פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

"מבצע בויידעם" של בית לוחמי הגטאות הניב עשרות פניות ומידע בעל חשיבות מתקופת השואה ומהתקופה שקדמה לה

פרסומים בשפות אנגלית, ספרדית, גרמנית, צרפתית ורוסית, לצד הפרסום בתקשורת הישראלית, הניב עשרות תגובות ל"מבצע בויידעם" – מבצע לאומי להצלת מסמכים, מכתבים, יומנים, אלבומים, תצלומים ופריטים מתקופת השואה, שיזם בית לוחמי הגטאות. בעקבות הפרסומים הגיעו אל בית לוחמי הגטאות עשרות טלפונים מכל רחבי הארץ ומקהילות יהודיות בחו"ל ובהם בקשה לבוא ולאסוף, או לתעד מסמכים, מכתבים ותצלומים מתקופת השואה ומהתקופה שקדמה למלחמת העולם השנייה.

מנכ"ל בית לוחמי הגטאות, רמי הוכמן אומר: "מבצע בויידעם נולד בעקבות מקרים קשים של אובדן, השחתה או השלכה לפח של מסמכים, מכתבים, יומנים, עדויות ופריטים בעלי ערך היסטורי מתקופת השואה.
אחת הדוגמאות להצלת מסמך כזה הוא יומן של פולה אלסטר, לוחמת גטו ורשה, שהובא לבית לוחמי הגטאות על ידי נחי רוטנברג, בנה של ונדה אלסטר-רוטנברג, גם היא לוחמת במרד גטו ורשה ואחותה של פולה. ונדה ששרדה את הקרב מצאה את גופת אחותה פולה ולידה יומן אישי, שהיה שרוף למחצה. היא לקחה איתה את היומן, הניחה אותו בעליית הגג בביתה ולא נגעה בו משך כל ימי חייה." לאחר מותה, מצא בנה, נחי רוטנברג את היומן. הוא ידע לקרוא בו ולא יכול היה לשער את ערכו, אך החליט להביא 
אותו אל ארכיון בית לוחמי הגטאות.

לאחר מלאכת שיקום זהירה, למנעית התפוררות הדפים ותרגום של כל הדפים ששרדו את השריפה, התגלה ביומן אוצר בלום של מידע על ימי המרד ועל התרחשויות שהיו בו, כפי שהם מתוארים ביומנה של פולה אלסטר. מנהל ארכיון בית לוחמי הגטאות, יוסי שביט אומר: "בין היתר כוללים המסמכים שתורגמו, זיכרונות מחיסול גטו ורשה (אפריל 1943) ובהם ריכוז היהודים באומשלאגפלאץ, העלאתם על הרכבת, נסיעה בקרונות חתומים למחנה פוניאטובה.
את הזיכרונות האלה כתבה פולה אחרי מילוטה ממחנה פוניאטובה בידי המחתרת (יולי 1943).
באירוע ההשקה אמר נחי רוטנברג: "הבית שלנו הוא בית שדברו בו על שואה, אבל הבויידעם נותר תמיד מחוץ לתחום. לאחור מותה של אמי חשתי צורך עמוק להעביר את הממצאים ששכבו בעלטת הבויידעם עשרות שנים, לידיים מקצועיות, אבל לא האמנתי, עד כמה דרמטית תהיה תוצאת ההחלטה הזו. כשהחלו לדווח לי מה גילו המתרגמים של ארכיון בית לוחמי הגטאות ביומן, הצטמררתי ובהחלט גיליתי מידע חדש שלא היה לי שמץ מושג לגביו."
יצוין, כי כבר במהלך שעות אחר הצהריים של יום ג' (29.12), בעקבות דיווחים מאירוע ההשקה, הגיעו אל בית לוחמי הגטאות שיחות טלפון רבות, של מבוגרים שיש בביתם מכתבים ומסמכים רבים, של צעירים ששכרו או רכשו דירות ממבוגרים וכן פניות של עולים חדשים, שסיפרו, כי הביאו עמם ממדינות חבר העמים לשעבר, מסמכים ויומנים מימי מלחמת העולם השניה, אותם הם רוצים להעביר לארכיון.

 

הדפסשלח לחבר
Share |