פייסבוק
  • מבנה המוזיאון
  • פרטיזנים וחלוצים
  • אמפי
  • בית עדות
  • חדר ורשה
  • המוזיאון מראה כללי

דברי המנכ"לית

עובדי וידידי הבית,

החגים מאחורינו ואנו משנסים מותניים לעבודת היום יום של השנה החדשה.

כולנו תקווה שתהייה זאת שנת מפנה. שנה בה העבודה הקשה, ההתייעלות וגיוס ידידים ותורמים חדשים יתנו את פירותיהם.

בחודשיים-שלושה האחרונים נהנינו מזרם בלתי פוסק של בני נוער לקראת מסעם לפולין. מבחינתנו, הסמינרים המיועדים לתלמידי י"א-י"ב לקראת המסע הם פסגת העשייה החינוכית. חשוב לנו מאוד לא להסתפק בהצגת המוזאון על עושר תערוכותיו, אלא לזמן את הצעירים לשיח והתלבטות בשאלות העולות מן העיסוק במצב הקיצון שזימנה השואה, הרלוונטיות גם לחיינו אנו ולכל חברה אנושית. 

אירוע חשוב שהתרחש ב-9 באוקטובר הוא כנס לציון 70 שנה למרד בסוביבור. הכנס התאפשר הודות לתמיכה נדיבה של חברת "עמיגור" והעומד בראשה - יובל פרנקל, שהוא ידיד ותיק של הבית. שרת הקליטה סופה לנדבר כיבדה אותנו בנוכחותה בכנס, ולקחו בו חלק ניצולי שואה שהשתתפו במרד ונכדתו של מפקד המרד פיצ'רסקי, שהגיעה במיוחד מרוסיה.

בחג הסוכות התקיים במכללת הגליל המערבי יום עיון מיוחד ומעניין במסגרת פסטיבל עכו – בנושא תאטרון ושואה. יום זה הוא גולת הכותרת של שיתוף פעולה יפה בין פסטיבל עכו, "שותפות ביחד", המכללה האזורית ובית לוחמי הגטאות.

לאחרונה פתחנו חדר עבודה גדול, משופץ ומאובזר, המיועד לחוקרים מהארץ ומהעולם. חדר זה, שהתקנתו התאפשרה הודות לתמיכת ועידת התביעות, הוא בעבורנו קפיצת מדרגה בחלומנו להפוך למרכז מחקר אקדמי בתחומי השואה.

ב"יד לילד" הולכת ונשלמת הקמתה של התערוכה החדשה "כאן התחילה ילדותי", שתרענן ותעניק תוכן חדש שלא טופל עד כה למוזאון "יד לילד". נפתח את התערוכה בהתכנסות חגיגית של אגודת הידידים ב-15 בנובמבר. התערוכה עוסקת בילדים ניצולי השואה לאחר המלחמה, באיסופם, בשיקומם ובדרכם הפתלתלה לארץ ישראל.

במחלקת המוזאון ההיסטורי עסוקים לאחרונה בשדרוג תערוכת הולנד באמצעות תרומות שקיבלנו מאגודת הידידים ההולנדית ומקרן "מרור" של יוצאי הולנד בישראל. לתערוכה הקיימת יוכנסו עדויות וידאו וכן תהיה בה פעילות חקר על גורל יהדות הולנד באמצעות טאבלטים. המבקרים בתערוכה, במיוחד קבוצות התלמידים, יזכו להעשרה מעניינת ומגוונת בעזרת טכנולוגיה עכשווית. 

אני שמחה לספר גם על ההתארגנות המחודשת של אגודת הידידים האמריקאית. חברים ותיקים שבו לפעילות וחדשים הצטרפו. לאחרונה התקיימה הישיבה הראשונה של ה"בורד" החדש.

המרכז לחינוך הומניסטי אירח בקיץ שני סמינרים של מורים אוסטרים שבאו ללמוד מאיתנו עבודה עם קבוצות רב תרבותיות על משמעויות השואה.

לאחר 18 שנות הקמה וניהול מפנה רעיה קליסמן את מקומה ליריב לפיד, שייקח על עצמו את ניהול המרכז לחינוך הומניסטי. רעיה תהיה מנהלת קשרי החוץ של המוזאון.

בחודשים האחרונים אנחנו מארחים בתמיכת משרד הקליטה ביקורי אולפנים מכל מחוז הצפון.

אלה רק מקצת הפעילויות הנעשות לאחרונה. צוות הבית כולו יוזם אירועים, השתלמויות, וכינוסים של קבוצות רבות ומגוונות מכל חלקי החברה ומחו"ל.

זו הזדמנות לומר תודה לאופיר פז-פינס, יושב ראש הוועד המנהל, על פעילותו הנמרצת והמסורה למען הבית. כן אנחנו מודים לד"ר אהוד שפירא, יו"ר אגודת הידידים הישראלית, על גיוס חברים חדשים לאגודה.

יישר כוח לעושים במלאכה ולתומכינו באשר הם.

ד"ר ענת ליבנה
מנכ"לית

 

הדפסשלח לחבר
Share |