פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

טקס הקדשת לוח זיכרון לציון בני משפחתו של הנרי ורמוס משוויץ

ב-4.3.2013 הוקדש באולם "יזכור" שבבית לוחמי הגטאות לוח זיכרון לציון בני משפחתו של הנרי ורמוס משווייץ. הנרי, שנולד בוורשה ב-1918, איבד קרובי משפחה רבים בעיר זו. הקשר עם בלה"ג נוצר דרך נכדו אלכס, אשר כתב לאנשי המוזאון: "סבא שלי, שהוא בן 93, חושב מזה זמן רב על הנצחת קרובי משפחתנו בישראל. הוא הקים "אבן זיכרון" בבית הקברות היהודי בז'נבה, אבל חשוב לו לציין את בני משפחתנו במוזאון שלכם, המזכיר את גורל היהודים שחיו ומתו בצורה דרמטית בוורשה." מכתב זה היה ראשית קשר שנמשך כשנה ואשר הביא לכינוס במוזאון.

משפחתו של הנרי ורמוס מנתה חמישה אנשים. ב-1937 היגר הנרי לאנטוורפן, בלגיה. ב-1938 עבר לפריס, צרפת, והחל ללמוד מתימטיקה בפקולטה למדעים בסורבון. באוקטובר 1939, לאחר פרוץ מלחה''ע השנייה, התנדב ליחידה פולנית בצבא הצרפתי. במאי-יוני 1940 השתתף בקרבות בחבל אלזס (Alsace) נגד כוחות שריון גרמניים. ב-21/6/1940, לאחר התבוסה הצרפתית בקרב פונטארליה        (Pontarlier), חצתה יחידתו את הגבול השוויצרי כדי לא ליפול בידי הגרמנים. הנרי וחבריו נכלאו במחנה מעצר בשווייץ ושהו שם עד סוף המלחמה. עד דצמבר 1943 עוד קיבל הנרי גלויות מאמו בוורשה. את הגלויות תרם לארכיון בית לוחמי הגטאות.

בטקס מרגש, בו השתתפו ילדיו, נכדותיו וקרובי משפחתו, הביע הנרי ורמוס הכרת תודה למוזאון על שאפשר לו להקדיש לוח זיכרון. הוא ציין את העצב העמוק שלו על כי לא יכול היה לעזור יותר למשפחתו בזמן המלחמה.

הנרי ורמוס בטקס שהתקיים באולם "יזכור"

הנרי ורמוס עם אופיר פז-פינס וד"ר ענת ליבנה

הנרי ורמוס עם נעם רחמילביץ'

נעם רחמילביץ', איש הארכיון, הקריא את הגלויות שנשלחו על ידי אמו של הנרי. הוא גם שיתף את הנוכחים בסיפור דומה של משפחה אחרת שהסתתרה בצד ה"ארי" של ורשה באותה עת. הבקשות לאוכל ובגדים חמים עוזרות לנו להבין את הצורך הנואש למצרכים בסיסיים גם אצל יהודים שנמצאו מחוץ מחוץ לגטו.

אופיר פז-פינס, יו"ר הוועד המנהל של בית לוחמי הגטאות, וד"ר ענת ליבנה, מנכ"לית המוזאון, הודו למשפחת ורמוס על הקשר שלהם עם ה"בית". 

גלויה שנשלחה מוורשה להנרי על ידי אמו

                                                                                     

הנרי ורמוס, בנו ונכדו מוסרים את הגלויות לנעם רחמילביץ'

                                                                                          

 

הדפסשלח לחבר
Share |