פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

בית לוחמי הגטאות מרכין ראש ואבל על מותו של ניצול השואה פרץ הוכמן

בית לוחמי הגטאות מרכין ראש ואבל על מותו של ניצול השואה פרץ הוכמן. הוכמן, שנפטר בגיל 86, היה ידיד יקר של ה"בית" והדליק משואה בעצרת ב-2011. להלן דברים שנאמרו עליו בעת הדלקת המשואה:

"כיכר שלושת הצלבים" בוורשה נצרבה בזיכרון העולם בזכות גבורתה של קבוצת ילדים וילדות יהודים שחיו בה. הילדים השיגו לעצמם זהות פולנית שאולה, ובחסותה חיו כרוכלים, כשהם סוחרים גם עם הקצינים הגרמנים. סיפורם מסופר בספר "מוכרי הסיגריות מכיכר שלושת הצלבים", שכתב יוסף ז'מיאן, איש הקשר שלהם למחתרת היהודית. האחווה והרעות ששררו בין הילדים הן מקור להשראה גם היום. אחד מילדים אמיצים האלה היה פרץ הוכמן, בנם של מרים ובנימין.

ב-1 באוגוסט 1944 פרץ המרד הפולני בוורשה. פרץ הוכמן, יחד עם אחיו זֶנֶק, הצטרף למחתרת הפולנית "ארמיה קריובה" (צבא המולדת), בזהות בדויה של נער פולני. הוא הצטיין בקרבות נגד הצבא הגרמני ומאוחר יותר אף עוטר ב"צלב הגבורה" וב"צלב הפרטיזנים".

אחרי שנפל בשבי הגרמנים ושוחרר הצטרף פרץ לקבוצת הגשמה ציונית בקרקוב, ובאמצעות תנועת "הבריחה" הגיע על סיפונה של אניית המעפילים "ביריה" אל חופי ארץ ישראל – ואל מחנה המעצר בעתלית.

אחרי שחרורו מהמחנה הצטרף לפלמ"ח, ומאוחר יותר – לחטיבה 7. פרץ הוכמן לחם בקרבות הנגב במלחמת העצמאות ובכל מערכות ישראל, עד לשחרורו משירות המילואים. 

 

הדפסשלח לחבר
Share |