פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

עשור לסמינר מחנכים יהודים ממדינות חבר העמים

מאז שנת 2002, פעם בשנה, זו כבר הפעם העשירית שאנו מארחים ב"בית לוחמי הגטאות" קבוצה מאוחדת של מחנכים יהודים ממדינות חבר העמים, במסגרת הפרויקט המשותף ל"יד ושם", הסוכנות היהודית ובלה"ג. רעיון הסמינר נהגה על ידי פנחס אגמון ז"ל, מייסד המחלקה לדוברי רוסית בבית לוחמי הגטאות ומנהלה. הוא חשב ללמד ב"בית" אנשי חינוך המחנכים את בני הנוער היהודים ברחבי ברית המועצות לשעבר.

29 איש הגיעו אלינו ב-5.11.12  ונסעו מכאן ב-13.11.12. הם התחילו את הסמינר ב"יד ושם" ב-30.10.12. תכנית הסמינר נבנתה יחד עם אנשי "יד ושם" וכל מוסד עסק בנושאים שבחר.
בקבוצה היו אנשים בגילאים שונים וממקומות רבים ממדינות חבר העמים: אוקראינה, מולדובה, קזחסטן, ליטא, בלרוס ועוד.
היו ביניהם כאלה העובדים במסגרת בתי הספר ומלמדים היסטוריה. היו גם צעירים העובדים במחנות הקיץ של הסוכנות היהודית.

תכנית הסמינר כללה: היכרות עם רוב התערוכות במוזאון; מפגש עם אוצרות הארכיון; סדנה בספרייה בנושא "שורשים – עברן של קהילות יהודיות"; מפגש עדות עם מאשה, שסיפרה על ילדותה בגטו ובמסתור; סדנה עם אלנה מקרובה, על יצירה אמנותית בתקופת השואה כביטוי להתנגדות רוחנית, תוך התמקדות בעבודתה החינוכית של האמנית פרידל דיקר-ברנדייס בגטו טרזין; סדנה בעקבות פעילות החינוכית של  יאנוש קורצ'אק.

כן שמעו המשתתפים את הרצאתו של רון כהן בנושא המרתק "מי צילם בתקופת השואה". הם גם סיירו בקיבוץ ולמדו על השינויים העוברים על התנועה הקיבוצית בשנים האחרונות וביקרו בעכו ובצפת הקסומה.
המשתתפים זכו להכיר את "יד לילד" ולקבל הסבר פעילותו מפיה של ענת כרמל, המנהלת. נעשתה גם היכרות עם המרכז ההומניסטי, בעזרתה של רעיה קליסמן, המייסדת והמנהלת, מפגש שעורר שאלות רבות.
ענת ליבנה, מנכ"לית בית לוחמי הגטאות, נפגשה עם הקבוצה ודיברה על הקשר ושיתוף הפעולה עמנו גם אחרי שיחזרו לבתיהם.

לשיחת סיכום הגיעה הגב' רינה זסלבסקי מהסוכנות היהודית לישראל. היה לה חשוב מאוד להיפגש עם המשתתפים ולשמוע את קולם. התגובות היו ענייניות מאוד ומשבחות: "פה הפכנו לקבוצה", "כאן הרגשנו בבית", " קיבלנו כלים לעבודה", "הצלחתם לעורר בנו רצון לחקור ולהשפיע ולא להיות אדישים לאירועים." 


 

  

הדפסשלח לחבר
Share |