בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

תחילת המסע - קובנה, ליטא

ב-23 באוגוסט 1939 נחתם חוזה ריבנטרופ-מולוטוב, שהביא לכניסת רוסיה לליטא בקיץ 1940. כניסת רוסיה לליטא גרמה לכך שתחושת התסכול בעם הליטאי גדלה במידה ניכרת, והגבירה מאוד את מקרי ההסתה נגד יהודים ואת הפגיעות בגופם וברכושם.

ביוני 1941 פולשים הכוחות הגרמניים לליטא. רבים מהיהודים עשו מאמצים נואשים לברוח אל שטחי ברית המועצות, אולם רובם לא הגיעו ליעדם.
עם כניסת הגרמנים לליטא החלו הליטאים לפרוע ביהודים. בסלובודקה, פרברשל קובנה, נטבחו בליל ה-25 ביוני כ-800 גברים, נשים וילדים באכזריות נוראה.
כמו כן נשרפו בתים ובתי כנסת. בסך הכול נרצחו בקובנה בשבועות הראשונים לכיבוש כ-3,800 נפש.

מעשים זוועתיים אלה בוצעו על ידי ליטאים, שבראשם עמדו לאומנים מחוגי האינטליגנציה והאיינזץ קומנדו של הרייך הגרמני. מכאן ואילך נכנס רצח היהודים לשלב של תכנון שיטתי רב היקף, וגם עתה הפעילים העיקריים היו הליטאים עצמם.

במקביל לטבח השיטתי הוקם בקובנה גטו, והיהודים נצטוו לענוד טלאי צהוב ולמסור את כל חפצי הערך שברשותם. לאחר אולטימטום הוכנסו היהודים לגטו, אשר נסגר סופית ב-15 באוגוסט 1941. באותה עת היו בו 29,760 יהודים. על היהודים נאסר כל מגע עם האוכלוסייה.

ב-28 באוקטובר 1941 ביצעו הגרמנים את ה"אקציה הגדולה": 10,000 יהודים הוצאו מהגטו ונשלחו להשמדה. ההכרה כי עבודת היהודים משמשת גורם בדחיית חיסולם הניעה את "מועצת היהודים" למצות את פוטנציאל כוח האדם בגטו עד תום וליזום מקומות עבודה גם בתחומי הגטו.
ב-1942 היתה הפוגה באקציות, דבר שהביא להתאוששות בגטאות ולהתעוררות של חיי החברה והתרבות.

  
בחצר זו בפורט התשיעי נרצחו רבבות מיהודי קובנה

 

לקראת סוף 1943 הוחל בהעברת היהודים בגיל העבודה למחנות ריכוז, והאנשים שהוכרו כבלתי כשירים לעבודה חוסלו. הגטו הפך למחנה ריכוז, ושטחו צומצם.
עם התקרבות החזית לליטא במחצית הראשונה של יולי 1944 החלו הגרמנים לפנות את היהודים ששרדו עד אז בגטו ובמחנות העבודה ולהובילם לגרמניה. בסך הכול היו בגטו ובמחנות העבודה בסביבה כ-7,000 עד 8,000 יהודים.
המשלוחים התחילו בשבת, 8 ביולי 1944. כמה אלפים התחבאו ב"מלינות" שהוכנו לרגע זה. כשראה איש האס-אס גקה שחסרים לו כמה אלפי יהודים, הכניס לגטו יחידות גסטפו ואס-אס ובהן חבלנים, ואלה פוצצו בית אחר בית; זה היה חיסול הגטו, והוא בוצע באחד באוגוסט 1944.
רוב רובם של היהודים שהתחבאו במלינות נשרפו או נחנקו בעת שהיו בתוכן.
בשעת שחרור ליטא על ידי הצבא האדום בסתיו 1944 נמצאו בה כמה מאות יהודים בלבד. רק כ-4 אחוזים מכל יהדות ליטא שרדו את המלחמה. שלושה שבועות אחרי חורבן גטו קובנה שוחררה קובנה על ידי הצבא האדום.

  

 תמונת גטו קובנה עולה באש. מקור:מוזיאון לוחמי הגטאות.

 

 

מתוך כ-40,000 יהודים שהיו בקובנה לפני המלחמה נותרו בחיים כ-3,000. 2,500 שוחררו בגרמניה ועוד 500 היו בין הפרטיזנים ובמחבואים שונים אצל ליטאים. שמות הגרמנים והליטאים שלקחו חלק ברצח יהודי קובנה שמורים בארכיון יד ושם.
שמורים שם גם השמות של קומץ הליטאים, הפולנים והרוסים אשר עזרו ליהודים בדרך כלשהי בשנות המלחמה הזוועתיות.
קובנה וקבוצת 131 הילדים כל ילדי הקבוצה מקורם בגטו קובנה, אולם מעטים מהם הכירו זה את זה.
כולם שרדו את "אקציית הילדים", אולם ביוני 1944 פונה הגטו ואתו קבוצת הילדים אל עבר שטוטהוף. מסע האימים החל. במסע שערכו הניצולים בספטמבר 1999 עם תלמידי בית הספר הר וגיא חזרו אחדים מהם אל הבתים שבהם גדלו. היום חיים בבתים אלה ליטאים.

 

דני לבנובסקי חוזר אל ביתו בקובנה במהלך המסע. ספטמבר 1999   יעקב ויז, חוזר אל בית ילדותו.
במהלך שהייתנו שם פגש במקרה שכנה זקנה, אשר נתנה לו תמונות של בני משפחתו שנרצחו.

 

 

הדפסשלח לחבר
Share |
רשמי מסע נוספים
גונסקירכן
מאוטהאוזן
בירקנאו, פולין
דכאו, גרמניה
לנדסברג, גרמניה
מחנה שטוטהוף, פולין
דרונט בניית אתרים