פייסבוק

עוברים כל גבול / יוחנן כהן

פולין, שאדמתה הפכה לבקעת העצמות של יהודי אירופה, שימשה בשנים 1945-1946 גם מוקד עיקרי להתארגנותה ופעילותה של ה"בריחה". אליה שבו ניצולי המחנות הנאציים והגולים הסובייטים; דרך גבולותיה יצאו בתוך שנתיים למעלה מ- 150,000 נפש אל ארצות המעבר, אל חופי הימים ובסופו של המסע הארוך אל אדמת ארץ-ישראל. מה שהתחיל כנדידה של פליטים וכבריחה של בודדים, הפך עד מהרה לפעולה מאורגנת, מחתרתית למחצה, אשר על-אף אמצעים מוגבלים וקשיים רבים, הצליחה להפוך התפרצות חסרת-יעד לתנועת המונים שיש לה דגל. שרידי תנועות הנוער הציוניות – ניצולי מחנות, רפטריאנטים מברית המועצות ויוצאי יחידות צבאיות ופרטיזניות – היו הגרעין לתנועה זו. הקשר עם הבריגדה היהודית (חי"ל) שחנה בצפון איטליה ולאחר מכן בהולנד ובבלגיה ובואם של שליחי "המוסד לעליה ב'" (שלוחת ההנהגה), חיזק את ידי העושים ושיפר את דרכי הפעולה.
המחבר, שהיה אחד משלושת הארצישראלים הראשונים שנשלחו עם סיום המלחמה לפולין לסייע לארגון ה"הבריחה", כותב את הסיפור המרתק, שהוא גם מסמך היסטורי, ביכולת ובעט רגיש המעבירים את רישומן של חוויות השנים ההם בלא שדהה צבען.

יוחנן כהן, ממייסדי קיבוץ תל יצחק (1937). במלחמת העצמאות שירת כמ"פ בגולני. חבר הכנסת השלישית. ב – 1960 הצטרף לסגל הבכיר של משרד החוץ שם שימש מנהל מחלקת ההסברה, מנהל מחלקת מזרח אירופה, קונסול כללי בבוסטון, שגריר בבוקרשט ושגריר בהלסינקי.
ספריו: המפתח בידי הערבים, לפתרון בעיית הפליטים, 1962; הנוער הציוני, 1976 ; אומות במבחן, 1985 (גם באנגלית, 1989)

 

חזרה לקטלוג >>

מחיר: 20.00 ש"ח
הדפסשלח לחבר
Share |
ספרים נוספים
אדם ופועלו ממנו ועליו / מנחם אורן
אובדן התמימות / איציק כץ
אושוויץ 5170 / אלזה פולק
אחיותיי גיבורות הענות / זאב איבינסקי
אני אעבור את הירדן הזה / מטיאס מרים
אסופה לתולדות השואה/ ד"ר עירית אברמסקי- בליי
באש ובשלג / יעקב פוטרמילך
בגיטו ורשה / אאוגניה שיין-לוין
בדרך אל החופש / שלמה גרוטקרק
בדרך לירח העולה / אברהם מנלה