פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

"לחפש בן אדם" עצרת 2014

במדורות מלחמה, בדלקה, בשרפה,
בין ימים סוערים של הדם,
הנני מבעירה פנסי הקטן,
לחפש, לחפש בן אדם.
 
חנה סנש / לחפש בן אדם
 

יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ד – העצרת השנתית

שוב התחולל הפלא הזה. בודדים, משפחות, בני נוער מאורגנים בחולצות כחולות וחליפות חאקי או בחבורות עצמאיות, ניצולי השואה ובני הדור השני והשלישי, מפקדים וחיילים מצה"ל ומזרועות הביטחון, תושבי הגליל וידידֵי 'בית לוחמי הגטאות' בארץ ובעולם, נהרו כולם ומילאו את התאטרון הפתוח שלנו באלפיהם, כדי להשתתף בעצרת הנעילה של אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

שר האוצר, מר יאיר לפיד, היה הדובר המרכזי בעצרת. הוא לא נאם אלא סיפר את סיפורו של אביו, טומי לפיד, שחייו ניצלו בזכות תושייתה של אמו, ובו ברגע גם נולדה הציונות שלו:

"זה חורף 1945 ובודפשט מופצצת והרוסים מתקרבים ואבא גר במרתף בגטו עם עוד 600 איש. בשלב הזה הם חיים בדרך כלל מסוסים מתים שהם מוצאים ברחוב אחרי שנהרגו בהפגזות. הגרמנים מתחילים להוציא את היהודים בשיירות מוות ומובילים אותם לנהר הדנובה, והדנובה אדומה בחורף הזה. ובוקר אחד הגרמנים והפשיסטים ההונגרים מובילים 600 איש ברחובות בודפשט. השיירה צועדת ומטוס רוסי מנמיך ויש בלבול והגרמנים יורים לעבר השמיים וצועקים ובורחים וליד אבא שלי וסבתא שלי שעמדה מאחוריו היה בית שימוש ציבורי קטן צבוע בירוק, וסבתא דחפה את אבא פנימה והם נשארו בחדר הירוק והשיירה עזבה בלעדיהם ועשר דקות אחר כך, מ-600 האנשים בשיירה 598 היו מתים מתחת לגשר של הדנובה, אבל אבא וסבתא עמדו ברחוב חשופים וכל העולם היה תאורטית פתוח בפניהם".

שר האוצר, יאיר לפיד

ההתנגדות לרצח התמקדה במאמצי הצלה – בַּקְרָב על החיים. את אלה בחרנו להעלות על נס בעצרת. את חברי תנועות הנוער, שתוך שיתוף פעולה נקטו בכל דרך אפשרית להצלת חברי התנועה ויהודים רבים ככל האפשר.

חביבה ארני, חברת קיבוץ בית העמק, נשאה את דבר הלוחמים בשם בעלה, אשר ארני, חבר המחתרת החלוצית-ציונית בבודפשט. היא פנתה אל הצעירים של היום: "אז הצלנו את הקיום הפיזי, היום צריכים להציל את הערכים... פערים גדולים, אלימות, רדיפת בצע, שנאת האחר. זה לא צריך להימשך, זה לא יכול להימשך, אסור שזה יימשך!... שימו הצדה את ההבדלים הקטנים. פעלו באומץ, בנחישות, בעד המטרות שאתם מאמינים בהן. בידכם הדבר."   
חברי תנועות הנוער של היום קראו מזיכרונות ימי המחתרת של חברי התנועות בהונגריה. 

חביבה ארני


גב' נטלי קוהלי, דיפלומטית משגרירות שווייץ, הניחה את זר "חסידי אומות העולם" לזכרו ולכבודו של קרל לוץ, דיפלומט שווייצרי שעמד בראש מנגנון עצום של הענקת כתבי חסות והקמת "בתים מוגנים" בעבור יהודי בודפשט.

גב' נטלי קוהלי, שגרירות שווייץ

פרק התקומה בעצרת הוקדש לסיפורם של נחום ומלכה, ניצולי שואה מהונגריה. נחום השתתף במלחמת העצמאות ושניהם הקימו בארץ יישוב ומשפחה. גם לזוג ניצולי שואה כמותם, אמר האב נחום, יכול להיוולד אלוף. בנם הוא הרמטכ"ל בני גנץ.
בין שאר דבריו אמר רא"ל גנץ:

"לפני חודשים מספר הלכה לעולמה לוחמת המחתרת חווקה פולמן-רבן, שהמשואה לזכרה ומעשיה הועלתה כאן, שפעלה כקשרית מטעם תנועת "דרור", שרדה את מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו והייתה ממקימיו של קיבוץ לוחמי הגטאות, שבחסותו, בחצרו ועל בסיס מורשת מקימיו הוקם הבית החשוב הזה בו אנו מקיימים טקס זה. אני מוצא שהיא דוגמא מובהקת של הערכים שאנו מעלים על נס היום.

ב-1988 אמרה מעל במה זו: כאשר נסתיימה מלחמת העולם השנייה, לאלה מאיתנו ששרדו היה החופש קשה ומכאיב. עזרה לנו האמונה והתקווה שהעולם החדש יהיה אחר, שבארץ ישראל תהיה החברה צודקת, מוסרית, טהורה, ובה יישמר צלם אדם בכל התנאים ובכל המצבים.
ואכן אותם ערכים, אותו חלום, מוסיפים להנחות את צה"ל גם היום."

הרמטכ"ל בני גנץ

מדליקי המשואות

הדפסשלח לחבר
Share |