פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

"בין הצפירות": ימי עיון והגות בין שואה לעצמאות

לראשונה התקיימו השנה שני מפגשי עיון והגות בין יום הזיכרון לשואה ולגבורה ויום הזיכרון לחללי צה"ל, בהשתתפות סופרים, חוקרים, אנשי רוח וניצולי שואה. ימים אלה נבחרו מתוך תחושה שהם מהווים ימים של חשבון נפש בחברה הישראלית


ליאור ענבר מנחה סדנה המבוססת על עדותה
של דורקה שטרנברג

לראשונה התקיימו השנה שני מפגשי עיון והגות בין יום הזיכרון לשואה ולגבורה ויום הזיכרון לחללי צה"ל, בהשתתפות סופרים, חוקרים, אנשי רוח וניצולי שואה. האירועים היו פתוחים לקהל הרחב. ימים אלה נבחרו מתוך תחושה שהם מהווים ימים של חשבון נפש בחברה הישראלית, ויש בהם הזדמנות מיוחדת לשיח ישראלי על משמעות זיכרון השואה במדינת ישראל כיום, והשלכותיו על בניית חברה דמוקרטית, רב-גונית וסובלנית.

ביום א', 22.4.12, התקיים המפגש הראשון מבין מפגשי "בין הצפירות", שכותרתו הייתה "זיכרון השואה - לכידות או מלכודת."

את המפגש פתח הסופרב יהושע, שקישר בין דברים שכתב במסה "השואה - צומת דרכים", לבין ימינו אנו, והדגיש, בין השאר, כי "כנושאי הבשורה האנטי-נאצית עלינו לחדד את רגישותנו ולא להקהותה, כי עלינו לזכור שעובדת היותנו קרבנות עדיין אינה מקנה לנו מעמד מוסרי. הקרבן אינו הופך להיות מוסרי עקב היותו קרבן. השואה, על העוול הנורא שעשתה לנו, לא נתנה לנו תעודת יושר נצחית. היא הפכה רק את הרוצחים ללא מוסריים, אבל לא הפכה את הקורבנות למוסריים. כדי להיות מוסרי עליך לעשות מעשים בעלי אופי מוסרי. המבחן לכך הוא יום יומי ומתמיד."

לאחר מכן התקיימו מעגלי למידה על מקום זיכרון השואה בחברה הישראלית, בהנחיית הסופרים ניר ברעם ויוסי סוכרי, ההיסטוריונים פרופ' חנה יבלונקה, ד"ר מוקי צור, ד"ר נילי קרן ופרופ' משה צוקרמן. בקבוצות למידה נדונו הנושאים הבאים: השואה וסוגיית היהודים המזרחים, יצירותיו של וגנר והחברה הישראלית, גרמנים, ישראלים והשואה שביניהם, בחירתם של אנשים טובים לשרת את המשטר, ו"הבנאליות של הרוע."

בסיום הערב התקיים מופע מוזיקלי, בו ביצעו אפרת פלדמן וההרכב המוזיקאלי "טריו-מה" משיריו של חנוך לוין.

ביום ב', 23.4.12, התקיים מפגש שני, תחת הכותרת" הגדת הניצולים" - שיח בין-דורי, שהפגיש בין בני דור השואה ובני הדורות השני והשלישי, למעגלי שיח על עדות וזיכרון. בין היתר, השתתפו העיתונאית שהרה בלאו, שיזמה בתל אביב את הטקסים האלטרנטיביים ליום הזיכרון לשואה, וכן ניצולי השואה: הסופרת אלונה פרנקל, דורקה שטרנברג, חוה פולמן-רבן, חווה לוסטיג ורותי בן דוד.

היענות הציבור הייתה גדולה וכחמש מאות אורחים הגיעו מקרוב ומרחוק ונטלו חלק פעיל במפגשים אלה.

טקסט ליד התמונה: ליאור ענבר, מנחה סדנה המבוססת על עדותה של דורקה שטרנברג

טקסט ליד התמונה: מעגלי למידה, "בין הצפירות", אפריל  2012

הדפסשלח לחבר
Share |