פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

ביום הזיכרון הבינלאומי להנצחת השואה, מקיים בית לוחמי הגטאות מחווה מיוחדת לאוצרת האמנות הראשונה של הבית, מרים נוביץ וחושף מסמך על השמדת יהודים וצוענים

יום הזיכרון הבינלאומי להנצחת קורבנות השואה - תש"ע, מתמקד בהשמדת הצוענים בשואה ובנושאים נוספים: בית לוחמי הגטאות יחשוף מסמך מצמרר, העוסק בהשמדת הצוענים. תיערך מחווה לאוצרת האומנות הראשונה של הבית, מרים נוביץ (בתצלום), שפגשה את קהילת הצוענים בדרכה לגבות עדויות ניצולים. הפסל דני קרוון יספר על אתר הזיכרון "לרומה" שהוא מקים בברלין.

עוד על מרים נוביץ ועל המסמך שייחשף:

מרים נוביץ', אוצרת האמנות הראשונה של בית לוחמי הגטאות, פגשה את קהילת הצוענים לראשונה, בדרכה לגבות עדויות מן היהודים הניצולים, במחנה של שארית הפליטה בפריז בשנת 1945. בעודה מחפשת אחר עדויות של יהודים, החלה נוביץ לשמוע את סיפוריהם של הצוענים ונקשרה אליהם. היא המשיכה לבוא ולפקוד את מחנה האזרחים בפריז לחבק ולתמוך בצוענים והם מצידם, חיכו לה בקוצר רוח וקראו לה ה"אישה במעיל השחור".

בעקבות תחקיר שנעשה לקראת יום השואה הבינלאומי, נמצא בארכיון בית לוחמי הגטאות מסמך שייחשף לראשונה לציבור ולתקשורת. המסמך המצמרר הוא חלק מדו"ח סודי שנכתב על ידי סגן ולטר על השמדת יהודים והצוענים בקרבת בלגרד, באוקטובר 1941.

עוד על דני קרוון:

הפסל דני קרוון נולד בתל אביב. הוא חתן פרס ישראל לפיסול 1977 וזכה גם פרסים בינלאומיים נוספים בניהם פרס פיקסו של אונסקו (ב- 94), פרס הקיסר של יפן (ב- 98 הנקרא גם "הנובל של האומנויות") ועוד. קרוון, שייקח חלק ביום השואה הבינלאומי בבית לוחמי הגטאות למד ציור אצל שטרייכמן וסטימצקי, השתלם אצל ארדון בירושלים, היה ממייסדי קיבוץ הראל והשתלם בציורי פרסקו באקדמיה לאומנויות בפירנצה.

הדפסשלח לחבר
Share |