פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

נשיא מדינת ישראל, מר שמעון פרס, יגיע לבית לוחמי הגטאות

בבית לוחמי הגטאות ציינו ב-17 בינואר 2013 את פתיחת "שנת השבעים למרד", באירוע חגיגי, "אחרונים על החומה", שנפתח בשעה 10:00 בבוקר במפגש הוקרה סגור ומרגש במיוחד של נשיא המדינה עם הלוחמים האחרונים, הניצולים– שמחה רותם - קאז'יק, חווקה רבן-פולמן, יהודה מימון-פולדק. פנינה גרינשפן-פרימר, הלה שיפר-רופאייזן ושמואל וילנברג.

 

מבני הדור השני והשלישי השתתפו באירוע מיכאל קובנר, בנו של אבא קובנר, איל צוקרמן-מנשה, נכדתם של אנטק צוקרמן וצביה לובטקין – ממנהיגי המרד בוורשה, ואנשים נוספים.

 

בדיון שהונחה על ידי יגאל רביד, סיפרו חווקה וקאז'יק את סיפוריהם של האנשים, האירועים והדילמות שעמדו בבסיס המרד. נציגי הדור השלישי בחנו את השפעות המרד על זהותם ועל חייהם - והאם הערכים שהניעו אותו אז – רלוונטיים גם היום.

 

לנשיא הוענקה מהדורה מיוחדת של יומן שנכתב בעיצומו של מרד גטו ורשה. היומן הנדיר, שנכתב בבונקר ברחוב מילא ע"י נערה אלמונית מהמחתרת הלוחמת, פוענח ותורגם על ידי צוות ארכיון בית לוחמי הגטאות. במסגרת האירוע קראו נערה ונער בגיל הלוחמים קטעים מתורגמים מתוך שני יומנים: האחד נכתב ע"י עורך דין אלמוני ונחשף בפעם הראשונה לציבור והוא מתאר את הלוחמים, את הגירוש לאומשלגפלאץ, את המראות הקשים ואת הנסיעה ברכבת לטרבניקי. השני נכתב ע"י אלמונית המתארת  את חוויית אחדות הגורל בבונקר המשותף ללוחמים ולאזרחים, את תחושות החרדה וחוסר האונים ואת הניסיון הנואש להיאחז בחיים למרות הכול. 

שני היומנים הם פריטים מאוסף אדולף ברמן השמור בבית לוחמי הגטאות.

 

 

 

 

דף מהיומן שנכתב על ידי נערה אלמונית בזמן המרד בבונקר ברחוב מילא

 

החל מהשעה 12:30 יתקיים יום עיון לקהל הרחב, תחת הכותרת " אחרונים על החומה".ישתתפו בו יוצרי טרילוגית הסרטים של בית לוחמי הגטאות שהופקה בשנים 1985-1974 ע"י המשורר חיים גורי, שהיה ידידם של אנטק צוקרמן וצביה לובטקין, ז'קו ארליך, דוד ברגמן ויוסי מר חיים. סרטי הטרילוגיה "המכה ה-81", "פני המרד" ו"הים האחרון", מההפקות החשובות שנעשו אי פעם על שואת יהודי אירופה, זכו בשנים האחרונות לשימור, לשיחזור ולדיגיטציה – פרוייקט חשוב ביותר שלקח על עצמו הארכיון הישראלי לסרטים – הסינמטק בירושלים בניהולו של מאיר רוסו.

 

מוקי צור ינחה את הדיון על הטרילוגיה. פרופ' חנה יבלונקה תרצה על הפרשנות ההיסטורית והישראלית של המרד.

עוד ישולבו בתכנית קטעי מכתבים ויומנים שכתבו אנשי המחתרות הלוחמות ושירתה של הזמרת אורה זיטנר, דור שני להורים פרטיזנים.

 

כתבה ב"הארץ"

כתבה ב"מעריב"

 

הדפסשלח לחבר
Share |