פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

מפגש מרגש בין ולטר שפיצר לבין רישומיו משנת 1945

האמן ניצול השואה הגיע לארץ במסגרת הפקת קולנוע צרפתית המתעדת אמנות שנעשתה בתקופת השואה. במפגש שנערך בבית לוחמי הגטאות סיפר על קורותיו בימי השואה ועל הנסיבות שהביאו להולדת רישומיו
26/12/2011

ביום ראשון, 11 בדצמבר 2011, נערך בבית לוחמי הגטאות מפגש מרגש בין האמן ניצול השואה ולטר שפיצר לבין רישומיו משנת 1945.

במפגש לקחו חלק רעיית האמן, ג'יסליין, קונסול צרפת בישראל, מר ג'אן כריסטיאן קופיין, בת-דודתו של האמן, דליה צלמון, היחידה שניצלה מכל משפחתו, בעלה וילי צלמון ואנשי בית לוחמי הגטאות.

ולטר שפיצר הגיע לארץ במסגרת הפקת קולנוע צרפתית המתעדת אמנות שנעשתה בתקופת השואה. במפגש סיפר האמן חלק מקורותיו בימי שואת העם היהודי, כפי שתיעדם ברישומיו: כליאתו במחנה בלכהאמר, "צעדת המוות" ממחנה זה לעבר מחנה גרוס-רוזן, תקופת כליאתו במחנה בוכנוואלד ושחרורו שם.

האמן תיאר את הנסיבות שהביאו להולדת הציורים, בעת שחרורו ב-1945 במחנה בוכנוואלד, במפגש עם חייל יהודי משיקגו. החייל אילץ את שפיצר לקחת פסק זמן ולהעלות מיד על דפי נייר את זיכרונותיו. המידיות שבמעשה הפכה את רישומיו למסמך היסטורי ומשפטי, המהווה ראָיה למה שלא תועד ולא התכוון להיות מתועד – ההשמדה ההמונית של יהדות אירופה בימי מלחמת העולם השנייה.

במפגש המחודש עם יצירותיו חזר וטען שפיצר כי אוסף האמנות של בית לוחמי הגטאות הוא, ללא ספק, המקום הראוי לעבודותיו ולתצוגת רישומיו.

 


משמאל לימין: קונספול צרפת בישראל מר ז'אן קריסטיאן קופיין, מנכ"ל בית לוחמי הגטאות ד"ר
ענת לבנה, וולטר שפיצר ואשתו ג'יסליין, הזוג דליה ווילי צלמון

 


צוות הצילום הצרפתי

הדפסשלח לחבר
Share |