פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

מסורת לאומית חדשה: אות מופת לגבורה אזרחית יוענק מטעם בית לוחמי הגטאות

4/01/2011

אות מופת לגבורה ולאומץ לב אזרחידרוש גיבור: בית לוחמי הגטאות יוזם מסורת לאומית של הענקת "אות מופת אזרחי" למי שגילו אומץ לב אזרחי או ביצעו מעשה מופת אזרחי. מטרת המיזם היא לציין ולהבליט את חשיבות הבחירה בטוב ואת החובה האזרחית והאנושית המוטלת על כל אזרח לנוכח לקחי העבר. בין המועמדים – הנער אלעד ריבן ז"ל, אשר הוגש על ידי מספר אנשים שונים.

מבית לוחמי הגטאות נמסר כי "המציאות החברתית והביטחונית בשנים האחרונות הביאה אזרחים רבים מן השורה להפגין אומץ לב וגבורה במעשי מופת אזרחיים. החוק בישראל מעניק עיטורי גבורה לאזרחים שהפגינו גבורה בהיתקלם בפעולות טרור, ומטרת המיזם הנוכחי להוקיר אזרחים שבזכות ערכיהם ומחויבותם הצליחו ליצור חיים חדשים, השכילו למנוע נזקים או לצמצמם ובגבורה ובאומץ הביאו למניעת עוולה או מוות, גם אם המעשה לא היה בגדר חובה רשמית".

בחודש האחרון פנו אנשי בית לוחמי הגטאות בראשות המנכ"ל רמי הוכמן לרשויות המקומיות ולמרכזים קהילתיים ברחבי הארץ בבקשה להמליץ על מועמדים לאות המופת. בכוונת אנשי הבית להעניק את אות המופת בטקסי הוקרה ברחבי הארץ במעמד ראש הרשות המקומית שמקבל האות גר בתחומה, ובסיומה של השנה להעניק את האות בטקס מיוחד בבית לוחמי הגטאות, לאחר בחירתה של ועדת היגוי מיוחדת אשר תתכנס בחודשים הקרובים.

"ההיענות מכובדת, מאז הפנייה לרשויות בחודש האחרון וללא כל פרסום מעבר, קיבלנו פניות מרחבי הארץ, כולל מספר אנשים מיישובים שונים אשר ללא כל תיאום ביניהם ביקשו להמליץ על הנער אלעד ריבן ז"ל לקבלת האות. סיפורו המיוחד של אלעד ריגש את כולנו ואנו מברכים על המחווה", אמר הבוקר, ערב עצרת הזיכרון לנער, מנכ"ל בית לוחמי הגטאות רמי הוכמן.

יוזמת האות ד"ר דליה פרל-אולשוונג מבית לוחמי הגטאות מסבירה כי העיסוק בגבורה אזרחית בת-ימינו הינו חלק מתפיסת הבית: "בית לוחמי הגטאות אינו עוסק בשואה רק כנושא היסטורי, אלא מרחיב את היריעה לעיסוק בתחום רחב המדגיש את העמידה היהודית, תקומת העם בארצו ויכולת התמודדותו של האדם במציאות הקשה ביותר שידעה ההיסטוריה האנושית. אמירה זו משתלבת בחזון מייסדי בית לוחמי הגטאות - לוחמי מרד גטו ורשה וניצולי גטאות, שראו במקום סמל לתקומת העם מהריסותיו וביקשו ללמוד ולהפיק לקחים מן הטראומה הנוראה".

מעוניינים להמליץ על מועמדים? טופסי ההמלצה ופרטים נוספים במייל gvura@gfh.org.il 
וכאן באתר.

הדפסשלח לחבר
Share |