פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

לוח הזיכרון מיאסי חזר לבית הכנסת

23/06/2011

לוח הזיכרון מיאסיביום רביעי, 22 ביוני 2011, הוצב בבית הכנסת של בית לוחמי הגטאות לוח זיכרון שנתרם לארכיון על ידי יצחק בנדיטר, בטקס שנערך בנוכחות התורם ובני משפחתו.


הלוח נכתב על ידי יצחק בהיותו בן 14, והוא מנציח את שמותיהם של באי אחד מבתי הכנסת בעיר יאסי (Iasi) ברומניה, שנרצחו בפוגרום שהתרחש שם לפני שבעים שנה, בד' בתמוז תש''א, 29 ביוני 1941. שמות הקרבנות כתובים על הלוח בדיו (בעט ציפורן).

יצחק בנדיטר, בנם של אפרים בנדיטר(Efraim Benditer)  וחיה-פרל לבית שוומר(Chaja- Perl Schwemer)  נולד ביאסי ב-18 ביולי 1927. ביוני 1941 נטבחו אלפי יהודים מיאסי בידי רומנים. בסתיו 1941, כשהחלו היהודים לצאת ממקומות מסתור ופנו לפקוד את בתי הכנסת, צייר יצחק, לבקשת אביו החזן, לוח זיכרון ובו שמות היהודים שנהגו להתפלל בבית הכנסת הגדול ביאסי ושנפלו על קידוש השם. הלוח הוצב במקום של כבוד בבית הכנסת. כשסיים יצחק את מלאכתו, התבקש להכין לוחות זיכרון שכאלה גם עבור בתי כנסת אחרים בעיר ועד מהרה הפך לצייר מבוקש; מספטמבר 1941 ועד אביב 1942 צייר יצחק כתריסר לוחות כאלה. הלוחות מוסגרו ונתלו בבתי כנסת בעיר.

יצחק עלה לארץ ישראל ב-1947. ב-1981 מצא קרוב משפחה של יצחק את אחד הלוחות בעת ביקור ברומניה, אך לא הורשה להוציאו מגבולות המדינה (לוח זה תועד בכתבת עיתון רומנית ב-1966). ב-1998 מצאו שתי קרובות משפחה אחרות שניים מהלוחות; הללו נשמרו בפינה מאובקת בבית הטהרה של בית העלמין היהודי ביאסי. בעקבות הגילוי נתלה לוח זיכרון אחד בבית הטהרה הנ''ל; הלוח השני הובא על ידן ארצה ונמסר ליצחק. ב-2010 תרם יצחק את לוח הזיכרון לארכיון בית לוחמי הגטאות.

 

 

  

הדפסשלח לחבר
Share |