פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

תא הזכוכית ממשפט אייכמן יוצג במוזיאון בברלין

13/04/2011

פנייה מיוחדת של הנהלת מוזיאון "הטופוגרפיה של הטרור" בברלין למנכ"ל בית לוחמי הגטאות בבקשה להציג במסגרת תערוכה את תא הזכוכית המקורי ממשפט אייכמן נענתה בחיוב: תא הזכוכית יועבר במבצע לוגיסטי מורכב לברלין, שם יוצג למשך ארבעה חודשים ויחזור לישראל.

תא הזכוכית ממשפטו של אדולף אייכמן ניצב לזיכרון לדורות בבית לוחמי הגטאות מאז שנות ה-60, ומהווה עדות למשפט המפורסם. התא נמסר לבית לוחמי הגטאות, מוזיאון השואה הראשון בעולם, כאות תודה על עזרתם הרבה של אנשי הקיבוץ בליקוט עדויות על ועל העזרה בהכנת כתב התביעה. במהלך השנים עבר התא עבודות תחזוקה ושימור. מאות-אלפי מבקרים צפו בתא בביקורם במוזיאון בלוחמי הגטאות, אשר בשנה האחרונה אף נבחר לאחד מאתרי המורשת הלאומית בישראל.

ביום השנה ה-50 לפתיחת משפט אייכמן, בישר מנכ"ל בית לוחמי הגטאות רמי הוכמן כי לבקשתה של הנהלת מוזיאון "הטופוגרפיה של הטרור" בברלין, אחד המוזיאונים הגדולים והחשובים בתחום הנצחת מלחמת העולם השנייה ואימי השואה, יועבר התא למוזיאון בברלין, שם יוצג במרכזה של תערוכה בנושא אייכמן, שתוצג ממאי ועד ספטמבר 2011. במקביל ייערכו בברלין כנסים מיוחדים בנושא, כולל יום עיון מיוחד שיוקדש לסיפורו של בית לוחמי הגטאות.

"לקראת בניית אולם קבע חדש ומיוחד בבית לוחמי הגטאות שיוקדש למשפט אייכמן סביב תא הזכוכית, נענינו לבקשת המוזיאון בברלין להציג את התא במרכזה של תערוכה שתוקדש למשפטו של הצורר. מוזיאון הטופוגרפיה של הטרור מהווה מרכז לתיעוד פשעיהם של הנאצים, הנמצא בדיוק באתר בו ניצבו בין השנים 1939 ל-1945 מרתפי הגסטאפו, המטה הראשי של האס-אס והשירות החשאי הנאצי. אין סמליות רבה מזו שהתא, המסמן את עשיית הצדק ההיסטורי בהבאתו למשפט של אייכמן במדינת ישראל, יוצג לעיני מאות-אלפים דווקא במקום זה", אמר רמי הוכמן, מנכ"ל הבית ודור שני לניצולי שואה בעצמו. התא מוצג בבית לוחמי הגטאות עד יום השואה, שם תתקיים במוצאי היום העצרת המרכזית לנעילת יום השואה בהשתתפות הרמטכ"ל בני גנץ, מדליקי משואה וקהל רב של מעל 10,000 איש. התא יפורק במבצע מורכב יום לאחר יום השואה, ויועבר לברלין עד לאמצע חודש ספטמבר 2011.

הדפסשלח לחבר
Share |