פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

"ניצחון הרוח"

25/05/2011

"ניצחון הרוח", תוכנית ייחודית לאסירי שירות בתי הסוהר בבית לוחמי הגטאות, מציינת השנה את שנתה החמישית. במסגרת התוכנית מבקרים אסירים במוזיאון, פוגשים ניצולי שואה ונחשפים אל תעצומות הנפש שהתגלו דווקא בתנאים הקשים של אובדן חירות וכליאה.

 

הרוח החיה מאחורי התוכנית הוא גונדר נזים סביתי, בן העדה הדרוזית, מפקד מחוז המרכז של שירות בתי הסוהר. סביתי נחשף לראשונה אל השואה כשלמד בכיתה י' בתיכון בת גלים בחיפה. אחד מרגעי השיא בחייו אירע כאשר הוביל את משלחת שירות בתי הסוהר לפולין. הוא היה הנואם המרכזי בטקס יום השואה במחנה מיידנק, שם אמר: "אנו עומדים כאן היום, צוערים יהודים ודרוזים, אחים לנשק, מאמינים במדינתנו ובכוחות הביטחון שלה – בטוחים ששואה נוספת לא תחזור."

 

נזים סביתי היה הראשון לזהות את המשמעות החינוכית והערכית שבמפגש של האסירים עם סיפוריהם של ניצולי המחנות. אחרי שגילה שמאות אסירים לא ביקרו מעולם בבית לוחמי הגטאות או ב"יד ושם", פעל ללא לאות כדי לאפשר את שליחתה של קבוצת האסירים הראשונה ליום של מפגש ולמידה במוזיאון. סביתי מוביל את הגישה האומרת שמול השואה אין הבדל בין אסיר לאדם חופשי. האסירים מבקרים במוזיאון ללא מדי אסיר וללא אזיקים, וזוכים לחוויה משמעותית ומעצבת, שמוסיפה ללוות אותם עוד זמן רב אחרי תום הביקור.

 

הקבוצה הראשונה, כ-250 אסירים מבית המעצר "הדרים", למדה על השואה במשך שלושה חודשים בבית הסוהר, לימודים ששיאם היה בימי עיון שנערכו בבית לוחמי הגטאות בנובמבר ודצמבר 2006. מאז מגיעים מאות אסירים וסוהרים מדי שנה אל בית לוחמי הגטאות במסגרת "ניצחון הרוח".

 

ביום השואה האחרון, מאי 2011, הוזמן סביתי להדליק משואה בטקס הנעילה המסורתי, שנערך בבית לוחמי הגטאות.

 

עוד על תוכנית "ניצחון הרוח"

 

 


נזים סביתי (משמאל) מדליק משואה בטקס יום השואה

הדפסשלח לחבר
Share |