פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

מאוצרות ספריית בית לוחמי הגטאות

ספרים עם הקדשות אישיות לצביה לובטקין ויצחק צוקרמן מוצבים בתערוכה צנועה בספריית המוזיאון. "כשניגשה למדורה חשנו שהיא אחת מאיתנו", כתב יצחק שדה על פגישתו עם צביה לובטקין

בספריית המוזאון מוצבת תערוכה צנועה ובה ספרים עם הקדשות אישיות לצביה לובטקין ויצחק צוקרמן. ספרים אלה שופכים אור על הקשר החם והקרוב של בני הזוג עם שורה של אישים: המשורר היידי אברהם סוצקבר; מנהיג "הקיבוץ המאוחד" יצחק טבנקין; חוקר השואה ד"ר מארק דבורז'צקי ורבים אחרים.

אחד מן הספרים בתערוכה הוא ספרו של האלוף יצחק שדה "כיצד נפלה המצודה: כיבוש משטרת עיראקסוידאן". יצחק שדה ,(1952-1890) מפקדו הראשון של הפלמ"ח, פיקד על הכוח אשר שחרר את המצודה במלחמת העצמאות (היום "מצודת יואב" בכביש קריית גת - אשקלון(. בערבו של יום הגעתה ארצה בסוף מאי 1946, פגשה צביה לובטקין את שדה ואנשיו, וכך תיאר הוא את המפגש: "בבוקר דרכו רגליה על אדמת המולדת ובלילה ישבה איתנו סביב אחת המדורות... כשניגשה למדורה חשנו עוד משהו. חשנו שהיא אחת מאיתנו, שכבר ארצישראלית היא, שלארץ ישראל העובדת, הלוחמת והנאבקת נוסף עתה חבר, חייל, מצביא."

במכתב ליצחק צוקרמן מאותם ימים כתבה לובטקין: "נפגשתי עם שדה וחלק ממשפחתו, בניו באמת יפים מאוד, ונהניתי מהערב שביליתי איתם יחד" .יחס רגיש וקרוב חש שדה אל ניצולי השואה בכלל ואל הלוחמים בגטאות והפרטיזנים בפרט. 'דלת הארץ נפתחת מבפנים', אמר על החובה המוסרית לקלוט את ניצולי השואה."

בפגישתו הראשונה עם הפרטיזנית מווילנה רוז'קה קורצ'אק אמר: "אנחנו נהיה ידידים - גם אני פרטיזן".

בקיץ הקרוב יצוינו 60 שנה לפטירתו של יצחק שדה, עליו כתב חיים גורי כי "היה לאגדה". נתן אלתרמן ספד לו: "לא הייתה לרעיך רעות יקרה ומאירה משלך". לאחר פטירתו של יצחק שדה פורסם ספרו "לוחמים", אוסף של ארבעה מחזות פרי עטו. יש מן הסמליות בכך שהמחזה האחרון זכה לשם "לוחמי הגטאות".

הדפסשלח לחבר
Share |