פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

הצלחה לבית לוחמי הגטאות בכנס בברלין

בנובמבר האחרון ייצגו תניא רונן וציפי נוה את בית לוחמי הגטאות בכנס של ארגוני הנצחה וזיכרון בנושא שימוש בעדויות לצורכי מחקר וחינוך, שנערך בברלין. הרעיונות שהציגו זכו לשבחים ואולי אף יזכו לתמיכה כספית
7/12/2010


ציפי נוה (מימין) ותניא רונן בכנס בברלין

בנובמבר האחרון הוזמנו תניא רונן, מנהלת דסק אירופה, המחלקה הבינלאומית, בבית לוחמי הגטאות, וציפי נוה, מנהלת מחלקת ההשתלמויות, ע"י הארגון הגרמני  Foundation, Remembrance, Responsibility and Future לייצג את בית לוחמי הגטאות בכנס בברלין בנושא שימוש בעדויות לצורכי מחקר וחינוך.

 

ארגון Foundation, Remembrance, Responsibility and Future הוקם בשנת 2000 ומטרתו לטפל בנושא הפיצויים לעובדי הכפייה תחת השלטון הנאצי. חלק הארי של הכסף מיועד ישירות לפיצויים ולעובדי הכפייה, וחלקו - להנצחה, תיעוד, סמינרים, פעילות חינוכית ומחקר בנושא. הכנס נערך כחלק מהפעילות המחקרית-חינוכית של הארגון.

 

במהלך השנים האחרונות אסף הארגון עדויות מצולמות ותיעד אלפי ניצולים ושורדים. כעת הוא עוסק בשאלה - מה ניתן לעשות עם עשרות-אלפי העדויות הללו, ואיך ניתן להשתמש בהן לצרכי מחקר וחינוך? זה היה נושא הכנס. הרעיון היה להזמין אנשי חינוך מארגונים ברחבי גרמניה וישראל ולשמוע רעיונות לשימוש בעדויות לצרכי חינוך לדור העתיד.

 

שמונה ארגוני הנצחה וזיכרון הוזמנו לכנס, מהם ארבעה ארגונים גרמניים וארבעה ישראליים -  "יד ושם", משואה, אוניברסיטת בר אילן ומכללת גליל מערבי, ובית לוחמי הגטאות. את הכנס הנחו  פרופ' חנה יבלונקה מאוניברסיטת בן גוריון, ההיסטוריונית הראשית של בית לוחמי הגטאות, וגוטפריד קובלר, ממוסד פריץ באואר שבפרנקפורט, שהעירו הערות והוסיפו ביקורת חשובה.

 

במהלך שלושת ימי הכנס נחשפו המשתתפים לפעילות הארגון. הם ביקרו בתערוכה חדשה על עובדי הכפייה, שהקים הארגון ומוצגת במוזיאון היהודי בברלין, ונחשפו לאוסף העדויות העצום שנאסף.

 

בהמשך, הציג כל ארגון רעיונות לשימוש בעדויות מצולמות וכתובות בעבודה חינוכית משמעותית עם הדורות הבאים. כל פרזנטציה לוותה בדיון ביקורתי וחשיבה משותפת.

 

המצגת של רונן ונוה מבית לוחמי הגטאות כללה היכרות כללית עם המוזיאון והצגה של "פרויקט מיכאל" - פרויקט עבודה עם בני נוער על עדות של ניצול שואה (מיכאל בלוך) וסיפור חייו, ועבודה על עדויות וביוגרפיות אישיות של משתתפי התוכנית, המלווה באפשרות למפגש בית תרבותי- ישראלי- גרמני ומסע בעקבות סיפור חיי הניצול בגרמניה וישראל. עוד הציגו השתיים את העדות של חווק'ה רבן – באמצעות ספרה והסרט "במי אתם מורדים", ורעיונות לעבודה עם עדותה בקבוצות שונות (בני נוער, חברי תנועות נוער, שוטרים, בני נוער ערבים), וכן הראו עבודה באמצעות אתר בית לוחמי הגטאות.

 

הפרזנטציה זכתה לשבחים רבים ממנחי הכנס וכן ממנהל הארגון על הרעיונות הפדגוגיים שהוצגו והיישום שלהם. ציפי נוה: "אנחנו מקווים שנוכל למנף את זה לתמיכה כספית בפרויקטים של בית לוחמי הגטאות בעתיד. תניא ואני הצגנו למנהל הארגון כמה רעיונות ונגיש לו תוכניות מפורטות בהמשך. היה כנס מעניין מאוד, ואנחנו מקווים להמשיך לשתף פעולה עם הארגון".

תוכנית הכנס  תוכנית הכנס
הדפסשלח לחבר
Share |