פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

מאמר פרי עטה של סוזי יוגב, אחת המשתתפות במפגשי "שישי נשי" בבית לוחמי הגטאות

סוזי יוגב, בעבר יועצת הרמטכ"ל למעמד האשה, בטור אישי, לקראת הופעתה בסדרת המפגשים "שישי נשי" שהושקה בבית לוחמי הגטאות, בשיתוף עם ביועצת למעמד האשה במ.א. מטה אשר, נילי אלון

"חשבון נפש מגדרי "
לא מכבר ציינו את יום האישה הבינלאומי והנחנו על סדר היום החברתי והאישי תזכורת למחוייבותינו לביעור כל צורות האפליה  כלפי נשים ולמימוש זכאותן לזכויות וחרויות שוות לגבר. ואולם, התמונה הניבטת אלינו מה"מראה הלאומית" של ישראל 2010 , מציגה מציאות מעמדית ומגדרית בעיתית .
הפערים בין עשירים לעניים הולכים ומעמיקים. העוני נוכח יותר ויותר במקומותינו והופך לתופעה האופיינית לנשים. פערי השכר בין נשים לגברים באותם תפקידים מגיע לכדי 20%, קיימת אפלית נשים ברוב המקצועות וברוב המגזרים, נתוני ההטרדה המינית והאלימות כלפי נשים הינם קשים ובלתי נסבלים. גם בתחומים הנוגעים לזכויות נשים בעבודה, זכויות נשים במשפחה, מקומן ומעמדן של נשים בצבא ועוד ועוד, נדרשת עדיין כברת דרך ארוכה לצמצום הפערים ומתחייבות פעולות נחרצות להבטחת שויונן וכבודן של נשים.
מבט פנורמי על  הכנסת ה-18 בשנתה ה-  62 של מדינת ישראל ומספרן של הנשים מקרב החברים בה ותפקידיהן , מיטיב לבטא את הפער הגדול, הקיים עדיין, בין נשים לגברים. חרף העובדה, שאנו הנשים, מהוות מחצית מהאוכלוסיה במדינת ישראל, יצוגנו במוקדי הכוח וקבלת ההחלטות הלאומיים רחוק ממספרנו היחסי באוכלוסיה , קולנו אינו נשמע דיו  והאינטרסים שלנו אינם מיוצגים די הצורך .
הישגיהם של ארגוני ושדולת הנשים, פועלן של חברות כנסת אקטביסטיות, נשות תקשורת ונשים באקדמיה אשר עשו ועודם, לשינוי תודעתי ומעשי במעמדן של הנשים בישראל, כמו גם, פסיקותיו של המוסד המשפטי, אשר מהווה מחולל וזרז משמעותי בעיצוב מקומן ומעמדן של נשים בחברה, "לא יסולאו בפז". אך  למרות כל אלה, במבחן התוצאה, המצב בארץ עדיין רחוק מאוד מלהשביע רצון ואין די במה שנעשה .
במקום לעסוק בוויכוח המסורתי, המתמקד בשאלה האם נשים זהות לגברים (ולכן זכאיות לשוויון זכויות מלא) או שונות מגברים (אך יחד עם זאת זכאיות לשוויון, בכפוף להסדרים המתחשבים בשונוּתן), הגיעה העת למתן "דין וחשבון" לאומי ונקיטת מדיניות ממלכתית מכוונת ומתוקצבת, תוך קביעת רפורמות חדשות ,דרכי פעולה ופעולות של פיקוח, מעקב ובקרה,אשר יבטיחו ויאפשרו את התנאים לשילובן המלא והשויוני של נשים בעבודה ובחברה .
יום האישה הבינלאומי (החל ב- 8 במארס) , חג הפסח המציין את היציאה מעבדות לחרות ויום העצמאות הבא עלינו לטובה, הינם מועדים סימבולים עוקבים אשר מחייבים כל אדם ל"חשבון נפש" מגדרי. היום יותר מתמיד, חלה על כולנו החובה, לפעול מכל מקום ומכל עמדה לקידום זכויות הנשים ומעמדן למעננו ולמען הדורות הבאים.
 
 
 
                                                               
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

הדפסשלח לחבר
Share |