב להן אושר... מה שיהיה – לוט בעתיד. אבל חייב לבוא עידן שבו כל אדם ייחשב אדם במשפחת האדם הגדולה". ד"ר גיולה קראוס (1944-1899), תושב העיר יאנושהלמה בדרום הונגריה, נישא ב-1935 למגדה לבית וייצנפלד ובדצמבר 1940 נולדה אווי-אוויקה, בתם היחידה. היומן נכתב בשנים 1943-1940 וחלקו המרכזי הוא יומן מסע של שבעה חודשים, בהם גויס קראוס לפלוגות "שירות העבודה" של הצבא ההונגרי בחזית הרוסית. לפלוגות אלו גויסו גברים יהודים ככוח עזר של הצבא ההונגרי. יש להעיר כי המילים: שירות, גיוס, פלוגות וכיוצ"ב הם שמות מינוריים לאירוע מתמשך ואכזרי של עבודות כפייה, עבודות בסלילת כבישים, בניית ביצורים ופינוי שדות מוקשים בגופם של המגויסים, בלא אמצעים ובתת-תנאים, בקור ורעב ותוך יחס מזעזע של קציני הצבא ההונגרי כלפי אותם יהודים.
      
קראוס שיקף בכתיבתו מציאות זו בצורה כנה ואותנטית: את האכזריות לצד קשרי החברות שנרקמו בין המגויסים, את התנאים הבלתי אנושיים לצד ימים רגועים יותר במהלך התקופה ואת החשש הכפול שליווה אותו: לגורלו שלו ולגורל אשתו ובתו. בסוף יולי 1942 כתב: "העתיד קודר, אבל אני מאמין ללא חת שעוד אשוב לראות את אהוביי. זה מה שנותן לי כוח לשרוד את כל היגע, ההשפלה והעבודה... 51 ימים מאז גיוסי, 21 יום ברוסיה. עד כה צעדנו 430 ק"מ". לאחר שובו הביתה בשלום בדצמבר 1942 כתב על החודשים בחזית הרוסית: "השנה הקשה ביותר של חיי". למרבה הצער, נכזבה תקוותו למחר טוב יותר: בשנת 1944 נשלחו מגדה ואווי קראוס למחנה אושוויץ ושם נרצחו. הוא עצמו גויס שוב לפלוגות "שירות העבודה" והוצא להורג בסוף אותה שנה.

במשך השנים נשמר היומן אצל אליהו וייס (2010-1919), בן דודה של מגדה. נכדתו, מעין איש-שלום, שערכה מחקר על תולדות המשפחה, היא שתרמה את היומן לארכיון בית לוחמי הגטאות.

הדפסשלח לחבר
Share |