פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

פרוכת בת 150 שנה מקהילת נובו מסטו בסלובקיה, ששרדה את השואה, הוצבה בבית הכנסת של בית לוחמי הגטאות

בבית הכנסת של בית לוחמי הגטאות הוצבה היום (22.03) פרוכת בת 150 שנה, ששרדה את השואה לאחר שעברה מסע ארוך ומרתק. הפרוכת החלה את מסלולה בשנת 1857, בעיר נובו מסטו בסלובקיה.

רגע לפני גירוש היהודים למחנות ההשמדה בשנת 1942, החליט דוד לוי, חבר בקהילת נובו מסטו, להציל את חפצי הקודש מבית הכנסת. הוא חיפש נוצרי שיהיה מוכן להסתיר את הפרוכת ולאחר מאמצים איתר שכן, שהסכים להסתכן ולהטמין את הפרוכת ואת ספר התורה במחבוא, מתחת לאורוות הסוסים שלו.

מנכ"ל בית לוחמי הגטאות, רמי הוכמן: "הפרוכת שתוצג מהיום בבית לוחמי הגטאות מהווה עדות למסירות נפש, לרוח היהודית ולמסורת ישראל, שמצליחה לשרוד למרות כל הקשיים ולמרות שבכל דור עומדים עלינו לכלותנו', כפי שנקרא בשבוע הבא בהגדה. אנו מודים ומברכים את המשפחה על מסירת הממצא המרגש ומזמינים את כולם לבוא ולהתרגש מהפרוכת היפהפייה ומהסיפור המיוחד שמאחוריה."

מנהל ארכיון בית לוחמי הגטאות, יוסי שביט אומר: "משפחת לוי התפזרה ונשלחה לאושוויץ ולדכאו והצליחה להתאחד בסלובקיה לאחר המלחמה. בשלב זה השיב להם השכן את ספר התורה והפרוכת. לוי ומשפחתו עלו לישראל עם חפצי הקודש. השנה תרמו בנותיו של לוי את הפרוכת לבית לוחמי הגטאות. היא עברה כאן תהליך מורכב של שימור, שאפשר את תלייתה בבית הכנסת. בני משפחת לוי השתתפו בטכס המרגש, בו נקבע מקומה של הפרוכת, במשכנה החדש: בית הכנסת של בית לוחמי הגטאות." 

הדפסשלח לחבר
Share |