פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

משפחתו של יצחק (אנטק) צוקרמן

את המשואה השישית ידליקו שמעון צוקרמן, בנו של יצחק אנטק צוקרמן, ובתו, יעל צוקרמן.

אנטק צוקרמן היה ממנהיגי תנועת "דרור החלוץ" וממנהיגי המחתרת בוורשה. הוא נע באורח בלתי חוקי בין סניפי המחתרת ברחבי פולין וסייע בהתארגנות התאים והסניפים של התנועה ובהכשרתם לפעילות מחתרתית.

אנטק קרא לאיחוד השורות בין התנועות הציוניות והיה ממייסדיו וממנהיגיו של הארגון היהודי הלוחם "אי"ל", שאיגד את רוב הכוחות בגטו. במרד גטו ורשה שימש סגנו של מרדכי אנילביץ'. לאחר נפילתו של אנילביץ' היה למפקד "אי"ל" ועמד בראש כל הארגונים היהודיים הלוחמים בערי פולין. לאחר המרד, עם חילוץ הלוחמים המעטים שנותרו בגטו, פגש שוב את רעייתו לעתיד צִבְיָה לוּבֶּטְקִין, שאף היא היתה ממנהיגות "אי"ל".

צביה היתה בין הראשונות להבריח את הגבול אל ורשה הכבושה, מתוך אחריות לנוער שנותר מאחור. היא היתה ממנהיגות המחתרת, שארגנה מחדש את פעילות התנועה, דאגה לרווחת החברים, חיזרה על פתחיהם של משרדי היודנראט וסיכנה את נפשה בחיפוש דרכי מילוט לחברי המחתרת. שמה "צביה" הפך לשם קוד במכתבים לתנועתה "דרור" ולכלל יהודי פולין. מאוחר יותר היתה אחת ממנהיגי המרד וממוביליו.

בתום המלחמה סייעו אנטק וצביה בארגון שארית הפליטה של יהדות פולין, זאת במסגרת ארגון ה"בריחה".

יצחק (אנטק) עלה לארץ ב-1947 והיה בין מקימי קיבוץ "לוחמי הגטאות", ומוזאון "בית לוחמי הגטאות" להנצחת השואה, הגבורה והמרד.

לצביה וליצחק נולדו שני ילדים - יעל ושמעון.

המרכז הלימודי במוזאון קרוי על שמם. צוקרמן נפטר ב-1981, כשלוש שנים אחרי פטירתה של צביה, ונטמן בבית הקברות של קיבוץ "לוחמי הגטאות".

 

הדפסשלח לחבר
Share |