פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

חנוכת גן חדש ברחבת מוזיאון לוחמי הגטאות

רחבת הדשא שליד המוזאון קיבלה תוספת ששדרגה אותה לרחבת אירוח נאה: נוספו שולחנות וספסלי ישיבה, המשמשים את המבקרים בהפסקות, ופרגולת עץ הנותנת מחסה מהשמש בקיץ. כל אלה הגיעו בעזרת תרומתם הנדיבה של ידידי "הקרן הקיימת לישראל" בגרמניה. דרך גישה ממגרש החניה לחדר האוכל היא מגע החן האחרון של תרומה זו. ב-18.4.13 נחנך גן זה בהשתתפות התורמים מגרמניה, נציגי הקרן הקיימת ונציגי בית לוחמי הגטאות. את ה"בית" ייצגה מנהלת המחלקה הבינלאומית בת' דותן, שקראה מתוך יומנה של מרי ברג על הגינה שהייתה לה בגטו ורשה. את הקרן הקיימת ייצגה הגב' יאנה מרקוס-נתנובה, שסיפרה על אמה, ילדה בגטו טרזין. כל אלה יחד משווים למוזאון ניחוח של בית מיוחד, מטופח ואהוב, מקום של תרבות ומרחב מחבק למבקרים הרוצים להתייחד עם זיכרון העבר.

 

יאנה מרקוס-נתנובה, נציגת קק"ל בטקס חנוכת הגן בת' דותן, מנהלת המחלקה הבינלאומית יאנה מרקס-נתנובה עם תניא רונן, נציגת הדסק הגרמני של בית לוחמי הגטאות

 

 

אחרי שחנכו את הגן הפורח והירוק, שבאותה עת ישבו בו תלמידים וחיילים אלה בצד אלה על הדשא, המשיכו האורחים לתערוכת התצלומים של אריאל ינאי, שחיפש את סיפורו של אביו, ניצול טרבלינקה. הוא מצא במקום את ההתחדשות והטבע שנוצרו אחרי המלחמה והתצלומים הם השכבה המכסה על הסיפור הקשה הטמון באדמה.

נציגי ידידי קק"ל גרמניה ליד אבן הפינה ידידי קק"ל גרמניה מסיירים בתערוכה "יער שחור-לבן" של אריאל ינאי

 

המוזאון הוא השכבה שמתחתיה טמון הזיכרון שהביאו הניצולים משם לכאן. הירק הניבט מכל חלון ב"בית" הוא סמל לחיים וליצירה המייחדים את בית לוחמי הגטאות ונושאים את המסר שלו. תרומתם של ידידי הקרן הקיימת בגרמניה לאווירה מיוחדת זו חשובה ומיוחדת עוד יותר בסמליות שבשיתוף פעולה כזה: במקום יחסים של שנאה והרס – קשר של בנייה, יצירה וחיים; במקום מלחמה – אווירה של שלום ושיח, וכל זאת – בשיתוף עם "הקרן הקיימת לישראל". על כך יבואו על הברכה כל העושים במלאכה בכל ימות השנה ובמיוחד ביום זה.

הדפסשלח לחבר
Share |